31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Már megjelent a lisztharmat az almafákon?

Agrofórum Online

Első éves almafám fiatal levelei torzultak, csónakosodtak. Mintha fehér bevonat is lenne rajtuk. Ilyen korán lehet már rajta lisztharmat? Hogyan tudom megelőzni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Az almafák egyik legsúlyosabb betegsége az almafa lisztharmat, kórokozó Podosphaerea leucotricha. Jelentősége nem egyforma a különböző almafajták között, vannak kifejezetten lisztharmatra érzékeny fajták. Valószínű ilyen facsemetetét ültetett. Ezek védelme a kórokozó kártételétől fokozott figyelmet és védekezést igényel.

A lisztharmat gomba kétféle időben és kétféle tünetet okoz a fákon. A károsító áttelelése a rügypikkelyek alatt micélium (gombafonál) formában történik. Amikor a rügypikkelyek szétnyílnak, a kicsi éppen kibomló levelek már fertőzöttek, fehéres gombaszövedékkel bevontak, a gomba a levelekkel együtt, azok felszínén nő. Általában a teljes zsenge hajtás valamennyi levele fertőzött. Egy fertőzött fa koronájára nézve messziről észrevehetőek a fehéres, szürkés színű és mereven álló fertőzött hajtások. A levelek megvastagodnak, megkeményednek, kanalasodnak, levelek alakja is megváltozik, elkeskenyednek. Rövid időn belül sárgulnak és elhalnak, elszáradnak. Ezt nevezi a kertészszakma elsődleges fertőzésnek. A levelekről szétszóródó, szél általi is terjedő gomba spórák rákerülve az egészséges levelekre további leveleket fertőznek meg a lombkoronában, ez a másodlagos fertőzés.

A járványos elterjedését a fiatal hajtások kezelésével lehet megállítani. Ebben a fejlődési stádiumban kell permetezni a lombot. Figyelmet kell fordítani a fák lisztharmat mentességére a következő évi rügyfejlődés ideje alatt, ekkor előzhető meg a rügyek lisztharmattal fertőződése, a következő évi lombozat egészsége.

Védekezés a lisztharmatra fogékony fajtáknál évente többszöri kezelést igényel. Oltványok vásárlása előtt érdemes a fajták gombabetegségek elleni fogékonyságát is értékelni, és a legfontosabb kórokozóival szemben rezisztens fajtákat választani. Ezek védelme kevesebb kémiai beavatkozással is sikeres lesz.

A téli lemosó permetezést almafáknál a rügypattanást követő időszakban érdemes elvégezni, így a szétnyíló pikkelyek alá becsurgó permetlé a lisztharmat gombát már ott elpusztítja. A kihajtó lisztharmatos hajtások leveleit észlelés után gyorsan permetezzük le. Ha kevés hajtásvéget érint a fertőzés, csak elszórtan jelentek meg, azok lemetszésével, eltávolításával is kiváltható a permetezés. Korai permetezésekre az elemi kén tartalmú gombaölő szerek alkalmasak. A későbbiekben megjelenő lisztharmat fertőzések esetén a difenokonazol, tetrakonazol és penkonazol hatóanyagú felszívódó hatású szabad forgalmú gombaölő szerek valamelyike is alkalmazható. A II. forgalmú fungicidek közül a bupirimat, fluopiram, fluxapirodax, miklobutanil, tebukonazol és tiofonát-metil hatóanyagúak engedélyezettek és hatásosak.

Egyszerre fertőzi a borsót a lisztharmat és a rozsda! - Mit tehetünk?

Gy. Rozália kérdése: Szennyes fehér bevonat van a borsó levelén. Megfogtam, hogy megnézzem és vörös lett az ujjam hegye. Mitől?

Málna szaporítása – egyszerű módszerek

2023. november 13. 04:39

Új helyre szeretném telepíteni málnatöveimet. Hogyan szaporíthatnám a legegyszerűbben a málnát?

Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek?

2023. június 5. 04:37

Segítségüket szeretném kérni. Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek? Hogyan védekezzünk ellenük?

Mire figyeljünk a leander teleltetése során növényvédelmi szempontból?

2019. október 18. 04:36

N. Blanka kérdése: Leandereim teleltetése során mire kell kiemelten odafigyelnem növényvédelmi szempontból?