Új Monilia faj fertőz a gyümölcsöskertekben?

Agrofórum Online

Meggyfánkon, miután lehullottak ősszel a levelei, az tűnt fel, hogy sok aszalódott termés maradt rajta. Ez egy koros fa, korábbi években ilyet nem észleltünk. A fa alatt talált terméseken mind barnás-szürke színű bevonat látszik. Mi okozhatta ezt a betegséget?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Csonthéjas gyümölcsféléknél a korábban már elterjedt, ismert Monilia fajok mellett az utóbbi években megjelent egy új Monilia gomba faj, a Monilia fructicola. Az általa okozott betegség, annak tünetei nagyon hasonlóak a hazánkban már évtizedek óta jelen lévő Monilia laxa nevű gombafajhoz, ami az úgynevezett virágfertőző monília betegséget okozza.

A két gomba elleni védekezés csak akkor lehet hatékony, ha ismerjük a kórokozó biológiáját, hogy a fák mely részeit fertőzik meg és milyen tüneteket okoznak?

M. laxa          M. fructicola
virágok és hajtások gyors elhalása párás, ködös időben virágok és hajtások gyors elhalása párás, ködös időben
fejlődő és érő termések barna rothadása sebzések esetén ép terméshéjon keresztül is barna termésrothadást idéz elő
gyümölcs héján szürke színű, gombatelepek  gyümölcs ép héján összefüggő, nagy felületű, szürkés-barna színű gombatelepek
első sorban csonthéjas gyümölcsfajokat fertőzi csonthéjasok mellett alma, körte terméseit is fertőzi
fertőzött gyümölcsökkel (fán vagy a talaj felszínén), fakérgen, rákos sebeken telel, és enyhe, fagymentes téli időjáráskor a szürke illetve barnás színű gombatelepeken fertőző spórákat fejleszt. fertőzött gyümölcsökkel (fán vagy a talaj felszínén), fakérgen, rákos sebeken telel, és enyhe, fagymentes téli időjáráskor a szürke illetve barnás színű gombatelepeken fertőző spórákat fejleszt.

Az új monília faj (M. fructicola) sokkal agresszívabb, mint a korábbi (M. laxa), és virágzáskori permetezések mellett – sajnos – a termések növekedése és érése alatt is szükséges kémiai védekezés a termések megvédése érdekében. Ez a tény új szemléletet és gyakorlatot igényel a csonthéjasok termesztésénél. Moniliás betegségek ellen számos felszívódó hatású fungicid van engedélyezve, bármelyik monília gombafaj ellen hatásosak. Fontos figyelembe venni, hogy rotálni, cserélni kell a kezelésre kiválasztott szereket, hamar rezisztencia alakul ki a gombáknál azonos fungicidek többszöri, egymás utáni felhasználásakor. Nyugalmi állapotban réz tartalmú lemosó szerekkel, míg virágzástól érésig boszkalid, ciprodinil, fenhexamid, fenpirazamin, fludioxonil, fluopiram, miklobutanil, piraklostrobin, prokloráz, tebukonazol, tiofonát-metil hatóanyagú fungicidek engedélyezettek. A kémia védekezés eredményét erősíti és segíti a beteg gyümölcsök, mint fertőzési források összegyűjtése és megsemmisítése fákról és a fák alatt egyaránt. Különösen fontos a téli lemosó permetezés, mellyel a gomba áttelelési esélye csökkenthető.

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Virágzás idején is fertőzhet a monília?

2020. március 18. 04:36

G. Vilmosné kérdése: Virágzás idején is fertőzhet a monília? Mely gyümölcsfákat érinti a betegség? Hogyan védekezzünk?

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.