Növényeket a lakásban nemcsak szépségükért tartunk, hanem mert levegőtisztító hatásuk is jelentős lehet. Nézzük sorra melyek a legideálisabb légtisztító növények!
Az 1980-as években a NASA végzett kutatásokat azzal kapcsolatban, hogy vajon mely növények alkalmasak a levegő tisztítására. 12 növényt vizsgáltak a kutatás során és három vegyület légköri koncentrációját mérték.
Az elmúlt évtizedekben is folytak hasonló kísérletek és mind pozitív eredménnyel zártak, hiszel a legtöbbször a formaldehid, a benzol, toluol, xilol mértéke csökkent a levegőben, ahol növényeket vizsgáltak.
Dracéna (Dracaena marginata)
A dracéna az egyik legjobban vizsgázott növény lett a témában, mert hatékonyan kitisztította a levegőből a formaldehidet és benzolt, mellette más veszélyes anyagokat. Ennek egy hátránya van, mint szobanövény, hogy mérgező, ami veszélyes lehet a kisgyermekekre és a háziállatokra.
Fényes, vöröses peremű levelei miatt viszont igen dekoratív és emellett lassan növekszik és viszonylag egy strapabíró növény.
Zöldike (Chlorophytum comosum)
Csokrosindaként is ismert szobanövény, mely akár a retro szobanövények között is megállja a helyét. A mérges gázok közül a formaldehidet és a xylént tudja megkötni, kiszűrni.
Mivel viszonylag gyorsan növekszik, ha lakásunkban jól érzi magát, így hamar szép dísze lesz az otthonunknak.
Érdekességképpen, a légtisztítás sebességéről: egy közepes méretű zöldike 4 óra alatt egy 25 nm-es szoba levegőjének szén-monoxid tartalmát kb. 80%-kal csökkenti!
Vitorlavirág (Spathiohyllum sp.)
A vitorlavirág az egyik legismertebb légtisztító növényünk. A vitorlavirágnak az a hatalmas nagy előnye, hogy rengeteg rákkeltő anyagot képes kiszűrni a levegőből. A remek légszűrő hatás mellé egy viszonylag igénytelen ápolási tudnivaló társul, ami miatt még a kezdő kertészek is könnyen meg tudják nevelni.
Nevelhetjük cserépben, ahol igen vízigényes lesz, de nevelhetjük üvegvázában vízkultúrásan is.
Ha jól érzi nálunk magát, akkor nagy leveleket hoz és vitorlaszerű fehér virágaival díszít.
A levegőtisztító növények listáját még bőven lehetne folytatni, mert a savanyú talajt igénylő azáleák és rhododendronok, a különböző pálmafélék, az aloe vera, de még a krizantém is beletartozik ebbe a listába.
Külön érdekesség, hogy a gerbera és az anyósnyelv ráadásul a dohányzók lakásába is ideális, mert a dohányfüstöt is képes megszűrni egy bizonyos fokig. Nem véletlen volt nagy kedvenc már a dohányfüstben úszó 60-as években sem ez a két szobanövény.