21℃ 10℃
április 19. Emma, Malvin, Zseraldina
Ház, táj blog

Az ecet felhasználási módjai a kertben

Agrofórum Online

Az ecet rendkívül nagy segítség a háztartásban, legyen szó konyhai tisztításról, takarításról vagy mosásról. Arról viszont kevés szó esik, hogy a kertben is széles körben alkalmazhatjuk. Lássuk, hogy miben segít nekünk!

Nem is gondolnánk, milyen régóta használja az emberiség az ecetet, mind a konyhában, mind a különböző iparágakban. Lássuk, hogy a kertben milyen módon és mire használhatjuk az ecetet, akár töményen, akár hígítva. Akármire is alkalmazzuk az ecetet, azt mindig észben kell tartanunk, hogy egy igen erős savval van dolgunk, ezért mindig óvatosan kell bánnunk vele!

Kerti szerszámok karbantartásához

Mivel az ecet képes leoldani a rozsdát, ezért a lapátot, ásót, kapát, (vagy a mi kertünkben rendre kint felejtett metszőollót…) bátran kezelhetjük vele szükség esetén, mint a legolcsóbb maró hatású szert, amit a háztartásban találunk. Áztassuk be egy éjszakára a rozsdás eszközöket higítatlan ecetbe, ami már másnap reggelre lemarja a rozsdát a szerszámokról.

Kerti szerszámok karbantartására is használhatjuk

Gyomirtóként

Az ecet alkalmas a kertben növő gyomok irtására. Az ecetsav savas kémhatása révén feloldja a növények sejtjeinek membránját, ezáltal kiszárítja és elpusztítja az egész növényt. Sok esetben még gyorsabban is hat, mint a kontakt gyomirtó szerek.

Vigyáznunk kell azonban, mert nemcsak a gyomnövényeken, hanem a kultúr- és dísznövényeken is kifejti hatását, ezért csak olyan területen alkalmazzuk, ahol nincs a közelben termesztett növény! Éppen ezért kiváló segítség lehet az ecet a teraszon, a járdaszéleken vagy térkövek között előbukkanó gyomok ellen.

Hangyák ellen

Az ecet az egyik legjobb megoldás lehet a hangyák ellen. Töltsünk egy szórófejes flakonba vízzel higított ecetet, és fújjuk be az ismert vonulási területeket, ajtókat, ablakokat, ezzel távol tarthatjuk a hangyakolóniát a veteményestől, a terasztól és a lakástól is.

Az ecet a hangyák ellen is hatékony

Csigák ellen

Az ecet kiválóan alkalmazható a meztelencsigák ellen is, amelyek évről évre egyre nagyobb problémát okoznak, főként a veteményesben és a díszkertben. Figyeljük meg a legnagyobb “forgalmú” csigaútvonalakat, és azokat a területeket, ahol a legtöbbet látunk belőlük, majd ezekre a helyekre locsoljunk egy kis ecetet, vagy hígítsuk egy kis vízzel. Itt is fokozottan figyeljünk a környező növényekre! Ahogyan a hangyákat is, a csigákat is távol fogja tartani az ecetes permet.

Lemosó permetezéshez

Lemosó permetezésre is lehet használni az ecetet úgy, hogy kb. 20 liter vízhez keverjünk hozzá 0,5-1 liter 20 százalékos ecetet. A rovarkártevők ellen kifejezetten hatásos. Nagyon sokan kipróbálták már, köztük mi is, nálunk bevált, viszont ettől függetlenül ajánlatos próbapermetezést végezni! Nagyon fontos, hogy a termesztett növényekre és a dísznövényekre soha, semmilyen körülmények között ne juttassunk ki hígítatlan ecetet!

Bővebben az ecetről: történelem és érdekességek

Az ecetsav felhasználása igen messzire nyúlik vissza a történelemben.

Az ókori rómaiak a megecetesedett bort ólomedényekben forralták, hogy az igen édes, sapának nevezett sziruphoz jussanak. A sapa sok ólom-acetátot tartalmazott, amit édes íze miatt ólomcukornak is neveztek (emiatt a nedű miatt sajnos sok római arisztokrata családban ólommérgezésben hunytak el a családtagok).

Kiváló a meztelencsigák ellen is az ecet

Az i.e. III. században Theophrasztosz görög filozófus leírta, hogy ecet és különböző fémek kölcsönhatásával hogyan lehet értékes színezőanyagokat előállítani az ókori festőművészek és az építészet számára.

Ugorjunk egy nagyot az időben, és már az i.sz. 8. században járunk: Jabir Ibn Hayyan perzsa alkimista ecet desztillálásával tömény ecetsavat állított elő, majd évszázadokkal később, a reneszánsz idején az ecetsavat fém-acetátokból hozták létre száraz desztillációval. A 16. században Andreas Libavius német alkimista írt le egy ilyen eljárást.

1847-ben Hermann Kolbe német kémikus állított elő elsőként ecetsavat szervetlen vegyületekből. Az eljárás során klórozással hozott létre szén-diszulfidból szén-tetrakloridot, melyből pirolízissel tetraklór-etilént nyert. Ezt a vegyületet vizes klórozással triklórecetsavvá alakította, amiből elektrolitikus redukcióval jutott az ecetsavhoz.

1910-re a jégecet legfontosabb forrása a fa száraz lepárlásakor keletkező „faszesz” lett. Az ecetsav elkülönítésére mésztejet adtak hozzá, majd a keletkező kalcium-acetátból kénsavval szabadították fel. Ebben az időben Németország évi 10 000 tonna jégecetet állított elő, melynek közel 30%-át az indigó nevű színezék előállítására használták.

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Fejlesztés a vegyszermentes gyomirtásért

2021. augusztus 20. 04:42

A munkagép a legmodernebb, mesterséges intelligencia segítségével működtetett vizuális érzékelőrendszer - Stout True Vision - segítségével tesz különbséget a haszonnövények és nem kívánatos növények között.

Fenyércirok (Sorghum halepense), mint gyom

2023. augusztus 24. 10:40

A fenyércirok Magyarországon mindenütt megtalálható, elsősorban az ország déli részén gyakori. Talajtípusokban nem válogat, agresszív növekedésével minden szántóföldi kultúrában fellelhető.

A szója gyomirtásának tapasztalatai 2017 tavaszán

2017. július 1. 22:31

Fontos eldöntendő kérdés, hogy alapkezelést vagy állománykezelést válasszunk, továbbá mindig szem előtt kell tartani, hogy a gyomirtó szerek és kombinációik kiválasztásának fő szempontja a területre jellemző gyomnövények elleni hatékonyság.

Már bizonyított: Agility+Alliance (+videó)

2019. szeptember 13. 08:48

Őszi kalászosok őszi gyomirtása – nézze meg a saját szemével, hogy mi a szakemberek véleménye, mit mutatnak a tavaszi eredmények, és mit tapasztaltak az ország különböző pontjain élő termelők!