Mikor végezzük el és mire ügyeljünk a szőlő metszése során?

Agrofórum Online

Tavasszal a metszést addig végezzük el, míg a szőlő nedvkeringése nem indul el, ezzel csökkentve a rügyek bevakulásának kockázatát.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő metszését általában a lombhullásától tavaszig tartó időszakban, a szélsőségesen hideg napok kivételével bármikor el lehet elvégezni. Az őszi metszés előnye, hogy a szőlő olyankor nem könnyezik, vagyis a rügyek fulladásától, bevakulásától nem kell tartanunk. Az ősszel visszavágott rügyek azonban téli fagyokra érzékenyebben reagálhatnak. A tavaszi metszés során, vagyis február végétől április elejéig, lehetőségünk van arra, hogy a tél folyamán esetlegesen keletkezett fagykárt, több rügy meghagyásával orvosoljuk. Tavasszal a metszést addig végezzük el, míg a szőlő nedvkeringése nem indul el, ezzel csökkentve a rügyek bevakulásának kockázatát.

A szőlő metszésével elsődleges célunk az, hogy a tőkék kezelhetőségét, termőegyensúlyát és formáját fenntartsuk. Pár alapvető szabályt fajtától, valamint a tőkék kialakításától, metszésmódjától függetlenül érdemes betartanunk. A szükségtelen vesszőket csonk meghagyása nélkül, nem túl mély vágással metsszük le. A több éves részek levágásánál azonban érdemesebb kisebb csonkot meghagynunk, ezáltal csökkenthető a fás részeket megtámadó betegségek fertőzésének veszélye.

Ne feledkezzünk el továbbá a tőke törzsi, valamint nyaki részén képződött fattyúvesszők eltávolításáról sem. A fennmaradt vesszőket a meghagyott rügytől távolabb, legalább 3-4 cm-re, az ízközökben vágjuk vissza. A vágás során keletkező metszlap irányára is ügyeljünk, lehetőség szerint ne a rügyek felé lejtsen, hanem a hasi vagy a háti oldal irányába, ezzel akadályozva a könnyezési nedv rügyekre kerülését.

A metszés folyamatát a letermett részek levágásával kezdjük meg. A vesszők közül csak az egészséges, kellő hosszúságban beérett, sérülésektől, illetve károsítóktól menteseket hagyjuk meg.  A szálvesszők kiválasztásánál az átmérőjük is fontos szempont, ezért a rügyterhelést mindig a fajtára jellemző átlagos (ceruza) vastagságú vesszőkre alapozzuk.

Jobb kondícióban lévő erősebb tőkéken több, még gyengébbeknél kevesebb rügyet hagyjuk meg a termőegyensúly fenntartása érdekében. A meghagyott részeken fennmaradt kacsokat, hónaljvesszőket és a fürtkocsány maradékait is távolítsuk el.

Megemelték a szőlőtelepítési pályázat keretösszegét

2022. november 3. 10:53

A korábbi évek gyakorlatának megfelelően, idén november 2-a és november 30-a között ismét lehetőség van a szőlőültetvények szerkezetátalakításának támogatására vonatkozó egyéni tervek benyújtására. A szőlőtermesztők körében népszerű intézkedés támogatási keretösszege a 2019-2023 közötti 34 millió euróról 50 millió euróra emelkedett.

Valóban rezisztens az Augusztusi muskotály?

2019. április 17. 12:31

P. László kérdése: Néhány éve vettem egy szőlőtövet, úgy adták, hogy augusztusi muskotály. Gyönyörű egykaros kordonná neveltem, hozza is a termését, nem ritka rajta a 30-40 cm-es fürt. Sajnos évek óta nem tudok róla enni egy falatot sem.

New Holland ültetvényes traktorok a Hilltop Neszmély Zrt. szolgálatában

2020. július 20. 11:31

Az Agrotec Magyarország Kft. 4 db New Holland T4.100F ültetvényes traktort adott át a Hilltop Neszmély Zrt.-nek 2020. július 1-jén.

Mi ez az újabb betegség a szőlő fürtjén és bogyóján?

2019. augusztus 22. 07:36

K. János kérdése: A szőlőm fürtjein és bogyóin egy számomra ismeretlen elváltozást figyeltem meg. Mi lehet ez az újabb betegség?