Ház, táj

A krizantém gondozásának aranyszabályai

Agrofórum Online

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

A krizantém, vagy más néven margitvirág (Chrysanthemum) a krizantém (Chrysanthemum) növénynemzetség őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozik. A magasabb szárat és telt virágot nevelő fajták vágott virágnak, az alacsonyabb, egyéves fajták cserépben történő nevelésre alkalmasak, a terebélyesebbre növő félcserjék pedig a kertben díszítenek gyönyörűen. Kezdő kertészeknek is kitartó barátjává válhatnak az egyéves és évelő fajták is, hiszen egy-két sarkalatos, megjegyzendő szabályt betartva gondozása rendkívül egyszerű.

A megfelelő hely kiválasztása

A hazai körökben legnépszerűbb ősszel virágzó fajták jellegzetes rövidnappalos növények. Ez azt jelenti, hogy virágzásukhoz csak pár órányi napsütésre van szükségük. Bár szeretik a fényt, az erős napsugárzás árthat nekik, ezért kertünkben félárnyékos helyet válasszunk számára.

A talaj kémhatására és szerkezetére nem kifejezetten igényes (sőt igen jó a sótűrő képessége), de igyekezzünk jó szerkezetű és vízáteresztő képességű talajt választani a kertben számára. Ha a telkünk talaja szélsőségesen homokos, többször öntözzünk, és ültetéskor juttassunk ki szervestrágyát és/vagy virágföldet is, aminek segítségével nő a talaj vízmegtartó képessége. Agyagos talajon kevesebbet öntözhetünk.

A magas nyári hőmérséklet (30 oC feletti) veszélyezteti a növény egészségét, befolyásolja a virágok fejlődését és segíti a károsítók (pl.: vírusok, takácsatka) megjelenését. Mivel nyaraink nappali hőmérsékletét nem áll módunkban módosítani, törekednünk kell az optimális helyválasztásra, valamint tápanyag- és vízutánpótlásra, hogy a növény képes legyen átvészelni a legmelegebb hónapokat.

Az őszi dekoráció elengedhetetlen kelléke

A krizantém gondozása

A krizantém kedveli a sok vizet, ezért tartsuk mindig kissé nyirkosan a földjét. Öntözéskor (reggel vagy estefele a legideálisabb) ügyeljünk arra, hogy a leveleket minél kevesebb nedvesség érje, így elkerülhető a gomba- és baktériumos betegségek kialakulása. Kéthetente-hetente (öntözéstől, eső mennyiségétől függően) távolítsuk el az ágyásból a gyomnövényeket és lazítsuk fel kissé a talaját (óvatosan, a gyökerekre vigyázva). Tavasztól rendszeresen öntözzük az időjárás és a talaj/virágföld vízmegtartó képességének függvényében.

Ha az elnyílt virágokat kora tavasztól kezdve lecsípjük, akkor azok helyén újabbak fognak fejlődni. Ha a csúcshajtásokat kéthetente eltávolítjuk, elősegítjük a növény oldalirányú növekedését is és a szép virágzást is. A növényt a virágok eltávolítása előtt és után tápoldatozhatjuk.

A megfelelő mennyiségű öntözés ás tápanyag-utánpótlás eredménye

Nevelhetjük cserépben is

A krizantém bokros formája miatt nagyon jól nevelhető cserépben is. Az erre legalkalmasabb fajtákat angolul garden mums-nak is nevezik. Elvirágzás után távolítsuk el az elnyílt virágokat, ezt követően jó vízelvezetésű talajba, napos-félárnyékos helyre ültessük ki (vagy pincébe, garázsba 4-6 oC-on teleltessük át).

Novemberben a szárait visszametszhetjük a talaj szintje felett 5 cm-re (arra ügyeljünk, hogy a metszés után 3-4 nappal ne csökkenjen 0 oC alá a hőmérséklet, különben a növényünk kifagyhat). A talajra terítsünk szét egy réteg talajtakaró anyagot (mulcs, fűkaszálék, lomb), de arra ügyeljünk, hogy közvetlenül a növény tövénél ne halmozzuk a takaróanyagot túl magas és tömött kupacba, mert ez rothadást okozhat.

A cserépben nevelt, ki nem ültetett krizantémok gondozása nem tér el jelentősen a kiültetett társaikétól: ültetésnél használjunk jó minőségű, vízáteresztő virágföldet, rendszeresen öntözzük, hetente tápoldatozzuk. A földkeveréket úgy állítsuk össze, hogy meleg időben se száradjon ki könnyen. A vágott krizantém talajának előkészítése során a talajszerkezet javítása érdekében szervestrágyát (pl.: marhatrágyát) használjunk.

A krizantém szaporítása

A krizantémot főként hajtásdugványozással szaporíthatjuk: az 5-6 cm-es dugványokat május és július között ültessük ki napos helyre, tápanyagban dús földbe. Amikor elkezd bokrosodni, öntözzük bőségesen, tápoldatozzuk, és kétszer-háromszor csípjük vissza. A dugványozáson kívül szaporítása tőosztással is megoldható, ezzel a többéves növények fiatalítását is biztosítjuk.

Érdekesség

A krizantém virágának bizonyos mértékben befolyásolható a nagysága: hagyjuk meg a növény fő hajtásának a csúcsán megjelenő virágbimbók közül a legfejlettebbet, a többit csípjük le. Ezzel biztosítjuk a megmaradt bimbónak a sok tápanyagot, aminek eredményeképpen hatalmas nagyra fejlődhet.

Ha lecsípjük az elnyílt virágokat újakat hoz

Sokszínű, élményekben gazdag novembert kívánok minden kedves Olvasónak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Mindent a téltemetőről

2020. február 15. 04:39

„Ha a télike virágzik, a kikelet érkezik” – mit érdemes tudnunk hazánk egyik legkorábban virágzó évelő növényéről, ami szó szerint bearanyozza az erdők talaját? Ismerjük meg a téltemetőt!

Nehézfémszennyezés a talajban: kadmium (Cd)

2023. január 2. 12:08

Cikksorozatunkban a legfőbb nehézfémszennyezők közül a kadmium (Cd) ismertetése következik.

Hogyan mentsük meg a túlöntözött szobanövényünket?

2023. július 29. 06:40

Nyáron hajlamosak vagyunk jobban “figyelni” a szobanövények vízellátására is. Ez abban nyilvánul meg általában, hogy nagyobb mennyiséget zúdítunk rájuk, esetleg gyakrabban is - viszont könnyű túlzásba vinni az öntözést, ami miatt a túl sok vízre érzékeny növények el is pusztulhatnak. Hogyan akadályozhatjuk ezt meg?

A precíziós gazdálkodás fejlesztéséhez megbízható talajinformációk szükségesek

2019. december 12. 07:37

A globálisan összehangolt, friss és megbízható talajinformációk ismerete a napjainkban egyre fontosabbá váló precíziós gazdálkodás fejlesztéséhez és a talajok védelme szempontjából egyaránt nélkülözhetetlenek.