Házikert

Miért érdemes borsót vetni?

Agrofórum Online

Bár nem egy kiadós zöldségféle, mégis borsót érdemes a kiskertbe vetni, hogy legalább pár főzelékrevaló legyen belőle.

Mit tud a borsó, ami miatt érdemes vetni?

A veteményborsó, zöldborsó vagy fejteni való borsó – ki hogyan nevezi, azért egy jó növény, mert gyökérgümőink nitrogéngyűjtő baktériumokat nevelnek, ezzel is segítve nemcsak magát a borsó növényt, de a többi környező növényt is. Próbaképp érdemes vetni akár virágágyásba is pár szemet, hagyni szépen bebokrosodni és nézzük meg, mennyire jót tesz a környező dísznövényeknek is!

A másik előnye, hogy jó pár korai fajtát (Rajnai törpe, Debreceni vagy Újmajori korai…) akár tél alá is vethetünk. Így már igen korán tavasszal élvezhetjük a friss borsó zamatos ízét.

A borsó gyökérzete óvja a talajt, hogy a téli időszakban a szél és az esőzések ne tudják tönkretenni, így fontos szerepe van a vetésforgóban is.

Illetve a borsó tipikusan az a zöldségünk, ami minimálisat vesz ki a talajból, szinte csak hozzáad.

A borsóban sok ásványi anyag és vitamin található

Az ásványi anyagok mellett B1-, B2- és C-vitamint is tartalmaz (20 g/100 g). Bár szénhidrát tartalma jelentős, a burgonyához képest háromszor annyi fehérjét tartalmaz.

Kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és cinktartalma is jelentős. Éppen ezért tudott a mai konyhába is beépülni akár levesekbe, akár főzelékekbe, vagy pürék formájában.

Termesztése

A borsó az, amit már gyermekkorban megtanulunk termesztgetni, mert könnyen csírázik, így a bab mellett jó környezetórai anyag volt a csírázási kísérleteknél.

A borsónak több alakköre van, melyből a cukorborsó az, amit hüvelyestül fogyasztunk, mert egy édes borsó, a gyermekek kedvence.

A kifejtő borsó egy sima magvú, a cukortartalmuk hamar keményítővé alakul, így rövid idő van a betakarításokra is. Ide tartoznak az étkezési száraz zöld vagy sárga magvú borsók is.

A velőborsó cukortartalma viszont lassan alakul át keményítővé, így hosszabb a betakarítási idő is, hosszabb ideig marad zsenge.

A borsót március-áprilisban szakaszosan vetjük. Talajban nem válogat, tápanyag-, vízigénye közepes, ha a téli csapadék bőséges volt, akkor csak a virágzásakor öntözzük.

Magaságyásban sokkal kiegyenlítettebb lesz a termésmennyisége, mint szabadföldön, pont a kiegyenlítettebb vízmennyiségnek köszönhetően.

A betakarítási időt viszont gondosan kell megválasztani, hogy friss és zsenge termés szüretelhessünk róla. Védve a gyökérgümőknél élő nitrogéngyűjtő baktériumokat a hajtást csak vágjuk le, de ne húzzuk ki a növényt tövestül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Levéltetű: pár nap és 100 százalékos a fertőzöttség

2018. május 22. 11:16

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is jó feltételeket teremtenek.

Ukrajna gabonaexportja 22 százalékos mínuszban van

2021. június 27. 04:36

Az ukrán gazdálkodók befejezték a 2021-es tavaszi gabona vetését, 7,5 millió hektár területen különféle növények vetésével - mutatták a mezőgazdasági minisztérium adatai.

No-till - A gépi talajművelést elhagyó növénytermesztés segítői: a takarónövények

2020. február 26. 16:01

A minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési technológia alapja a megfelelő takarónövények kiválasztása, hiszen a nehéz vasak munkáját, és az inputanyagok kiváltását is ezek végzik.