Milyen paradicsomot termesszünk a házikertben?

Agrofórum Online

Kertemben paradicsomot szeretnék nevelni friss fogyasztásra, és ha elég terem házi befőzésre is. Hogyan tervezzem meg a fajtákat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Biztosan tájékozódott már a paradicsommag választékban, sokféle van, talán túl sok is. Először meg kell fogalmaznia az igényt, az elképzelést a családnak: mikortól érjen, milyen alakú legyen, leves vagy sűrű, apró vagy nagy szemű, édes vagy savanykás, mennyi hely áll rendelkezésre, van-e, kialakítható-e tám-rendszer stb.

A paradicsom növények növekedésüket tekintve lehetnek bokor alakúak, ezek növekedése korlátozott (determinált), általában a termésérés után már a lombja nem nő, jellemzően koncentráltan teremnek. Kis méretük miatt konténerben, nagyméretű cserépben erkélyen, teraszon is nevelhetők, többségük rövid tenyészidejű. Ezek között vannak a korai érésű fajták.

A folyton növő paradicsom fajták hajtásai több métert is elérhetik, növekedésük és termésképzésük a fagyokig eltart. Méretük miatt fa paradicsomnak is nevezik őket. Erős és legalább 2 méter magas karót illetve támrendszert igényelnek. Termésük érése elhúzódó, inkább közép- vagy késői érésű fajták tartoznak ide, bő termőek, amennyiben a nyár végi lomb- és bogyóvédelmet biztosítják számukra.

A két növekedési csoport között helyezkedik el a fél-determinált fajtacsoport, nevelésükhöz karó szükséges, magasságuk 1-1,5 méter. Érésük addig tart, míg a lombjuk új hajtásokat fejleszt, bőtermőek.

Csemegézésre korai, rövid tenyészidejű, kisebb bogyójú fajtát javaslok konténerben nevelve, ezeket a kert legmelegebb, legnaposabb részén érdemes elhelyezni. Kedveltek a folyton-növő, hosszan termő, kifejezetten apró szemű, édes, koktél paradicsomok, ilyet is ajánlok. Paradicsom sűrítményhez vagy léhez nagy szemű fajtákat keressen a többnyire fél-determinált vagy folyton növő fajták között. Terjedőben vannak a sárga bogyójú fajták is, jellemzőjük, hogy a piros fajtákkal szemben savtartalmuk alacsony, ezért kifejezetten édes ízűek, és a magas gyomorsav problémával küzdők is tudják fogyasztani.

Ha maga fogja a palántákat nevelni, a magok kiválasztásánál a fentebb ismertetett tulajdonságokat vegye figyelembe. A bevált, ízletes paradicsomok magjait következő évre érdemes begyűjteni, kivéve a hibrid fajtákét, azoknál a név mellett az F1 jelölés is olvasható.

A paradicsom egyszerűen nevelhető növény, napos, tápanyagban dús talajt és eső hiányában reggeli órákban végzett öntözést igényel. Sok sikert az első saját termésekhez!

A világ egyik legédesebb paradicsoma Veresegyházról jön

2018. május 18. 07:12

A világ egyik legédesebb paradicsomát termesztik Veresegyházon. A vállalkozás 2016-ig 85 százalékban exportra termelt, de az ügyvezető tudatosan csökkentette az arányt, mert nagy dobásra készül.

Projekt a paradicsommoly elleni védekezés biológiai elősegítése érdekében

2023. május 15. 10:39

2006-ban jelent meg Spanyolországban a paradicsommoly, ami az értékesítési lánc egészét tekintve jelentős veszteségeket okoz.

Taroltak a bio tájfajta paradicsomok

2021. október 8. 12:23

Bár a paradicsom szezonjának vége, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) tájfajta öko paradicsompalántái mégis újra reflektorfénybe kerültek: az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon és Vásáron (OMÉK) megkapták a „Hagyomány és Innováció Díj az Agrárgazdaságban” elismerést. Az öko tájfajta paradicsompalánták olyan hagyományos és tájjellegű hazai termékek között nyerték el a legjobbnak járó elismerést, amelyek a mezőgazdaságban leginkább szolgálják a fenntartható fejlődést.

Így válhat édesebbé a paradicsom

2023. július 17. 17:10

A boltokban, piacokon kapható paradicsomok szépek, mutatósak, kemények és pirosak, vagyis igazán „piacosak”, ám egy nagy baj mégis van velük: gyakran meglehetősen íztelenek. Sok fejlesztőcég már dolgozik a megoldáson, ám a kiskerti paradicsom „megédesítésére” is akad egy-két hasznos trükk.