Mi rágja meg a csemegekukorica-szemeket?

Agrofórum Online

Mi rágja meg a csemegekukorica-szemeket? Várom mielőbbi, segítő válaszukat!

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kukorica csöveinek, szemeinek megrágásáért két kártevő is felelőssé tehető. A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) tojásból frissen kikelt kis hernyói kezdetben a fiatal levelek lemezén rágnak szabálytalan foltokat, valamint szövedékükkel odatapasztott finom rágcsálékuk is megfigyelhető a leveleken. A hernyók a címerszárba is befurakodhatnak, aminek következtében gyakran előfordul törésük is, főként erősen szeles időjárás esetében. A kukorica szárába is berághatják magukat, ami több hernyó jelenlétekor gyengüléshez és töréshez vezethet.

Az idősebb hernyók gyakran berágnak a cső puha szemei közé, de a csutkában vagy a csutka tengelyében is előfordulhatnak, melynek további következményeként csőpenészedés is bekövetkezik. A kukoricamoly fiatal hernyói szürkésfehér színükről, fekete fejükről és nyakpajzsukról ismerhető fel. Később a lárva feje világosabbá válik, majd a kifejlett hernyóé pedig vörösbarna. A kukoricamoly elleni védekezésben nagy jelentősége van az agrotechnikai műveleteknek. Alapvető fontossága van a vetésforgó betartásának, a kukorica szármaradványainak megsemmisítése, vagy azok lebomlásának elősegítésre, talajba forgatása is kiemelt jelentőségű.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) hernyója számos termesztett és vadon termő növényfajon is megél. Leggyakrabban kártételét a dohány-, a szója- és kukoricaültetvényekben figyelhetjük meg, de zöldbabon, paprikán, paradicsomon, valamint különféle dísznövényeken is gyakorta előfordul. A kártevő a növény generatív részein táplálkozik, azokat támadja meg. Kukoricában a hernyók a címer felől rágnak be a csőbe, melyben kezdetben a zsenge magvakat fogyasztják, majd egyre szélesebb sávban rágják a termést.

Másodlagosan, a károsítás nyomán különféle szaprofita gombák szaporodnak el a csövön. A kifejlett lárva 4 mm hosszúságú, változatos, zöld, barnászöld, szürke színű egyedei is megjelenhetnek. A gyapottok-bagolylepke elleni védekezést nehezíti, hogy a hernyók életüknek nagyobb részét a károsított növény belsejében töltik. Csemegekukoricában gyapottok-bagolylepke ellen a vegyi védekezést a címerhányás kezdetétől, június végétől kb. július végéig 2-3 alkalommal szokták elvégezni. A leghatékonyabban akkor lehetünk a permetezéssel, ha azt a fiatal, tojásból kelő lárvák ellen sikerül elvégeznünk.

Drágább lesz a csemegekukorica - kevesebb termett

2019. augusztus 27. 14:13

Kifogytak az európai konzervgyárak készletei csemegekukoricából, így a feldolgozók nagyon várják az idei termést, amely a szélsőséges időjárás miatt kissé elmaradhat hazánkban az elmúlt években átlagosan megtermelt 500 ezer tonnás mennyiségtől.

Eladhatatlan a csemegekukorica, mi segíthet?

F. Zoltán kérdése: Eladhatatlan a csemegekukoricám a csövek végén található barnás-zöldes lárváktól. Melyik kártevőről van szó és hogyan tudok védekezni ellene?

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.