Házikert

Hogyan vásároljunk évelő növényeket?

Agrofórum Online

Évelő növényeket a tél végén általában tasakban, nejlonba csomagolva, kevés földdel kapunk, többnyire nagy bevásárlóközpontok polcain. Míg egy kertészetben, cserepesen vett évelőnél általában minden rendben van, addig ezekkel az előrecsomagoltakkal érdemes körültekintőnek lenni.

Cserepes évelők vásárlása

A lelkes hobbikertészek szinte megszállottan mentik meg a növényeket a leértékelt polcokról, gondolván, hogy majd otthon, megszeretgetve új életre kelnek. Viszont pár olyan momentuma van az ilyen vásárlásnak, amire ha nem figyelünk oda, akkor a növényünk tényleg menthetetlen lesz.

A megmentendő polcokra kerülő cserepes növényeknél az egyik szempont az, hogy ne legyen fertőzött a növény, amit hazaviszünk. Ha a töve ki van rothadva, netán gombás vagy baktériumos fertőzést látunk rajta, akkor inkább hagyjuk ott a barkácsboltban, mert számunkra ismeretlen fertőzést is bevihetünk a már meglévő növényeink mellé. A másik komoly gond viszont az, hogy sokszor ezek a növények már menthetetlenek. Akár évelőkről, akár szobanövényekről van szó.

Ne legyen teljesen kiszáradva. A cserepes évelőknél is figyelni kell arra, hogy ne legyen az a leértékelés oka, hogy elszáradt a teljes növény. A legtöbb évelőt nem lehet már ilyenkor regenerálni. Ilyen eseteknél már a gyökerek is elhaltak és pusztán öntözéssel nem fogjuk visszahozni őket az élők sorába.

A legtöbb növény nem szereti az átültetést, amikor virágzásban van. Mivel energiáit a virágokra és a majdani termésekre összpontosítja a gyökeresedés helyett, így ha virágzó évelőt vásárolunk, akkor vagy nagyon óvatosan és alaposan beöntözve ültettük ki a kertbe, vagy egyenlőre várjunk kicsit az elvirágzásig, mert sokkal nagyobb eséllyel tudnak begyökeresedni új helyükön.

Válasszunk évelőből is hazait!

A magyar évelőkertészetekből érdemes választani a kertünkbe is évelő növényeket, mert ezek a növények a hazai klímához vannak szokva. Míg ugyanígy egy mediterrán vagy épp holland kertészetből ideérkező évelő nem feltétlenül aklimatizálódott a helyi viszonyokhoz. A hazai kertészetek is magas minőségű évelőket állítanak elő, így mind az eredés, mind a választék kimagasló.

Az előrecsomagolt évelők

Biztos találkoztunk már ezzel a kategóriával is, többnyire mostanában a nagy láncok kertészeti pultjain láthatóak. Kevéske száraz tőzeggel hosszú hetekre betárolják a polcokra és ezért ezzel a fajta megoldással legyünk nagyon körültekintőek.

Az előrecsomagolt évelőknél ne legyünk restek és alaposan nézzük meg, mit vásárolunk és ne essünk abba a hibába, hogy a csomagoláson rendkívül szép képek vannak a jövendőbeli növényről. A lényeg a kiszáradt tőzeg között rejtőzik.

Ha egészséges, netán hajtani kezdő a gyökérdarab, rizóma a tasakon belül, akkor megvehetjük, de ha száraz, elhalt a gyökér, akkor inkább hagyjuk ott, mert sokszor ilyenkor már nem fog kihajtani gondos ápolás ellenére sem.

Hogyan ültessük el a gyökérdarabokat? Mindig tápanyagdús, de jól szellőző talajba ültessük, betartva a szükséges ültetési mélységet (fajra jellemzően). Majd bőségesen öntözzük meg. Kezdetben érdemes fagymentes, kicsit melegebb helységbe tenni, hogy az eredés és kihajtás idejében egyenletesen tudjon fejlődni, majd ahogy jön a tavaszi jó idő, szoktassuk hozzá a kinti időjáráshoz a friss növényeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással I. rész

2018. június 7. 07:48

Hogyan lehet az elhasznált, öreg tárgyainkból kertszépítő kellék? Hogyan tudjuk kicsinosítani az udvar megváltozott, megbomlott szépségű szögleteit?

Ház, táj Képgaléria

Muslicák a tárolóban? - Így oldjuk meg házilag, olcsón!

2022. november 10. 05:38

A sok betárolt zöldség a tárolóban finom csemegeként még ilyenkor, ősz vége felé is veszélyben van a muslicák miatt.

Hogyan ültessük és ápoljuk a hóvirágot?

2023. február 4. 04:36

Szeretném megtudni, hogy kell-e a hóvirágot valahogy ápolni a házikertben? Hogy végezzük az ültetését?

Így trágyázzunk ősszel!

2022. október 17. 05:38

Ősszel a trágyázással teremtjük meg a következő évi sikerek alapjait. Pár gondolat következik az eredményes őszi trágyázáshoz.