Szőlő-Bor
Szőlő-Bor

A szőlő bogyóalak változatossága

A szőlő bogyóalak változatossága

Agrofórum Online

Mind a borszőlő, mind a csemegeszőlő fajták jellemző, változatos tulajdonsága a bogyó alakja. Míg az elsőnél inkább a fajtahatározást segítő jellemző, addig a csemegeszőlő esetén a piacosságot is meghatározza, így jelentősége jóval nagyobb.

A bogyóalak régóta foglalkoztatja a szőlészeket és a fajtaleírással foglalkozó szakembereket. Szikszai Fabrícius Balázs 1590-ből származó Nomenclatura seu dictionarium latino-ungaricum című munkájában bukkanunk az egyik legismertebb bogyó alakú fajta nevére, mely nem más, mint a Keczke szemő más néven Kecskecsecsű, Kecskeszemű, vagy Kecske(szőlő) (Balassa, 1991; Melich, 1906). A fajta néveredete nem szorul magyarázatra. De nem ez az egyetlen fajta, mely nevét a bogyó formájáról kapta. A Firmony vagy Fürmony neve onnan ered, hogy bogyóit a fürjtojáshoz hasonlították. Hasonló története van továbbá a Gyöngyszőlő, Halhólyag, Kökény szőlő, Körteszőlő fajták névadásának is (Rácz, 1997).

A bogyóalak jelentősége a fajtahatározásban

A bogyóalak már a XIX. században született tudományos dolgozatokban fontos alapot szolgáltatott a fajtarendszerezésben. Fábián József 1813-ban kiadott Visgálódó és oktató értekezés a’ szőlő-mivelésről című művében számos fajta morfológiai bélyegét ismerteti. A bogyóalak tekintetében felsorol: gömbölyű, hoszszúkás, egyenetlen szív forma, görbe típusokat. Tatai Ferencz (1835) a felsorolásnál nagyobb hangsúlyt fektet a témára. Az általa közölt szőlőfajta rendszerezésben kiemelt szerepet kap a bogyó. Három főosztályba sorolja a fajtákat úgy, mint: fehér, fekete, piros bogyójúak, ezeken belül pedig 2-2 alosztályt ismertet: gombformák és tojásdadok. De ezeken kívül említ még makkszem alakú fajtát is.

A Borászati Lapok hasábjain 1896-ban jelent meg egy közlés, melyben a szerző asztali csemegeszőlő fajtákat javasol egy olvasói levél írójának. Külön kiemeli a Sajátos bogyóalakkal bíró fehér csemegeszőlőket. Melyek között felsorolja az Albillo, Badacsonyi somszőlő, Chirand Solli, Makkszőlő, Eicheltraube, Frauenfinger, Haholya fehér, Kecskecsecsü fehér, Kecskecsecsü fekete, Korinthusi apró, Tüskés pupu zamatos valamint Wirimon fajtákat.

Molnár István 1897-ben kiadott művében ismerteti a kor rendszerezését, melyben a fajták besorolásának egyik alapja a bogyóalak, úgy, mint gömbölyű, hosszúkás, bizonytalan. A szerző mind a 178 általa ismertetett fajta bemutatásakor kitér a bogyó alakjára is.

Németh (1966) a Borszőlőfajták határozókulcsa című munkája ad részletesebb képet a fajták közötti változatosságról. Felsorol lapított gömbölyű, gömbölyű, megnyúlt, oszloposan megnyúlt bogyókat, mely csoportokhoz megadja a jellemző hosszúság és szélesség arányokat is, majd további alakokat is közöl. A figurás alakú bogyók között bemutat: görbült som alakút, görbült makk alakút, görbült orsó alakút, görbült szabálytalan alakút és gerezdest.

