Házikert

Így szárítjuk a fűszereket a szüret után

Agrofórum Online

Talán mondhatom már azt, hogy régi motoros vagyok a fűszerszárításban és nem csak azért, mert már gyerekkorban rámragadt, hogy mindent megszedtem és leszárítottam vagy préseltem, hanem egy élelmiszermanufaktúra egyik tulajdonosaként gyakori vendég nálunk a saját szárítású fűszer és sok év kísérletezés volt, mire minden úgy száradt, ahogyan én szerettem volna. Magas ízélménnyel és megmaradó színekkel, ahogyan illendő, ha már prémium élelmiszert akarunk gyártani.

A szárításra rengeteg információt lehet találni a neten és főleg a gyógynövényszakértők között találni sok csodabogarat, akiktől érdemes tanulni. Mivel minden gyógy- és aromanövénynek megvan az az időszaka, amikor a legmagasabb benne a hatóanyag, az illóolajtartalom és a legszebb a színe, így az egyik cél a szárításnál, hogy ezeket az értékes összetevőket meg is őrizzük.

Forró padlástérben, sötétben

A fűszerek házi szárításának nagy hagyománya van a világ minden táján, hazánkban is. A legrégibb módszer a forró padláson, sötétben való szárítás. Ez nem feltétlen ideális minden fűszernövénynek, de a legtöbb esetben sikerrel járhatunk.

A tetőlécekre végig felakaszthathatjuk kisebb csokrokba kötve (fejjel lefelé akasztva) vagy ha van lehetőség és tér rá, szárítókeretekre is tehetjük. A padláson keletkező nagy meleg hamar megszárítja a növényi részeket és a sötétben a színüket is megőrzik.

Kiakasztgatva levegőre

Eleinte én is a hagyományos módon szárítottam a fűszereinket, de a padlás nem kifejezetten egy steril, higiénikus hely azért. A leszedett fűszereket kis csokrokba kötöm, húskampókkal a stáblon (háztető alsó része, ereszcsatorna vagy más elérhető közelségű hely) alá akasztgatom őket, ahol jár a levegő, de a nap nem tűzi a kis csokrokat. A nyári melegben hamar elkezdenek vizet veszteni és csak éjszaka viszem őket be már a szárítókeretekre, ahol egy amúgy télen használt párátlanítógéppel hamar kivonom belőlük a vizet és máris csomagolhatóak le akár nagy befőttesüvegekbe, akár zsákokba.

Hidegszárítás

A legtöbb aromát a hidegszárítással tudom a fűszerekben megőrizni. Az évek során sok kísérletezés után már gyakorlatilag csak így szárítunk fűszereket. Mivel a bennük található illóolajok érzékenyek a melegre és gyorsabban kipárolognak ha forró a levegő, így ma már szárítókeretek közé és gép páraelszívóval szárítunk. Egyrészt tisztább és higiénikusabb maga a szárítás, gyorsan meg is van és a hideg (maximum szobahőmérséklet) levegő nem indítja annyira el az aromák kipárolgását. Hogy mennyire működik a dolog ezzel az elvvel, bátran egy házi kis dessztillálóberendezéssel ki is lehet próbálni, melyik verziónál lehet több illóolajat kinyerni.

Mikor szedjük?

A holisztikus és spirituális irányvonalakban sokféle verziót találunk erre is. Növekvő vagy csökkenő Holdállásnál, kora reggel vagy késő este…Ebben rengeteg az eltérő vélemény és mindenki saját hite szerint vallja a tuti módszert. Az évek során a megfigyeléseink alapján növény és fajtafüggő is, mikor melyik fenofázisban és melyik napszakban a legideálisabb megszedni a fűszereinket. Egy bazsalikomot friss felhasználásnál célszerűen reggel érdemes szedni, míg a szárítmánynak valót főleg inkább az esti órákban vagy késő délutániban.

Ugyanígy eltérhet a menták esetében is, de ott még a fajtáknál is eltérő, melyik mikor rendelkezik magasabb illóolajtartalommal. A hegyi menta esetében a virágzási időben jóval kevesebb az illóolajtartalom, míg kora nyáron, amikor még a vegetatív növekedésé a főszerep, sokkal ízletesebb és teltebb aromákat lehet elővarázsolni.

Ha nem a kis csokorba kötés mellett döntünk és van bőven helyünk, akkor nagy textilterítőkre vagy raschell hálóra is kiteríthetjük a frissen szedett fűszereket. Bár ez helyigényesebb, gyorsan át tudnak a hajtások, levelek száradni, mint csokorba kötve.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

Hogyan kell gondozni a lestyánt?

2023. május 4. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Legyen saját fűszerkertünk - 4. rész

2019. május 29. 12:52

Hol nevelhetjük házikertünkben sikeresen a bazsalikomot, a citromfüvet és a mentát? Mi a különlegessége ezeknek a fenséges illatú növényeknek, és milyen ínyencségek ízesíthetők ezekkel a fűszernövényekkel?

Lisztharmat a rozmaringon

2024. március 2. 16:10

A lisztharmat az egyik legkönnyebben felismerhető növénybetegség. A levél felszínén fehér, porszerű burjánzásként látható a gomba; az alacsonyabb és árnyékosabb leveleken azonban észrevétlen maradhat.

Jelentős fejlesztés a bazsalikom fajtafejlődésében

2022. május 22. 05:44

A SAIS Seeds bazsalikomra vonatkozó génjavító kutatásainak eredményeként jött létre a Gentile (sa 1164) védett fajta.