Dísznövényeket is fertőz a monília?

Agrofórum Online

Súlyosan megsérültek az aranyfa bokraim. Hirtelen elhaltak a virágok és hervadni kezdtek a levelek is. Mi történhetett velük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nem minden évjáratban, de előfordul az aranyfa (aranycserje) (Forsythia spp.) bokroknál, hogy virágzáskor és közvetlen utána hirtelen hervadás tünete lép fel. Ez a betegség elsősorban olyan évjáratokban gyakori, amikor virágzása idején tartósan esős, párás és hűvös az időjárás. A betegséget a Monilia laxa nevű gomba okozza, mint köztudott, idén, tavasszal, súlyos kárral jelentkezett csonthéjas gyümölcsfákon (meggyen, kajszibarackon, szilván, mandulán, cseresznyén). Nem ismert, de a Monilia laxa virágfertőző gomba más, dísznövényként nevelt fás növényeket is megfertőz és károsít. Ilyen hosszantartó csapadékos tavaszi időjárásnál, mint az idei is, babarózsa, dísz őszibarack, japáncseresznye, a törpemandula tövek virágait és hajtásain okozott gyors lefolyású elhalásokat.

Az aranyfa bokroknál jelentkező elhalás hasonlít a gyümölcsfáknál észlelt tünetekhez: a virágok hirtelen elhalnak, majd utána a hajtások végén a csúcsi fiatal levelek lankadnak, hervadnak. A tünet a bokor egyes hajtásait érintheti. Igen feltűnő kórkép, a bokrok elveszti díszítő értéküket.

A gyümölcsfákon áttelelő monília gomba spórái szél (légáramlás), rovarok és esőcseppek segítségével jutnak az aranyfa fiatal hajtásaira.

Kémiai védekezésre ugyan azok a III. forgalmi kategóriás felszívódó hatású fungicidek használhatók, melyek a gyümölcsfák moníliás betegségeinél beváltak. Védő hatásukat viszont csak a fő virágzás idején tudják kifejteni. Az a tapasztalat, hogy a betegséget általában már csak a károsodás bekövetkezése után észlelik, amikor kémiai beavatkozás már nem ad eredményt. Kártétel megjelenésekor a gyümölcsfáknál alkalmazott kárelhárítás az egyetlen lehetséges út: a beteg hajtások, vesszők visszavágásával lehet a gomba továbbterjedését megállítani. A beteg résszel együtt az egészséges vesszőből legalább 15 cm-es szakaszt is ajánlott eltávolítani. A levágott, fertőzött részeket a szemétbe, ne a komposztba helyezzük. Az aranyfa bokrok szellősre metszésével és jó kondícióban tartásával is csökkenthető a moníliás elhalás erőssége.

A jelenlegi időjárás a növényeknek és a károsítóknak egyaránt kedvez

2019. június 7. 09:31

A gyümölcsösökben károsító gyümölcsmolyok közül tömegesen rajzik a szilvamoly, de bőséges a fogás barackmolyból és keleti gyümölcsmolyból is. Almásokban az almamoly mellett fognak a csapdák almamagmolyt, dióban pedig dió aknázó fényesmolyt.

Erősödött a lisztharmat terjedése és megjelent a varasodás is

2020. május 12. 15:09

A kisebb esők elegendők voltak a varasodás első tüneteinek a megjelenéséhez. Ha csapadékosabb idő lenne, a fertőzés további terjedése rohamosabbá válna.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

Mitől barnult meg a birsalma terméshúsa?

2023. október 31. 10:39

Szép birsalmáim belseje megbarnult, mi okozza ezt? Talán gombás betegség? Permeteznem kellett volna?