Házikert

Készítsen házilag önöntözős balkonládát!

Agrofórum Online

Bár az utóbbi évben nem igazán fenyegetett minket az a veszély, hogy hosszabb időre elutazzunk messzi tájakra, de az önöntözős balkonláda és dézsa akkor is praktikus, ha csak a mindennapos öntözés plusz terhét akarjuk levenni a vállunkról. Ezzel a módszerrel tavaly végre elértük azt a sikert, hogy az alföldi, igen aszályos klímájú és déli fekvésű ablakpárkányainkon is elég volt heti egyszer öntözni a balkonládákat.

Hogyan kezdjen hozzá?

Természetesen minél mélyebb, nagyobb a balkonláda, annál jobb. De egy átlagos balkonládával és akasztós ampolnanövényekhez készült műanyag cseréppel is kivitelezhető a megoldás.

Az egész művelethez szükség lesz geotextilre, jó minőségű balkonnövényekhez való talajkeverékre, agyaggranulátumra és egy ollóra.

A balkonládákat takarítsuk ki alaposan, ne legyen vízköves, koszos. Fontos, hogy az alján ha vannak lyukak, akkor leragaszthatók vagy betömhetők legyenek. Ezért kell, hogy tiszta legyen. Ezeket én ragasztópisztollyal tömítettem ki és garantáltan jól működött tavaly.

Hogyan készítsem el?

A kitisztított balkonládának akkor tömjük be az alján az elfolyó nyílásokat, hogy a drénvíz bent tudjon maradni.

A ládák aljába legalább két ujjnyi vastagon szórjunk bele agyaggranulátumot, mely a drénréteg szerepét fogja betölteni.

Az agyaggranulátum célszerűen nem keveredhet majd a talajjal, így a két réteg közé kerül bele a geotextil. A geotextilt érdemes a ládák pereméig felfuttatni belülről, mert könnyebb lesz a talajt utána beletölteni a ládába, nem fog félrecsúszni a geotextil sem munka közben. Ráadásul a geotextil szépen átnedvesedik és a láda oldalán lévő közeget is nedvesíteni tudja, ami a gyökereknek fog kedvezni majd.

Ha megtöltöttük a talajkeverékkel a geotextil feletti részt, akkor jöhetnek bele a növények és gyakorlatilag az első öntözést követően készen is vagyunk.

Hogyan működik az önöntözős balkonláda?

Az öntözést követően a felesleges víz a drénrétegbe szivárog de nem tűnik el onnan. A növények gyökere érzékeli a nedvességet és a gyökerek elkezdenek a drénréteg felé növekedni és átszövik idővel a geotextiles rétegen keresztül is magukat és a drénvízből is tudnak csemegézni. A geotextil előszeretettel nedvesedik viszont át, ami így közvetve nedvesíti a talajunkat is.

Nagyon száraz napokon még déli oldalon is balkonládaként a heti egyszeri öntözés is elegendő volt, pedig muskátli-lobélia-szúnyogűző összeültetés elég nagy lombtömeget tudott megnevelni, ami rendkívül vízigényes is idővel. A petúniákkal és más egynyáriakkal is kiválóan működött a rendszer, érdemes kipróbálni!

Csicsóka: fenntartható megoldás a kertben és a tányéron

2025. április 8. 11:10

Ez a rendkívül szívós, kevés gondozást igénylő gumós növény nemcsak ellenáll a szárazságnak és a szegényes talajviszonyoknak, hanem jelentős egészségügyi és környezeti előnyökkel is bír.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Vízjogi engedély nélkül is díjmentesen lehet öntözni

2019. május 6. 09:17

Az intézkedést a szárazság miatt vezette be a kormány, a gazdák így külön engedély nélkül 1200 köbméternyi vizet használhatnak fel mintegy 100 hektárnyi területen legfeljebb egy hónapig, a tartósan vízhiányos időszakban.

Termesszünk pénzfát!

2023. december 12. 08:10

Bár eredendően Kínában őshonos, a pénzfának nevezett pénzlevelű pilea (Pilea peperomioides) ma már világszerte közkedvelt szobanövény.

Így gondozzuk a gyepet, hogy szép legyen!

2023. április 23. 15:37

Nézzük sorra, mit kell tennünk azért, hogy idén végre ne a szomszéd fűje legyen zöldebb!

Hogyan öntözzünk kánikula idején?

2022. július 31. 06:36

Azt gondolnánk, hogy öntözni mindenki tud, majd a gyakorlat pedig megmutatja, hogy valójában nem is igazán értjük a biológiai oldalát, és ezáltal nem is hatékony az öntözés.