Ház, táj blog

Gyomirtó szerek körültekintő használata a házikertben

Agrofórum Online

Nagyobb házikertek vagy hétvégi telkek gyommentesen tartása sok esetben nem lehetséges pusztán mechanikai gyomirtással – eljön az a pillanat, hogy a kapa mellett vagy helyett gyomirtó szer bevetésére kerül sor. Milyen alapvető tudnivalók szükségesek a sikeres gyomirtáshoz? A következő két cikk segít eligazodni.

Jelen cikkben a kijuttatásra vonatkozó szabályok betartásáról, a gyomirtási eljárások kombinálásáról és a gyomnövények két fő csoportjával foglalkozunk. A gyomnövényzet összetétele és a növényvédő szeres kezelések összhangja ugyanis a védekezés sikerességét döntően meghatározza.

A következő cikkben az alkalmazható növényvédő szerekről és a kijuttatás idejéről lesz szó.

A szabályok betartása létfontosságú!

A gyomirtó szerek akkor képesek segíteni, ha azokat szakszerűen alkalmazzuk. A növényvédő szerek alkalmazása sok esetben speciális hozzáértést igényel, azonban ha figyelmesen elolvassuk és tudomásul vesszük a gyomirtó szer engedélyokiratában leírtakat (amiben szerepel, hogy milyen gyomok ellen, mikor, milyen mennyiségben, milyen egyéni védőfelszerelésben alkalmazhatjuk), akkor a saját és környezetünk veszélyeztetése nélkül sikeresen irthatjuk a gyomnövényeket. Ez az első és legfontosabb dolog.

A probléma és a megoldás

A házhoz tartozó telek, vagy hétvégi telkünk a család kikapcsolódását, pihenését szolgálja. A munka és egyéb elfoglaltságok miatt a gondozásukra nem mindig van annyi idő, amennyit megkívánna a területek karbantartása. Ha csak egy rövid időre magára hagyjuk a gondozott területeket, a gyomnövények rövid idő alatt kikelnek. És ezeknek a növényfajoknak nincs szükségük a mi segítségünkre, ellenkezőleg… minden igyekezetünk ellenére újból és újból megjelennek.

Az ember által nem háborgatott természetben a növények egymással versenyeznek az élethez szükséges környezeti erőforrásokért (pl.: talajban lévő tápanyag, víz, fény). A gyomok általában versenyképesebbek, mivel gyorsabban nőnek, gyorsabban fel tudják használni a rendelkezésre álló erőforrásokat, tehát a kultúrnövényt elnyomják. Ennek következtében a veteményesben féltő gonddal nevelt növényekre is káros hatással lesznek: sok esetben torz, íztelen, használhatatlan termések képződnek.

A gyomirtó szerek akkor nyújtanak segítséget, ha kellő gonddal, a permetezés szabályainak betartásával sikerül a gyomnövényeket visszaszorítani velük.

A fehér libatop és a parlagfű nyáron sok gondot okozhat

Kombinált gyomirtás

A házi kertekben a gyomnövények elleni védekezés a leggyakrabban mechanikai és kémiai módszerekkel valósul meg. A mechanikai védekezés leghatásosabban gyomlálással oldható meg, amely során a növényt gyökerestől eltávolítjuk a területről. A kaszálással való irtás esetén, a területen legalább háromszori munkát kell betervezni, mert a levágás után – különösen a fiatal korban történő kaszálások esetén – a szár alapi részén lévő rügyekből újra hajt a növény (pl.: a parlagfű). A palántázott területről legegyszerűbb – fiatal korban – sarabolással irtani.

A gyomirtó szerekkel nem minden esetben érhetünk el 100%-os hatást, vagy az is előfordulhat, hogy a jó hatékonyság mellett a kultúrnövényeket is károsítják. Ha a várt hatás nem következett be, akkor mechanikai módon kell segíteni a terület gyommentesen tartását. Ez fontos eleme a védekezésnek, mert lehet, hogy az adott gyom ellenálló az alkalmazott vegyszerrel szemben, és ilyenkor nagymértékű felszaporodás megy végbe, ha nem védekezünk ellene.

A gyomirtó szerek nem egyformán hatnak a gyomnövényekre. Mindegyik gyomirtó szer engedélyokiratában szerepel, hogy milyen gyomnövények ellen használható fel. Ezért fontos megismerni, hogy a környezetünkben melyek azok a növények, amelyek gyomnak számítanak, és irtani szeretnénk őket. Ezek alapján az alábbi két fő csoportot mindenképpen meg kell ismerni.

