Zöldítő

Párbeszéd egy versenyképes, de zöldebb mezőgazdaságért

Agrárminisztérium

Elindult a Közös Agrárpolitika 2023-2027 közötti időszakára vonatkozó, a KAP területalapú támogatásainak zöld előírásrendszerével kapcsolatos szakmai párbeszéd.

Az Agrárminisztérium elkötelezett egy, a fenntarthatóságot és versenyképességet a lehető legnagyobb mértékben összehangoló, gazdálkodói szemmel pedig racionális, környezettudatos gazdálkodásra ösztönző támogatási rendszer létrehozásában. Ezért az agrártámogatási rendszer tervezése során a minisztérium külön szakmai párbeszédet indít a területalapú agrártámogatásokhoz kapcsolódó zöld intézkedés- és előírásrendszer szakmai megalapozottsága érdekében. Az agrártárca közös gondolkodásra és véleményalkotásra kérte fel a mezőgazdasági szakmai szervezetek, a környezetvédelmi társadalmi szervezetek, valamint az egyetemek és kutatóintézetek képviselőit a témában.

A közös gondolkodás célja, hogy a környezetvédelmi és éghajlatpolitikai célkitűzéseket – a talaj és szervesanyag tartalma, a víz, a biodiverzitás és a tájkép védelme, a szénmegkötés erősítése vagy éppen az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése – a lehető legnagyobb együttműködéssel érjük el a Közös Agrárpolitika következő időszakában.

A 2023-2027 közötti időszakra vonatkozó Közös Agrárpolitika (KAP) egyik leghangsúlyosabb célkitűzése a környezetvédelem és az éghajlatpolitikai fellépések előmozdítása a mezőgazdaság területén, valamint az Európai Unió környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos célkitűzéseinek teljesítéséhez való hozzájárulás. Ennek érdekében a tagállamok által készítendő, így a magyar KAP Stratégiai Tervnek is egy olyan szilárd zöld intézkedés- és előírásrendszert kell tartalmaznia, amely hozzájárul az éghajlatváltozás mérsékléséhez és az ahhoz való alkalmazkodáshoz, a természeti erőforrások fenntartható használatához, illetve a biológiai sokféleség védelméhez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

Zöldtrágya vagy takarónövény – mi a különbség?

2021. július 6. 05:47

3-5 év alatt jelentős szervesanyag-növekedés érhető el a talajaidban, különösen akkor, ha a talajmegújító technológia minél több elemét alkalmazzuk.

Információ a zöldítési szabályok 2022. évi átmeneti lazításáról

2022. március 25. 10:16

Az orosz-ukrán háború okán előálló európai élelmiszer- és takarmánypiaci krízis minél gyorsabb leküzdése érdekében minden lehetséges eszközt meg kell ragadni, így növelni kell a mezőgazdaság teljesítőképességét is. Ezért a gazdálkodók a rendkívüli támogatás mellett lehetőséget kapnak arra, hogy az idei évben a parlagként bejelentett területeket megműveljék, azon legeltessenek, vagy kaszáljanak.

Konferencia a zöldítésben alkalmazott növényekről – sok fiatallal

2022. október 28. 13:49

A vártnál nagyobb érdeklődés mellett zajlott a Debreceni Egyetem zöldítésben alkalmazott növényekről szóló szakmai konferenciája október 12-én a Nyíregyházi Kutatóintézetben. A szántóföldi szemlével egybekötött rendezvényre feltűnően sok fiatal volt kíváncsi, ami jó jel lehet a hamarosan gyakorlatban is elinduló új KAP-ciklus elején. A nemcsak papíron, hanem a valóságban is fenntartható gazdálkodás a következő években egyre fontosabbá válik, és nem feltétlenül csak a támogatási források miatt, hanem éppen a fiatal, illetve következő generációk jövője érdekében.

A lucerna nyár végi telepítése

2019. július 30. 08:14

A lucerna sokoldalúan használható, pillangós virágú szálas takarmánynövény, amely a legnagyobb termést adja egységnyi területről. A sokoldalú felhasználás mellett említést érdemel még a lucerna vetőmagtermesztés is.