Házikert

Primulát kaptam, mit kezdjek vele?

Agrofórum Online

Gyakori tavaszi virágajándék a primula, kedves színes kaspóban ráadásul. Klasszikus virágok közé tartozik, így sok hobbikertész ablakpárkányán landol ilyenkor. De vajon mit érdemes tudni a tartásáról? Kiültethető a kertbe?

A primula az egyik legsokfélébb virágzó dísznövényünk. Rengeteg színvariációja létezik, a legkülönfélébb egyszínű, szemes, cirmos. Ráadásul egész kaspógyártás is épült már rá, így színeiben is hozzáillő kaspókból válogathatunk kedvünkre.

Éppen ezért olyan hívogató primulát ajándékozni.

Amit a primulákról tudni érdemes

A kerti kankalin nem ugyanaz, mint a szobai kankalin. Ezt nagyon sokan összekeverik és elcsodálkoznak egy-egy kiültetés után, amikor a hideg telet nem bírja a primulájuk. A szártalan kankalin tavasszal nyílik sárga virágaival a természetben és védettséget élvez.

A Primula vulgaris, avagy a természetben is előforduló szártalan kankalin továbbnemesített fajtái azok, melyeket elsősorban kapni lehet kora tavasztól.

A szártalan kankalin évelő és régi paraszti kertekben természetesen is előfordult. A mélylila és sárga virágai a leggyakoribbak voltak.

Hozzájuk nagyon hasonló habitusra a Primula obconica, mely a szobai kankalin és célszerűen ne is ültessük ki, vagy csak úgy, ha ősszel be is hozzuk, vissza a lakásba. Bár ez a faj is eredeti élőhelyén évelő és jobban is bírja a hőingadozásokat, nem fagyálló.

Hogyan ápoljuk a kankalinokat?

A kankalinok a félárnyékos, árnyékos helyet kedvelik, a tűző naptól védeni célszerű a növényeket. Télen hűvös helyen érdemes teleltetni őket, mert némi hideg kell a virágzás beindulásához, de ez nem lehet fagypont alatt.

Szaporítani tőosztással szoktuk.

Mivel a jó vízáteresztő talajokat kedveli, tőzeges, enyhén savanyú közeget, így akkor fejlődik a legszebben, ha ezt meg tudjuk nekik adni.

Tűző napra ne ültessük, főleg a hűvösebb, északi kertoldalakat fogja kedvelni. Bár tudom, hogy sokan a déli frontra teszik, mert nagy virágaival a háznak a bejárat felőli oldalánál lenne a legszebb, de hosszútávon, főleg a nyári nagy kánikulákban ez nem lesz jó ötlet.

Tápanyagozásnál nem kell extra dolgokra gondolni, mert természetesen a szerves trágyázást meghálálja, de a gyengébb talajokon is szép növényeket lehet nevelni belőlük.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Szén-dioxid-trágyázás

2020. április 3. 04:36

Üvegházakban, fóliasátrakban – abból adódóan, hogy megnövekszik az asszimiláció következtében az oxigéntartalom – szükség lehet a szén-dioxid mesterséges pótlására.

Szerves trágya kijuttatása egy városi parkba

2022. január 7. 04:36

Rövid felvezető után leírnám saját tapasztalatomat, amit szemléltetnék képekkel is, hogy egy „nagy városban”, hogy is alakul a parkok szervestrágyázása, a talajok „karban tartása”, a szerves anyag pótlása.

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyításuk I.

2022. április 12. 04:36

A gyakran tapasztalt mikroelem-hiánytüneteknek sok esetben nem az abszolút hiány az oka, a szükséges mennyiség rendelkezésre áll a talajban, csupán egyes környezeti tényezők, mindenekelőtt talajtulajdonságok gátolják a felvételüket.

Érdemes lenyírni a füvet még a tél előtt?

2022. november 23. 04:36

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e lenyírni a füvet még a tél előtt?