A hagyma étkezési célú felhasználása több mint 4000 évre vezethető vissza.
Ez annak is köszönhető, hogy a hagyma kifejezetten könnyen termeszthető és gondozható növény, amely megfelelő tárolás mellett az egész őszi-téli szezonban ellátja a konyhát.
A hagyma betakarításának sikere a termesztési időszak során a megfelelő ültetéstől és gondozástól függ. A tápanyagban gazdag talaj, az állandó nedvesség és az alacsony hőmérséklet elősegíti a hagyma fejlődését. A helyes ültetés mellett azonban azt is tudnia kell, hogy mikor kell betakarítani a hagymát a legjobb ízvilág elérése érdekében.
- Az újhagymákat akkor húzza ki, amikor a zöld része eléri a 15 cm-es magasságot. Minél tovább vár az újhagyma betakarításával, az annál erősebb ízű lesz. Azokat a hagymákat, amelyeknek a teteje elszáradt, ki kell húzni és fel kell használni; ezek tárolásra nem alkalmasak.
- A vörös/lilahagyma betakarítási ideje akkor kezdődhet el, amikor a hagyma teteje természetes módon kidől és megbarnul. Ez – fajtától függően – általában 100-120 nappal az ültetés után következik be. A vöröshagyma betakarításának ideje optimális esetben a kora reggeli órákra esik, amikor az idő még nem túl meleg.
Ha a hagyma betakarításához megbízható gépeket keres: Alfa-Gép Kft. Részletekért KATTINTSON a képre!
Hogyan kell betakarítani a hagymát?
A hagyma betakarításának módja is fontos, hiszen nem szeretne kárt tenni a növényekben vagy a hagymagumókban. Óvatosan húzza ki vagy ássa ki a hagymákat a földből úgy, hogy a tetejük sértetlen maradjon. Óvatosan rázza le róluk a földet.
A vöröshagymák tárolása
A betakarítás után szükség van a vöröshagymák megfelelő tárolására. A vöröshagymákat először egy kicsit meg kell szárítani, mielőtt elraktározná őket. Ehhez tegye ki őket egy tiszta és száraz felületre, egy jól szellőző helyre, például egy garázsba vagy fészerbe.
A hagymákat legalább két-három hétig kell szárítani, vagy addig, amíg a felső részük teljesen megszárad, és a külső héjuk enyhén ropogós lesz. A szárítás befejeztével vágja le a száraz részek tetejét 2,5 cm-re.
A száraz vöröshagymákat drótkosárban, ládában vagy hálós zsákokban tárolja olyan helyen, ahol a hőmérséklet legfeljebb 0-4 °C között van. A páratartalomnak 65 és 70 százalék között kell lennie. Ha a tárolóhely/pince túl nedves, rothadás alakulhat ki. A legtöbb hagyma megfelelő szárítás és tárolás esetén akár három hónapig is eltartható.