Ház, táj

A muskátli kártevői és ellenük történő védekezés II.

Agrofórum Online

A bagolylepkék falánk hernyói és a soktápnövényű nyugati virágtripsz is nagy gondot tud okozni a balkonládáink lakóinak. Kártételük nemcsak a muskátli szárán és levelén, de a virágzatán is megjelenhet.

Nyugati virágtripsz

A nyugati virágtripsz (Frankliniella occidentalis) a muskátlit károsító levéltetű-fajokhoz hasonlóan több nemzedékes faj, és bár a kifejlett egyedek szárnyakkal rendelkeznek, a terjedésüket inkább a légáramlatokra és a növények szállítására bízzák. A faj sikere nemcsak annak köszönhető, hogy gyakorlatilag egész évben szaporodik és rendkívül alkalmazkodóképes, hanem kis méretének (a hímnél nagyobb nőstény mérete sem haladja meg a 2 mm-t), és rejtőzködő életmódjának is.

A nyugati virágtripsz kártétele könnyen összekeverhető a vízkórsággal

Muskátlin könnyű összekeverni a tripsz kártételét a vízkórsággal. A leveleken szívogató lárvák és kifejlett egyedek jelenlétét is parásodó foltok jelzik. A vízkórsággal ellentétben azonban a hajtáscsúcs és a fiatal levelek deformálódnak és elsatnyulnak a szívogatás hatására. A virágokon szívogató tripszek jelenlétét jelzi a virágszirmok széleinek barnulása.

A nyugati virágtripsz talán a legjobb példa arra, hogy mennyire fontos a megelőzési stratégia a növényvédelemben, ugyanis biológiai és kémiai készítményekkel csupán a pillanatnyilag „elérhető” rovarok számát gyérítjük, a növény szöveteibe rakott tojások és a növényen sikeresen megbújt rovarok túlélhetik a kezelést.

Amit tehetünk, hogy semmiképpen nem teleltetjük át a fertőzött töveket, mert a tripszek képesek a magasabb hőmérsékletű teleltetési helyen is továbbszaporodni. Ne ültessük a növényeket túl sűrűn egymás mellé, különben még több búvóhelyet biztosítunk a tripszeknek. A fertőzött növényi részeket azonnal távolítsuk el a növényről! Növényvédő szeres kezelést csak legvégső esetben alkalmazzunk! A rejtőzködő életmód miatt a legnagyobb sikert talán a mélyhatású készítményekkel érjük el. Emellett nagyon fontos, hogy törekedjünk a különböző hatáshelyű és hatásmódú készítmények váltogatására. Ezzel elkerülhető, hogy a nyugati virágtripsz ellenállóvá (rezisztenssé) váljon a készítmény hatóanyagával szemben.

Hernyók

A hernyók a lepkék lárvái. Egyik fő jellemzőjük, hogy erőteljes szájszervvel rendelkeznek, amellyel képesek a levelek szélét (karéjozás) vagy a levéllemez belsejét (lyuggatás) fogyasztani, de kártételük a növény szárára, virágára és termésére is kiterjedhet. A muskátli esetében a bagolylepkék (Noctuidae) kártétele jelentős, amelyeknek soktápnövényű hernyóik a kert számos növényét fogyasztják. A leggyakrabban megjelenő fajok a muskátlikon (és általában a kertben is) a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera), káposzta-bagolylepke (Mammestra brassicae) és a gamma-bagolylepke (Autographa gamma).

A bagolylepkék hernyói a növény szárát, levelét és virágzatát is fogyasztják

A muskátlik esetében leggyakrabban a kerti muskátli-fajtákon találkozunk ezekkel a kártevő hernyókkal. Megjelenésükre főként augusztusban számíthatunk, de kedvező, meleg időjárás esetén már júliusban is figyelhetjük, nem jelennek-e meg a jellegzetes tünetek a növényen: a leveleken szabálytalan rágás, a már említett karéjozás és lyuggatás is előfordulhat, sőt a virágbimbókat is előszeretettel fogyasztják. A kártétel közelében gyakran maga a hernyó, de a rágcsáléka és ürüléke is tetten érhető. Kisebb mértékű károsításra már június közepén és még szeptember közepén is számíthatunk.

A hernyóknak több fejlődési stádiumuk is van, és a fenti fajok a nyugati virágtripszhez hasonlóan évente több nemzedéket is „lezongorázhatnak” kedvező időjárási feltételek mellett. Minél idősebb a hernyó, annál nagyobb étvágya, és annál fejlettebb rágó szájszerve van. Az idősebb, sötétebb színű hernyók jellemzően este, éjszaka károsítanak, és nappal a növényeken, a fénytől védett zugokba húzódnak meg.

Legkönnyebben és legkörnyezetkímélőbben úgy tudunk ellenük védekezni, hogy az esti órákban, amikor a hernyók aktivizálják magukat, összegyűjtjük őket a kerti muskátlikról. Az erősebb augusztusi fertőzések idejében a szabadföldbe kiültetett muskátlik esetében indokolt lehet a növényvédő szeres védekezés, amelynek során kontakt és felszívódó készítmények is alkalmazhatók.

Ahogy az előző cikkekben is, most is szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy növényvédő szerek alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét! Gyermekes vagy háziállatot tartó családnál minden esetben a nem növényvédő szeres megoldásokat érdemes előnyben részesíteni!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Teleltetésre fel! III. rész – a muskátli, az encián, a kínai hibiszkusz és a murvafürt megfelelő téli védelme

2019. november 29. 04:36

Idén december első hete meghozza a fagyokat: a jövő hét éjszakáin országszerte mérhetünk -1, vagy akár -3 ℃-ot is. Nem késlekedhetünk tovább, ez a hétvége az utolsó időpont, hogy védett helyre vigyük a fagyérzékeny növényeinket. Mi a teendőnk az enciánbokorral, a murvafürttel, a kínai hibiszkusszal és a muskátlival?

7 jó tanács a forró nyári napokra: hogyan segítsünk a muskátliknak a nagy hőségben

2024. július 22. 13:10

A muskátlik tartós károsodás nélkül elviselik az átmeneti szárazságot, mivel száruk és húsos leveleik képesek elraktározni a vizet.

Kulcsfontosságú ültetési és gondozási tippek muskátlihoz

2023. április 10. 13:26

Egy szép muskátli balkonládába, cserépbe és virágágyásba ültetve igazi nyári hangulatot varázsol, és a gondozása is szinte gyerekjáték.

Így dekoráljon muskátlival!

2024. április 27. 16:10

A muskátli élénk színű virágaival nemcsak cserepekben és balkonládákban kitűnő dísz, ezek a könnyen gondozható növények falakon is remekül mutatnak.