Kozma (1968) összesen 12 bogyóalakot különböztet meg úgy, mint: lapított gömbölyű; gömbölyű; megnyúlt gömbölyű; ovális; ellipszoid; csepp; tojásdad; fordított tojásdad; oszlop; orsó; kecskecsecs; és a halhólyag (1. ábra, 1. táblázat). Mint írja a típusok között sok az átmenet. A leggyakoribbnak a gömbölyű, az ellipszoid és az ovális típusokat tartja. A szerző kiemeli, hogy a fürtökön belül az alak nem minden esetben egységes. Példaként hozza fel a Csaba gyöngyét és a Chasselas Tompa Mihályt melynél, mind lapított gömbölyű, gömbölyű és megnyúlt gömbölyű alak is előfordulhat egy fürtön belül. Ugyancsak változatos bogyóalakok figyelhetőek meg az Afuz Ali fürtjein belül.

1. ábra Bogyóformák: 1-2. gömbölyű; 3. korong alakú; 4. lapított; 5. szív alakú; 6. megnyúlt gömbölyű; 7-8. ovális; 9-10. ellipszoid; 11-14. visszás (fordított) tojásdad; 15-18. tojásdad; 19. kecskecsecs; 20-21. halhólyag (Kozma, 1968 nyomán)

A bogyóalak meghatározása

A minőségi jellegű morfológiai tulajdonságok (alak, szín, szőrözöttség stb.) meghatározása sok esetben szubjektív döntéseken alapulhatnak, ezért ezek felvételezéséhez nagy rutinra van szükség. A bogyóalak is ilyen, hiszen sok esetben apró eltérések mentén határozhatjuk csak meg a formát. Mint a fentiekből kitűnik, a legpontosabban akkor járunk el, ha a határozókulcsokban található referenciafajtákkal, vagy az ampelográfiai albumokban található ábrákkal hasonlítjuk össze a kérdéses fajta bogyóit. A bogyó méretének leírása jóval egyszerűbb, mint az alak meghatározása, ennek segítségével pedig lehetőségünk van a bogyóalak jellemzésére számszerű adatok segítségével. Erre szolgál a bogyóalak index, melyet a hosszúság és az átmérő hányadosával (H/Á) adhatunk meg (El-Sayed, 2013).

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ÚNKP-16-4 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának támogatásával készült

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nem minden bor vegán? Nem bizony!

2024. március 26. 09:10

Az emberekből gyakran meglepődést vált ki, amikor egy borra azt mondjuk, hogy vegán, hiszen alapvetően szőlőből készül.

Peronoszpóra- és lisztharmat-toleráns hibrid szőlőfajtát nemesítettek idehaza

2024. március 18. 12:10

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szőlészeti és Borászati Intézete, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusa és a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. ismét teltház előtt tartotta Szőlészeti és Borászati Szakmai Napját.

Gyors felszívódással az aktív belső védelemért

2024. március 15. 05:40

A peronoszpóra károsítása nyomán akár 80–100%-os lomb- és fürtkár alakulhat ki, ezért a hazánkban köztermesztésben levő szőlőfajták többségét tekintve, peronoszpóra elleni rendszeres védekezés nélkül, minőségi szőlőtermesztés nem folytatható.

Elindult a Kwizda digitális Szőlő Permetezési Tervező!

2024. március 6. 09:10

A Kwizda Agro Hungary egy új eszköz segítségével szeretné támogatni a szőlőtermelők döntését a növényvédelmi technológia megtervezésében, szakmai iránymutatásuk segítségével.

Szőlő tápanyagellátás a hatékonyság jegyében

2022. április 20. 14:00

A növények igényének megfelelő okszerű tápanyagutánpótlás szerepe soha nem volt ilyen időszerű, mint napjainkban.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Miért lettek feketék a zöld szőlőlevelek?

2018. augusztus 3. 06:27

S. Mihály kérdése: A szőlőlugasomban elkezdett feketedni a szőlő levele, olyan mintha penészes lenne. Tudok még tenni valamit a növényekért?

A szőlő levelének foltokban barnulását és száradását peronoszpóra okozza?

2021. szeptember 15. 05:36

Nem csak a peronoszpóra, hanem más kórokozók, valamint tényezők is kiválthatják a szőlő levelének barnulását és száradását.