Házikert

Így ápoljuk a mikulásvirágot

Agrofórum Online

Karácsonyi ajándéknak sokan kapnak mikulásvirágot, aztán ahogy telik az idő, a növény egyre fakóbb, lehullatja leveleit és elveszti szépségét, majd a kukában végzi. Ismerős helyzet? Hogy ez ne forduljon elő, hoztam pár tippet a sikeres mikulásvirág ápoláshoz!

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) a karácsony szimbolikus növénye. De nem minden lakást szeret és nem is feltétlen olyan egyszerű újravirágoztatni, vagyis a felső leveleket pirosba fordítani.

Honnan származik a mikulásvirág?

Származásából adódóan melegigényes, és rövidnappalos. A tartásában is ez a két tulajdonsága a meghatározó, hiszen a hidegre a levelek lehullásával reagál, a túl sok fényre viszont elveszti szép erőteljes levélszíneit.

Mivel a huzatot nem bírja, így legyünk óvatosak, amikor olyan helyről vásároljuk növényünket, ahol a huzatos bejárati ajtónál vannak elhelyezve. Melegigényes és kifejezetten érzékeny a hirtelen levegőhőmérséklet ingadozásának, így pár nap alatt eldobja leveleit, és felkopaszodik.

Ez általában egy nem várt fordulat, amikor hazavisszük, mert bár még az áruház polcán a mikulásvirág csodaszép, otthon már nem fogjuk tudni megtartani.

A másik nehézség, amikor a kertészetben vagy áruházban nagyon kiszárítják a növényt és utána nehéz újra életet lehelni bele. Ha nem is a pangó vízért rajong a mikulásvirág, a rendszeres öntözést és nedves talajt meghálálja. Ez is eredeti élőhelyéből adódó sajátosság.

Miért hullik a levele?

Ha a kezdeti tartási körülményekkel minden rendben volt, akkor van egy jó hírem! A mikulásvirág esetében a levelek többnyire lehullanak február táján, de nem kell aggódni, ki fog újra hajtani.

Ilyenkor kicsit csökkentsük az öntözést és a tápoldatozást is. Mivel csak ősztől fog színesedni a levele újra, így szüksége van a pihenésre a növénynek. Ez is egy természetes folyamat.

Milyen kártevői vannak?

A legtöbbször a viaszos pajzstetvek, atkák és gyapjastetvek támadják meg a mikulásvirágot. Ilyenkor, ha bio megoldásban gondolkodunk, akkor a neem olajos kezelés jó lehet, de ugyanúgy a káli szappanos keverék készítése is megoldás lesz. Arra vigyázzunk, hogy a növény földjére ne kerüljön. Mivel hajtásai és levelei érzékenyebbek az átlag szobanövényeknél, így illóolajokkal lehetőleg ne kezeljük, mert perzselheti a leveleket. Természetesen a vegyszeres védekezésre is van mód: rovarölő készítményekkel hatékonyan védekezhetünk a kártevők ellen.

Kórokozók tekintetében talán a baktériumokat érdemes megemlíteni, amit a túlöntözés szokott többnyire okozni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Kiváló minőségben kapható a mikulásvirág

2019. november 25. 15:02

A különleges igényű, úgynevezett rövidnappalos növény Közép-Amerikából származik, maximum 13 órás nappali időszak mellett tudnak rendesen kifejlődni a színes fellevelei.

Van, ahol már a nyár közepén a karácsonyra készülnek

2022. július 25. 10:36

Stollent sütnek és mikulásvirágot termesztenek, az is jó kérdés, hogy miként boldogulnak a fenyők a szárazságban.

Óvatosan: mérgező szobanövények!

2020. február 28. 10:23

Nemcsak kertünk lakói tartalmazhatnak mérgező hatóanyagokat. Érdemes utánanézni a szobanövények megvásárlása előtt annak, hogy mely szobanövény fajoknak melyik részei és mennyire mérgezőek – főként kisgyermekes családok vagy a négy fal között élő, szabadon mozgó kiskedvencek gazdái legyenek körültekintőek!

A mikulásvirág mérgező, óvatosan bánjunk vele!

2024. október 22. 09:40

A mikulásvirág évente kétszer, jellemzően télen és tavasszal virágzik, aztán a nyugalmi fázist követően, télen újra virágozhat.