Elsőre meglepő volt a decemberi Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expón kiállított innovációk között látni a GrainMonitor okos gabonaszondát, aminek célja a biztonságos terménytárolás, de jobban belegondolva a fejlesztés valóban a fenntarthatóságot szolgálja. Mind csekély energiafelhasználásával, mind a komoly ökológiai lábnyommal rendelkező beavatkozások megelőzésével, mind pedig az egyszer már előállított búza, kukorica és egyéb termények állapotának megóvásával.
A terménytárolás önmagában egy elég statikus folyamat, komolyabb környezeti lábnyommal nem rendelkezik. Ha viszont magára hagyjuk a terményt, és elindulnak benne a kedvezőtlen folyamatok, akkor már más a helyzet. Gondolhatunk például egy gázosításra, aminek elkerülésével nemcsak költséget spórolhatunk, de a környezetterhelést is csökkenthetjük. Az ilyen és ehhez hasonló beavatkozások már nagyban növelik a terménytárolás környezeti lábnyomát. Ha azonban egy méréssel detektálunk egy problémát, az időben történő beavatkozással, megelőzéssel mindez nagymértékben minimalizálható.
„Precíziós terménytárolással foglalkozunk, ehhez fejlesztettük a szondánkat. A betárolt terményt a teljes tárolási ciklus alatt képesek vagyunk felügyelni, méréseket tudunk végezni, mindezt gondozásmentesen, emberi beavatkozás és vezeték nélkül. Ezzel egyfajta állagmegóvást biztosítunk a gazdák számára. A folyamatos felügyeletet egy mobilapplikációval érhetjük el, ami értesítést küld, ha gond adódik a terménnyel. Bizonyos behatások, például gombás fertőzés, toxinosodás a hőmérséklet emelkedésével előjelezhető, így időben be lehet avatkozni. Mindez fenntarthatóbb és költséghatékonyabb tárolást eredményez” – mondta el kérdésemre Német István alapító, technológiai vezető.
A Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expón a GrainMonitor egy kicsinyített mását is szemügyre vehettem. A fél méteresnél is kisebb makett jól illusztrálta a lényeget, a valóságban viszont az eszköz ennél sokkal nagyobb. A 3 méter hosszú, rozsdamentes acélcsövön méterenként helyezték el a hőmérséklet-érzékelőket, de a felszínen is található egy ilyen, ami mellett az eszköz a párát is figyeli. „Ebből a szenzorból egy tárolóba többet érdemes elhelyezni. 100-350 tonnánként egy készüléket szoktunk ajánlani. Fontos, hogy ez mindössze általános javaslat, hiszen minden termény más. Természetesen minél több ponton mérünk, annál jobb, annál hamarabb észlelhetünk egy-egy gócpontot, ahol probléma alakulhat ki” – fogalmazott a fiatal szakember.
Gyakori kérdés, így gyorsan hozzátette: a szenzoron nincsen bekapcsoló gomb, és tölteni sem kell, hiszen három ceruzaelemmel 3-5 éven keresztül üzemeltethető. „Maga az elemcsere sem jelent nagy környezeti lábnyomot, hiszen ezek lítium cellák, amik gyakorlatilag 99%-ban újrahasznosíthatók” – emelte ki.
A GrainMonitor egy éve van jelen a magyar piacon, és nagyjából 250 szondát használnak aktívan – többek között a Viterra vagy a Sygnus cégcsoport is. A tapasztalatok pedig rendkívül jók.