Ház, táj

Hazánk kincsei V. rész – Az Agostyáni Arborétum

Agrofórum Online

A mindössze 565 fős Agostyán 1985-ig önálló településként létezett Tata és Tarján között, ám abban az évben Tata városához csatolták. Közvetlen ugyan nem határos a két település, mégis Tata központjából közúton mindössze 5 km-t kell autóznunk a festői szépségű, erdős dombokkal körülvett Agostyánig.

Ennek a kis falunak a határában, a páratlan szépségű Bocsájtó-völgyben terül el 30,5 hektáron a Gerecse Tájvédelmi körzet ékessége, az Agostyáni Arborétum. Kevés helyen látunk egyszerre ennyiféle, égre törő örökzöld-óriást, amelyek hűvös mikroklímát, így kiváló kirándulóidőt nyújtanak még a nyári melegben is.

A főútról jobbra lefordulva alig pár száz méter után egy kis parkolóban hagyhatjuk az autót, és beléphetünk egy nagy kapun az arborétum területére. A sétát a belépőjegy kifizetése után megkezdhetjük (felnőtteknek 1500 Ft, gyermekek és nyugdíjasok részére 1000 Ft, de csoportos és éves kedvezmények is vannak – 2023 június). Az árakkal és nyitvatartással kapcsolatban mindig keressük fel indulás előtt az arborétum honlapját!

A Gerencse Tájvédelmi Körzet gyöngyszeme a Bocsájtó-vögyben elterülő arborétum

Érdemes tudni, hogy az arborétum kutyabarát, így négylábú kirándulótársaink pórázon vezetve elkísérhetnek minket, viszont a kerékpárokat az arborétum bejárata, egy díszes székelykapu melletti tárolóban kell hagynunk, amíg megtesszük a sétát. Az elmúlt években egy gyönyörű híddal, részletes növényleírásokkal, tájékoztató táblával, piknikre csábító filagóriával és padokkal lett gazdagabb a kert, melynek területét kényelmesen, az ismeretterjesztő táblákat is végigolvasva 2 óra alatt be lehet járni.

Egy kis történelem

Az Agostyáni Arborétum páratlan örökzöld gyűjteményét részben az Eszterházy-családnak köszönhetjük. Eszterházy Móric kezdte meg a szlavóntölgy és vörösfenyő fafajták betelepítését 1912-ben a területen. Ezek az egyedek az arborétum legidősebb fái.

Az égbeszökő fenyőfélék egészségesen fejlődnek a különleges mikroklímájú völgy savas talaján

1953-ban egy akadémiai pályázatnak köszönhetően fedezték fel a Bocsájtó-völgy adottságait arra a célra, hogy a pályázat címének értelmében „Honosítás alatt álló fás növények ökológiai, élettani és rendszertani vizsgálatá”-t kezdhessék meg egy arra alkalmas helyen hazánkban. Miután az akadémia elfogadta a telepítési tervet, a kijelölt kutatócsoport megfelelő termőhelyi viszonyokat keresve jutott el Agostyán határába, és találtak rá az égig érő nyitvatermő óriásokra.

Miután megállapították, hogy a Bocsájtó-patak által kettészelt, lankás, változó kitettségű, enyhén szeldelt tereppel övezett völgy tökéletesen alkalmas lesz, így megindultak a tervezési, szaporítóanyag-beszerzési és -felügyeleti munkák, amelyeket Nemeskéri Kiss Miklós, dr. Barabits Elemér, Bánó István és Galambos Gáspár végeztek. A kutatási munkához beállított kísérletek a nem őshonos, illetve hosszabb idő óta szélesebb körben nem alkalmazott fajok és változatok klímatűrésére, termőhelyi igényére, az ellenálló képesség, a növedék és a faminőség vizsgálatára irányultak. A kutatás során 1955 és 1962 között mintegy 300 növényt és változatot telepítettek a kertbe.

