Ház, táj

A megfelelő szobanövényt a megfelelő helyiségbe! I. rész

Agrofórum Online

A négy fal között nevelt növényeink házon belüli elhelyezésére éppen akkora hangsúlyt kell fektetnünk, mint a dísznövény- vagy haszonkertünk növényeinek esetében. Mely tulajdonságai határozzák meg egy helyiségnek, hogy milyen növény nevelésére ad lehetőséget?

A természetes anyagok és zöld szín teljes nélkülözésével még egy lakberendezési irányzat sem kísérletezett – nem véletlen, hiszen a növények ugyanúgy elengedhetetlen szereplői egy elegáns luxuslakásnak, mint egy egy-kétszemélyes, kényelmes kuckónak vagy egy hatalmas családi háznak.

Nem mindegy azonban, milyen helyet választunk az általunk vásárolt, szaporított, vagy éppenséggel ajándékba kapott szobanövényeknek – igencsak aktuális ez a kérdés most, hiszen az ünnepekkor, a sokakat érintő névnapok vagy a decemberre eső születésnapok alkalmával sok gyönyörű növényt kaphatunk ajándékba. Ahhoz, hogy megfelelő helyet találjunk számukra, ismernünk kell a szoba jellemzőit, a növény igényeit és várható növekedési ütemét, illetve a szaporodásának módját is. Ez utóbbiaknak a hosszabb távú tervezés miatt érdemes utánajárni: számos növényt nem amiatt kell évente átültetnünk, illetve nagyobb helyet keresni számára, mert rohamosan nő, hanem mert gyorsan és eredményesen neveli az utódait (pl. orvosi aloé vagy a szobafutóka).

Egy otthonos nappali elképzelhetetlen növények nélkül

Mielőtt a részletekbe belemerülnénk, felhívom a Kedves Olvasó figyelmét, hogy az ebben és a következő cikkben felsorolt növények elhelyezése csupán egy a sok lehetőség közül. A növény igényeitől és egy szoba által biztosított környezeti tényezőktől eltekintve minden ízlés kérdése, ami már két ember esetében is rendkívül különböző lehet. Tekintsük az itt vázolt lehetőséget egy jó megoldásnak a sok közül!

A megfelelő helyiség

Igen egyszerűen meg lehetne oldani ezt a kérdést annyival, hogy „oda teszem az új növényt a lakásba, ahova még be tudom szuszakolni”. Ez sajnos egy nagyon rossz taktika, ugyanis számos szobanövény-fajnak és -fajtának határozott elképzelései vannak az igényeiről és arról, milyen helyiségben nem fogja jól érezni magát a körülmények miatt. Jó hír, hogy ha az adott lakás nem csak egy fénytelen, levegőtlen raktárhelyiség tele limlommal, úgy meg tudjuk találni új barátunknak a legmegfelelőbb életteret.

A helyiség rendeltetése

Egy szoba berendezése és egy növény elhelyezése egyaránt nagyban függ a helyiség funkciójától: használhatunk egy helyiséget pihenésre, munkára vagy közösségi tér helyszíneként. Egy olyan szobába, ahol vendégeink és a család tagjai a legtöbb közös időt töltik (pl.: nappali, étkező, nagyszoba), általában a legmutatósabb és legstrapabíróbb növényeket választjuk (pl.: pálmafélék, zebralevél-fajták, flamingóvirág). Ennek lehet az is az oka, hogy az ilyen nyüzsgő helyiségekben a növény az állandóság alapjaként szolgál, és hosszú évekig bírja a sok mozgolódást, de öröm ránézni egészségtől kicsattanó leveleire vagy szép virágára.

A pihenésre szánt helyiségekbe (pl.: hálószoba, fürdőszoba) helyezhetők olyan növények, amelyek kényesek ahhoz, hogy az állandó futkosás színterén állják a sarat, és kicsivel több gondozást igényelnek, hiszen a velük való törődés pihenés az ember lelkének (pl.: orchideák, korallvirág, kislevelű fikusz). Emellett ide kerülhetnek a szívünkhöz legközelebb álló, ajándékba kapott gyönyörűségek is (pl.: kaktuszfélék, pozsgások, fokföldi ibolya). Egy olyan helyiségbe pedig, amelyet munkánk helyszínéül választunk (pl.: közös dolgozószoba, külön kis irodahelyiség), olyan növényeket érdemes választanunk, amelyek igénytelenebbek, nem nőnek gyorsan és kevésbé mutatósak, így nem vonják el ötpercenként a munkáról a figyelmünket (pl.: sárkányfa, zöldike).

A fürdőszobában hasznos és jól mutat az anyósnyelv

A helyiség további tulajdonságai

A helyiség rendeltetése mellett a következő tulajdonságok határozzák meg a megfelelő növény-megfelelő helyiség kapcsolatot:

  • a szoba nagysága,
  • a szoba fényviszonyai,
  • a szoba levegőjének páratartalma és hőmérséklete,
  • a szobában található hőmérsékletszabályozó berendezések jelenléte (kandalló, cserépkályha, klímaberendezés stb.).

A legtöbb feltételhez adja magát a megoldás: a helyigényesebb (gyorsan növő vagy gyorsan szaporodó) növényeket a legnagyobb terekkel rendelkező helyiségbe érdemes tenni: a nappaliba, vagy egy nagyobb konyha-étkezőbe.

A fényigényesebb növényeket a legtöbb ablakkal rendelkező helyiségbe, illetve közvetlenül az ablakpárkányra vagy ablak elé érdemes helyezni (a nyári tűző nappal is kalkulálva), az árnyékkedvelőket egy sötétebb sarokba tenni. A nagyobb páratartalmat igénylő növények helyet kaphatnak egy fürdőszobában.

Lepkeorchidea

A klímaberendezés és a cserépkályha jelenlétével is szükséges számolnunk: nem szerencsés egyik hőmérsékletszabályozó közvetlen közelében sem tartani a növényeket. Télen a kandallóban fűtve a mellette lévő növény állandó készenlétben van a konstans meleg miatt, nem „vonul téli nyugalomba”, és többet kell öntözni, nehogy teljesen kiszáradjon. A klímaberendezéshez közel lévő növények (pl.: egy nappaliban tartott pálma) levelei megsínylik a közvetlenül a növény felületére érkező hideg fuvallatot. Ezt is mindenképpen vegyük számításba a lakásba elhelyezett növények érdekében!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21. 04:36

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?

Gyomirtó szerek körültekintő használata a házikertben

2022. március 29. 05:39

Nagyobb házikertek vagy hétvégi telkek gyommentesen tartása sok esetben nem lehetséges pusztán mechanikai gyomirtással – eljön az a pillanat, hogy a kapa mellett vagy helyett gyomirtó szer bevetésére kerül sor. Milyen alapvető tudnivalók szükségesek a sikeres gyomirtáshoz? A következő két cikk segít eligazodni.

Ne szedd fel! – Védett gombafajok

2022. május 3. 06:36

Ahogy a mérgező gombák beazonosítása szó szerint életbevágóan fontos, úgy a védett gombafajok felismerése is kiemelt figyelmet igényel a gyűjtés során. Készüljünk fel arra is, hogy ezeknek a fajoknak bármelyikével találkozhatunk!

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.