Ház, táj

A gyep és a pázsit gondozása ősszel

Agrofórum Online

Még a legstrapabíróbb gyep is megfárad az őszi hónapokra a nagy tavaszi és nyári igénybevételtől. Mit tehetünk, hogy évről évre élvezhessük a gyepünk vagy pázsitunk szépségét?

Mi történik egész évben?

A gyep és a pázsit egész évben, szinte „észrevétlenül” szolgál ki minket. Csak arra szoktuk felkapni a fejünket, ha valami gond van vele: foltokban ritkul, kiszárad, berohad, lassan nő, egyre több benne a gyomnövény stb. Azért, hogy ezeket a következményeket elkerüljük, elengedhetetlen, hogy ősszel is szenteljünk a fűnek elegendő gondoskodást!

Az őszi gondozást busásan meghálálja a gyep

Talajlazítás és gyepszellőztetés

A már emlegetett tavaszi és nyári fokozott igénybevételtől a kert talaja tömörödik. A fűnyírást követően a fűszálak között maradó fűnyesedék miatt a pázsit összeáll, összegubancolódnak a fűszálak, ami hosszú távon gyengíti a pázsit állapotát.

A fenti okok miatt érdemes talajlazítást és gyepszellőztetést végezni, hogy a zöld szőnyeg fellélegezhessen! A talajlazítással „feloldjuk” az összetömörödött talajrészecskék közti területeket, így a talajba újra fizikai akadály nélkül áramolhat a levegő és a nedvesség, amelyre a talajlakó szervezeteknek és a növények gyökerének szükségük van.

Az 1-2 cm mély gyepszellőztetéssel a fűszálak között felhalmozódott növényi és állati maradványoktól tisztítjuk meg a területet, ami szintén a fenti célokat, és a fűszálak egészségét szolgálja. Ezt érdemes az őszi tápanyag-utánpótlás előtt, egy száraz, csapadékmentes napon elvégezni, így az ezt követően kijuttatott tápanyagokat könnyebben és gyorsabban fel tudják használni a fűszálak. A szellőztetéshez nagyobb gyepfelületeknél motoros gyepszellőztető használata javasolt, kisebb területek esetében egy vasvilla vagy gereblye is alkalmas a célra. A szerszámokat a talajba szúrva mozgassuk óvatosan előre és hátra! Ezt addig kell végezni, amíg végig nem érünk az egész felületen. A folyamat során a gyomnövényeket is eltávolíthatjuk a területről.

Kisebb területeken egy gereblye vagy vasvilla is alkalmas gyepszellőztetéshez

Ha az idei kaotikus időjárás vagy egyéb tényezők nagyon megviselték a gyepet, finom szemcséjű homokot vagy egy kis fűmagot is kiszórhatunk a szellőztetés után, amely elősegítheti a regenerálódás folyamatát.

Gereblyézés

Másik fontos feladat a gereblyézés, amelynek során a gyepfelületre hullott leveleket és a fűnyírásból visszamaradt növényi maradványokat rendszeresen el kell távolítani. Ezek mind fényt és levegőt vesznek el a gyeptől, amelyekből az őszi hónapokban egyébként sem sok jut a fűszálaknak.

Rendszeres tápanyag-utánpótlás

A tavaszi és nyári időszakban, amikor a lebontó szervezetek (pl.: talajlakó állatok) tevékenysége a csúcson pörög, kint hagyhatjuk a területen a levágott fűkaszálékot. Ősszel azonban célszerű speciális gyeptrágyát használni, és azzal rendszeresen trágyázni a gyepet vagy a pázsitot.

A legalkalmasabb és nagyobb területre a leggyorsabb megoldás a trágyaszóró bevetése, amelynek segítségével kereszt- és hosszanti irányban is egyenletesen szét tudjuk hordani a trágyát. Nagyon fontos, hogy a trágyát soha ne frissen nyírt gyepre terítsük szét!

Gereblyézzük össze a leveleket és a fűkaszálékot, hogy fellélegezhessen a fű

Fűnyírás

Az őszi hónapok során módosítanunk kell a fűnyírás magasságát a tavaszi és nyári időszakhoz képest. Az egyik legfontosabb szabály, hogy nem szabad a füvet 5 centiméternél kisebbre nyírni! Ezzel meggátoljuk, hogy az éjszakai fagyok és a nappali hőmérséklet csökkenése kárt tegyen a növényben. Emiatt érdemes gyakrabban hozzáfogni a nyíráshoz.

Őszi füvesítést követően

A füvesítést követő első fűnyírás akkor esedékes, ha a fű körülbelül 6-8 cm magas. Ilyenkor alacsonyabbra, 4-5 cm-re visszavághatjuk. Ez alól kivétel a kert árnyékosabb szegleteiben lévő gyep, ahol maradhat 5 cm felett a magasság. Lehetőség szerint hetente nyírjuk a füvet, hogy kellően megerősödjenek a tél beállta előtt a fűszálak. A strapabíró gyep (pl.: a sportgyep) maradhat 3-4 cm magas.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mindent a kávéról - világnapja van!

2020. szeptember 29. 08:36

Mi mindent nem tudunk arról a növényről, amelynek feldolgozásából megszületik a minden napunkat segítő élvezeti ital, a kávé. Hol és milyen fajtáit termesztik? Milyen eljárásokkal készül? Milyen alternatívája lehet, és pontosan mi az a gyöngykávé?

Diplomával a tanyára - mi ebben a jó?

2018. június 25. 10:37

Sipos Mihály és felesége Ruszkai Krisztina tanyáján jártunk Cegléd mellett.

Gazdahely Videó

Július: a másodvetés hónapja a kertben

2023. július 13. 05:36

A veteményeskert sok lehetőséget ad egy év alatt: ilyenkor, az év közepén újra megtölthetjük élettel a megüresedett ágyásokat. Mivel érdemes próbálkoznunk a másodvetésnél? Mire kell fokozottan figyelnünk a nyári időszak alatt?

Holló Albert, a detki fiatal gazda

2018. május 19. 05:24

Bemutatkozik a Mátra lábánál gazdálkodó Holló Albert, aki méltán büszke arra, hogy négy generáció gazdálkodik a családban.

Gazdahely Videó