A nyitvatermők páratlan gyűjteményét lombhullató fák és cserjék tarkítják

Páratlan gyűjtemény

Bár a Gerecse területén az erdőalkotó fák között egyetlen fenyőfaj sem szerepel, mégis a kertbe telepített vörösfenyők különösen szépen fejlődtek. Ez részben annak köszönhető, hogy az arborétum talajának kémhatása alacsony (savas), ami tökéletesen megfelel a fenyőfajok igényeinek, másrészt ennek a térségnek a mikroklímája hűvösebb, mint a környező vidékeké, ami szintén segíti az örökzöldek fejlődését. Ennek a mikroklímának a fenntartására gátakkal zárták el a hidegkúti források vizét összegyűjtő patak útját, így a felduzzasztott víz két tavat hozott létre.

A mesterséges gátakkal két tavat hoztak létre, hogy megőrizzék a terület kedvező mikroklímáját

Az 50-es és 60-as évek kemény munkája és a sikeres növénytelepítés végül meghozta gyümölcsét: ma közel 300 fa- és cserjefaj, illetve -fajta található meg az arborétumban.

A kaputól a völgybe vezető utat az oregoni álciprus 10-15 métert is meghaladó egyedei, illetve az óriástuja égbe szökő példányai szegélyezik. Az arborétum legszebb részéhez vezető utat török mogyoró– és egy gyönyörű tiszafa-lugas szegélyezi. A kiszélesedő völgyben helyet kaptak az óriás örökzöldek közé ékelődő, díszítő jellegű lomblevelű fák és cserjék is, köztük az illatos jezsámen is. A kis tó partján hatalmas vérbükköt láthatunk, melynek sötétbíbor lombja megtöri a fenyőfélék zöld lombozatát. Több helyütt atlaszcédrusokkal találkozhatunk, és utunk során hegyi mamutfenyőt is látni fogunk.

Ismeretterjesztő táblák szegélyezik az ösvényt végig az utunkon

A felső tó túlfolyójának környéke kitűnő környezetet biztosít a mocsárciprus számára, amelyből egész erdőnyi nőtt már. Csoportokat formál a japánciprus és a kínai szúrósfenyő is. A lenyűgöző méreteket öltő tulipánfák, liliomfák, selyemfenyők, vasfák, duglászok számtalan példányával lesz randevúnk az ösvényen, köztük pedig örök- és télizöld cserjék, páfrányok díszlenek.

A madárdalos arborétum

Az Agostyáni Arborétum 2004 óta közösségi jelentőségű Natura 2000 Különleges Madárvédelmi Terület lett: mindezidáig 71 madárfaj költése és 110 madárfaj megjelenése vált bizonyossá, így méltán viseli a „Madárdalos Agostyáni Arborétum jelzőt”. A változatos, lebilincselő madárkórust a völgy egy erre a célra kialakított pihenőhelyén is hallgathatjuk: a padokkal és asztalokkal váró madárfigyelőig számtalan madárodú és etető mellett visz el az utunk. Hallgassuk csendben és figyelmesen az arborétum lakóit, és tiszteljük meg őket a figyelmünkkel!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mindent a kakaóról

2020. január 19. 05:51

Melyik fajtájából készül a legfinomabb étcsokoládé? Milyen fajtáit és hol termesztik? Hogy néz ki maga a növény? Íme a kakaó!

Figyeljünk a betárolt terményeinkre!

2018. december 5. 09:46

Az IKR Agrár Kft. Terménykereskedelmi üzletágának vezetője Otrok György üzletág igazgató 2018. november 28-án egy kerekasztal beszélgetést hívott össze Bábolnára, amelynek célja a terményraktározás során fellépő károsodások okainak feltárása és a védekezés lehetőségeinek áttekintése.

Őszi terméshatározó IV. rész – nadragulya, közönséges fagyal, fekete bodza, berkenye

2019. október 11. 04:39

Nem is gondolnánk, mennyire vonzza a szemünket kinn a természetben a fekete szín. Ősszel számtalanszor találkozhatunk a kirándulásaink alkalmával ébenfekete termést nevelő növényekkel. Mit kell tudnunk a nadragulya, a közönséges fagyal és a fekete bodza terméséről?

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?