34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Hogyan és mikor érdemes metszeni a díszfákat és cserjéket?

Agrofórum Online

A díszfáknál a metszéssel nem a jó minőségű, bőséges és egyenletes termésmennyiség elérése a célunk, hanem az hogy egészségük megőrzése mellett, formájuk, lombozatuk, virágaik és terméseik megfelelően mutatósak legyenek.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A díszfák és díszcserjék metszésének optimális időpontja a gyümölcsfákhoz és a szőlőhöz hasonlóan a tél vége felé van. Ebben az időszakban ugyanis már láthatóak az esetlegesen kialakult téli károk, melyek a metszéssel korrigálhatóak, valamint attól sem kell tartanunk, hogy a visszametszett ág- vagy vesszőrész a kihajtásig tovább károsodik (visszafagy vagy visszaszárad).

Lényeges különbség azonban, hogy a díszfáknál a metszéssel nem a jó minőségű, bőséges és egyenletes termésmennyiség elérése a célunk, hanem az hogy egészségük megőrzése mellett, formájuk, lombozatuk, virágaik és terméseik megfelelően mutatósak legyenek. A díszfáknál és díszcserjéknél ritkábban és enyhébben elvégzett metszést kell végrehajtanunk. Míg a díszfáknál csak némi alakítás céljából, addig a díszcserjéknél ifjítási céllal végezzük el metszésüket.

A díszfák alapvető tulajdonsága, hogy egy tengellyel folyamatosan nőnek felfelé, egészen életük végéig, ezért lehetőség szerint csak abban az esetben metszünk, ha nagyon szükséges. Ekkor is próbáljuk meg a fa természetes növekedési jellegét megtartani, csak az esetleges hibákat, rendellenességeket korrigálni.

A díszcserjék esetében más a helyzet, hiszen növekedésük leáll, miután egy bizonyos méretet és kort elértek. Idősebb szárrészeik így fokozatosan elhalnak, helyettük új sarjak képződnek. A cserjék metszésekor először a beteg, sérült, elhalt, befelé növő részeket távolítsuk el. Földre hajló bokrok esetében az erősen elfekvő részeket is metsszük ki, hiszen ezek a fényhiány miatt idővel egyébként is elhalnak.

Ezután következhet az ifjítás, vagyis az idősebb bokorrészek eltávolítása, a tőhöz közeli egy- esetleg kétéves vesszők illetve ágak meghagyása. Előfordulhat az is, hogy bokrunk elvénült, felkopaszodott, ezért nem hozott elegendő mennyiségű sarjat. Ekkor az elvégezendő ifjítás több évig is tartó folyamat. Először a koronarészek mérsékelt visszametszését végezzük el úgy, hogy a látható rügyeik kb. harmada maradjon meg. A visszavágás hatására az alvórügyek kihajtása figyelhető meg 1-2 éven belül. Az így kialakult hajtások megerősödése után végezhetjük el az elöregedett felső részek teljes eltávolítását.

Körforgás a kertben: haszonállatok a házikertben is

2022. április 28. 08:39

Az állati szerves trágya magas ásványi anyag és tápanyagtartalmú, amit hogyha komposztálás útján visszaforgatunk a kertbe, akkor jó hasznát is vehetjük 1-2 kis nyúlnak vagy pár darab kapirgálós tyúknak.

Hogyan lesz tartós a vágott virág?

2023. március 5. 13:37

Gyakran felmerül az a kérdés, hogy hogyan lesz a vágott virág tartós? Nézzük mi lehet a megoldás!

Örökzöld tippek a díszkertbe: mit ültessünk most?

2022. október 20. 05:36

Milyen örökzöldeket ültessünk az őszi díszkertbe? Erről hoztam most pár gondolatot.

Meglévő kert átépítésének aranyszabályai

2023. január 26. 05:36

Meglévő kertnél a legtöbbször, ha át kell építeni, az lesz az első kérdés: mi maradjon meg? Ez érintheti a nagy és idős fákat is, de akár kompletten az egész kertet.