23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Házikert

Készítsen házilag önöntözős balkonládát!

Agrofórum Online

Bár az utóbbi évben nem igazán fenyegetett minket az a veszély, hogy hosszabb időre elutazzunk messzi tájakra, de az önöntözős balkonláda és dézsa akkor is praktikus, ha csak a mindennapos öntözés plusz terhét akarjuk levenni a vállunkról. Ezzel a módszerrel tavaly végre elértük azt a sikert, hogy az alföldi, igen aszályos klímájú és déli fekvésű ablakpárkányainkon is elég volt heti egyszer öntözni a balkonládákat.

Hogyan kezdjen hozzá?

Természetesen minél mélyebb, nagyobb a balkonláda, annál jobb. De egy átlagos balkonládával és akasztós ampolnanövényekhez készült műanyag cseréppel is kivitelezhető a megoldás.

Az egész művelethez szükség lesz geotextilre, jó minőségű balkonnövényekhez való talajkeverékre, agyaggranulátumra és egy ollóra.

A balkonládákat takarítsuk ki alaposan, ne legyen vízköves, koszos. Fontos, hogy az alján ha vannak lyukak, akkor leragaszthatók vagy betömhetők legyenek. Ezért kell, hogy tiszta legyen. Ezeket én ragasztópisztollyal tömítettem ki és garantáltan jól működött tavaly.

Hogyan készítsem el?

A kitisztított balkonládának akkor tömjük be az alján az elfolyó nyílásokat, hogy a drénvíz bent tudjon maradni.

A ládák aljába legalább két ujjnyi vastagon szórjunk bele agyaggranulátumot, mely a drénréteg szerepét fogja betölteni.

Az agyaggranulátum célszerűen nem keveredhet majd a talajjal, így a két réteg közé kerül bele a geotextil. A geotextilt érdemes a ládák pereméig felfuttatni belülről, mert könnyebb lesz a talajt utána beletölteni a ládába, nem fog félrecsúszni a geotextil sem munka közben. Ráadásul a geotextil szépen átnedvesedik és a láda oldalán lévő közeget is nedvesíteni tudja, ami a gyökereknek fog kedvezni majd.

Ha megtöltöttük a talajkeverékkel a geotextil feletti részt, akkor jöhetnek bele a növények és gyakorlatilag az első öntözést követően készen is vagyunk.

Hogyan működik az önöntözős balkonláda?

Az öntözést követően a felesleges víz a drénrétegbe szivárog de nem tűnik el onnan. A növények gyökere érzékeli a nedvességet és a gyökerek elkezdenek a drénréteg felé növekedni és átszövik idővel a geotextiles rétegen keresztül is magukat és a drénvízből is tudnak csemegézni. A geotextil előszeretettel nedvesedik viszont át, ami így közvetve nedvesíti a talajunkat is.

Nagyon száraz napokon még déli oldalon is balkonládaként a heti egyszeri öntözés is elegendő volt, pedig muskátli-lobélia-szúnyogűző összeültetés elég nagy lombtömeget tudott megnevelni, ami rendkívül vízigényes is idővel. A petúniákkal és más egynyáriakkal is kiválóan működött a rendszer, érdemes kipróbálni!

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

HEKTÁR: Aszály a vizek országában - Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

2022. október 6. 17:36

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.

Kitehetem már a leandert?

2022. április 17. 04:36

Az egyik legismertebb mediterrán növényünk a leander, amit előszeretettel tart minden kertbarát, sokszor még azok is, akik csak egy falatnyi erkéllyel rendelkeznek.

Amit a csodatölcsér évelőről tudni érdemes

2022. szeptember 12. 05:36

A csodatölcsért azért kedvelik a kezdő kertészek is, mert rendkívül könnyű megnevelni, viszonylag gyorsan szép növény cseperedik belőle, és még az előkertek, utcafrontok is díszíthetők vele.

A vízhiányról számokban

2019. április 26. 11:03

Mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.