Évelő gyomnövények

Ide tartoznak azok a növények, amelyek több éven keresztül életképesek. Magról történő szaporodáson kívül a talajban lévő vegetatív szaporító szerveik (pl.: tarack, rizóma, gumó, szaporítógyökér stb.) segítségével is könnyen regenerálódnak, vagyis ezeknek a szerveknek a segítségével képesek újra kihajtani. Ezek a szaporítóképletek a földben találhatók, és nagyon gyorsan terjednek a területen. Némely gyomnövény esetében évente akár 5-10 m-t is képesek növekedni!

Tetézi a gondunkat, hogy mechanikai úton való irtással (pl.: ásás, kapálás) a szaporítóképleteken található járulékos rügyekből új hajtások, önálló növények fejlődnek. Ezért mechanikai irtásuk rendkívül nehéz. Ilyen növények esetében a szaporítóképleteket aprólékosan ki kell szedni a földből, hogy ne tudjon a növény tovább szaporodni. A munkát alaposan kell végezni, mert a pár centiméteres hosszúságú, földben maradt vegetatív növényi rész is új növénnyé képes fejlődni.

A kertünkben, gyümölcsösben leggyakrabban fellelhető évelő gyomnövényekkel az alábbi cikk foglalkozik.

A mezei aszat nagyon gyakori évelő gyom a kertben

Egyéves gyomnövények

Olyan gyomnövények sorolhatók ide, amelyek kizárólag magról képesek szaporodni, és az életciklusuk a 12 hónapot nem haladja meg, ezért nevezzük őket más néven egynyári gyomnövényeknek. Az adott faj számára a kedvezőtlen időjárást (kemény tél, nyári hőség) mag, csíranövény vagy tőlevélrózsás állapotban vészelik át.

Irtása: vegyszerekkel megoldható, és mivel gyökérzete sekélyen helyezkedik el, a fiatal korban végzett sekély sarabolás is eredményes. Idős állapotban a pozsgás hajtásban lévő víz és tápanyag miatt hosszú az életciklusa. Vízhiány esetén a hajtások legyökeresednek.

Ide tartoznak a T1-es életformájú egyéves gyomok, amelyek kora tavasszal jelennek meg. Őket követik a T2-es életformájú gyomnövények, amelyek ősszel és tavasszal is képesek tömegesen csírázni. Tavasszal találkozhatunk a T3-as életformájú, tavasz végén csírázó egyéves gyomokkal. Nyáron találkozhatunk a jellemzően magasra növő, vagy terebélyesen terjedő T4-es életformájú egyszikű és kétszikű gyomnövényekkel.

Soha ne felejtsük, hogy a környezetterhelés csökkentése érdekében mindig csak a legvégső esetben alkalmazzunk növényvédő szereket! Az alkalmazás esetén pedig kivétel nélkül tartsuk be a készítmény engedélyokiratában leírt szabályokat, valamint a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (FVM) rendelet rendelkezéseit!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Fűszernövények szárítása otthon

2023. augusztus 21. 05:40

A friss fűszerek használata sokkal finomabb, élénkebb ízeket ad az ételeknek és csodás illatokkal gazdagítja az étkezéseket is. A saját magunk által termesztett és szárított fűszernövényeket pedig „leszüretelni” és kiszárítani sem nehéz. Lássuk, mire érdemes figyelnünk!

Jelentkezzünk! A Nébih újra meghirdette a háztartási élelmiszerhulladék-felmérését!

2023. november 15. 05:40

Bár sikerült javítani az elmúlt évek szomorú statisztikáin, mégis a legfrissebb felmérések szerint még mindig minden ötödik kg élelmiszer a szemetesben landol. Vajon a mi háztartásunk hogyan járul hozzá ehhez a mennyiséghez?

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban III. rész – T3-as életformájú gyomnövények

2018. augusztus 24. 11:15

A tavasszal csírázó és nyáron virágzó, T3-as életformájú gyomnövényekkel idén is meggyűlhetett a bajunk a házikertekben ugyanúgy, mint a szántóföldön.

Mindent a hóvirágról

2019. február 23. 05:36

Én még ahhoz a szerencsés generációhoz tartozom, akiket gyerekkorunkban a szüleink jól felöltözve bepakoltak a kocsiba, elfurikáztunk az erdőszélre, és egy hatalmas kirándulás alkalmával szép kis csokor hóvirágot vihettünk haza emlékbe. Kisiskolás korom óta a hóvirágot tartom az egyik legbájosabb és legkülönlegesebb növénynek, róla szól ez az összefoglaló.