Házikert

Laskagomba és csiperke gombatermesztés házilag

Agrofórum Online

A gombatermesztés nagyon izgalmas és látványos folyamat még akkor is, ha csak kicsiben, otthon magunknak termesztgetünk. Szerencsére jó ideje kaphatók már a gombatermesztő dobozok is, de akár piacon is vásárolhatunk laskatönköket már beoltva gombász szakembertől.

Miért jó a beoltott „laskatönk”?

Pár éve vettünk farönköket beoltva laskagombával és egy feladatunk volt vele csupán, hogy az otthoni árnyékos helyre háromnegyedéig lesüllyesszük a talajba és időnként megöntözzük, amikor amúgy is a fákat öntözzük.

A párás mikroklímában a laskagomba fejlődése megindul és a tönk felületén előbújnak a kis kalapok, melyek pár nap alatt szedhető méretűre növekednek.

Bár az ukász arról nem szólt, hogy nem csak mi fogunk a laskagombáért rajongani, hanem a kacsáink és a csigák is, így nem árt elkeríteni vagy szalmával körbetakarni a lesüllyesztett tönköket, hogy más érdeklődők ne érjenek oda hamarabb a szedésre.

Laskát zsákról szüretelve

Laskagombát termeszthetünk micéliummal beoltott faforgácson is. Ilyenkor a beoltott forgácsot benedvesítve nagy nejlonzsákokba töltik és helyenként a zsákra lyukakat vágnak. A zsákokat nem túl száraz, tiszta, szellős, 15-20 fokos helyiségben kell elhelyezni (pl. alagsorban, garázsban, kamrában, ahol némi fény is van). Jó hely erre egy teremgarázs is amúgy, saját tapasztalat, viszont a garázs esetében azért a levegőtisztaságra nem árt gondolni! A gombafonalak 2-3 hét alatt szövik át a tápközeget. A lyukakon megjelennek kis laskafülecskék, melyek pár nap alatt lesznek szedhető méretek.

Ha száraz a levegő, akkor érdemes kézi kis permetezővel vizet juttatni a levegőbe vagy a zsák felületére úgy, hogy a gombákat a víz ne érje (hamarabb romlik). Ha a zsák belsején is elkezdenek nőni a gombák, akkor az adott helyeken hasogassuk fel a zsákot, hogy kibújhassanak rajta a laskagombáink.

A termésidő 1-2 hónapig is eltart, a termésmennyiség zsákmérettől függően átlagban olyan 3-4 kg között mozog.

Csiperkegombát is termeszthetünk

Sokan nem tudják és vegán életmóduk mellet a termesztett gombákat is előszeretettel fogyasztják, viszont a csiperke pont emiatt lenne egy megosztó zöldségféle, mert bár sok jótékony hatása ismert, ásványi anyagokban gazdag, kalóriaszegény, de termesztéséhez a nagyüzemi állattartásra is szükség van.

A csiperkét vegyes állati trágyákból készült közegen termesztik nagyüzemileg is és a boltokban kapható gombatermő dobozokban is ez a keverék található.

A kevert trágyás közeget először beoltják gombamicéliumokkal, majd viszonylag magas hőmérsékleten (20-25 C fokos) átszövetik. Amikor a fehér szövedék már látványos a termőközegen, akkor csökkentik le a hőmérsékletet 17-18 C fokra. Folyamatosan nedvesen tartjuk a fehér micéliumokkal átszőtt talajkeveréket a zsákokon (termődobozokon belül) és sötétben elkezdjük a csiperkegombák növesztését.

A csiperkegomba egy termődobozban 4 hullámban szedhető, az első és utolsó hullám a leggyengébb mennyiségben, a két középső a legintenzívebb növekedésben.

Az első szedést a zsákok sötétben és nedvesen tartása mellett a 30-38. napon tudjuk megtenni. A frissen szedett csiperkegombát nem is szükséges meghámozni elkészítés előtt, elég csak alaposan megmosni hideg vízben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Mindent a csiperkéről

2024. február 6. 05:40

Miben különbözik a mezei és az erdőszéli csiperke? Hogyan termeszthetők, és hol találjuk meg őket a természetben? Miért fontos rendszeresen fogyasztanunk csiperkét? Hogyan használjuk fel, és hogyan tároljuk?

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Nőtt a hazai gombatermesztés

2017. szeptember 18. 11:26

A magyarországi gombatermesztés a 2008-as 18 ezer tonnáról csaknem 30 ezer tonnára nőtt 2016-ra.

Gombafogyasztásra ösztönöz a Kamara

2017. május 30. 14:01

Idén ismét találkozhatnak a fogyasztók különböző zöldség- és gyümölcsfélék fogyasztását népszerűsítő kampányokkal az áruházláncokban.