A sült krumpli országában, Belgiumban a koronaválság rányomta bélyegét az egyik kiemelten fontos élelmiszeripari szegmensre, a burgonyaiparra.
A gazdálkodók és a vállalatok is súlyos veszteségeket szenvedték el a koronavírus miatt. Az egy hónapos korlátozások miatt Belgiumban az éttermek és kocsmák bezárásával a burgonya ára egyik napról a másikra szinte nullára esett. Néhány vállalatnak ideiglenesen le kellett állítania a sült krumpli, krokett és más burgonyatermékek gyártását, és az állami támogatás ellenére el kellett bocsátania alkalmazottainak számottevő részét.
A belga szakmai szervezet, a Belgapom a jövőt illetően is óvatos. „Megalapozott a félelem, hogy az élelmiszer-ágazatra komoly hatással lesz a világ számos országában alkalmazott korlátozó intézkedések esetleges ismételt bevezetése” – mondta Romain Cool, a Belgapom egyik munkatársa.
Jóllehet a fellendülés első jelei láthatóak, várhatóan az egész világ termelése az év végéig csak a koronavírus-válság előtti szint 80 százalékát éri el. Az ígéretes növekedési ütemek helyett sok vállalat szembesült komoly problémákkal, miután sok pénzt fektetett be új kapacitásokba, jobb minőség elérésébe és a fenntarthatóságba.”
Az iparági szervezet szerint Belgium a világ legnagyobb exportőre a fagyasztott burgonya termékekből, például a sült krumpliból. A burgonyafeldolgozó ipar éves forgalma kétmilliárd euró körül mozog. A legutóbbi teljes pénzügyi évben a szegmens éves rekordról számolt be.
A koronavírus miatt bevezetett korlátozások ideje alatt hirtelen megteltek a raktárak késztermékekkel. Romain Cools két-három millió tonnára becsüli a belgiumi, francia, holland és német piacon felhalmozódott készletek nagyságát. A készletek csökkentése érdekében Kelet-Európába vagy Afrikába exportálták alacsonyabb áron termékeket, segélyszervezetek is kaptak ebből, de takarmányként vagy energianövényként is felhasználták egy részét. Belgiumban a Belgapom még az állampolgárokat is felszólította, hogy duplázzák meg a sült krumpli fogyasztást.
A március 14-től június 8-ig tartó három hónapos korlátozási időszakban a belga ipar mintegy 3,9 milliárd eurót veszített. A brüsszeli kormány támogatást adott a gazdálkodóknak, ezen kívül az áfát azóta 12-ről 6 százalékra csökkentették az élelmiszerekre, és 21-ről 6 százalékra az alkoholmentes italok esetében. Ez hozzájárult ahhoz, hogy az éttermek, kávézók és bisztrók árai nem emelkedtek.