Ház, táj

Hogyan készítsük fel a kertünket az állatok téli megsegítésére?

Agrofórum Online

A téli hónapokra számos emlős-, kétéltű-, hüllő- és madárfajnak nyújthat menedéket, vagy életmentő táplálékot a kertünk, ha idejében megteremtjük a feltételeket. Egy állatbarát kert tavasztól őszig busásan meghálálja a téli segítséget. Lássuk, mit tehetünk a kertben a különböző állatfajok téli támogatására!

Nem gondolnánk, hányféle állatfajnak nyújthatunk menedéket a kertben, amíg nem szánunk egy kis időt az előkészületekre. Bár lakóhelyünk fekvése nagymértékben befolyásolja a télre behúzódó fajok sokféleségét és számát, sose feledjük: még ha nem is érzékeljük (látjuk-halljuk) naponta az állatok jelenlétét, attól még sokan húzódhatnak be a felkészített telkünk egyes zugaiba telelni vagy éppen eleséget keresni. A következő tevékenységek elvégzésével számos hasznos élőlényt a kertünkben üdvözölhetünk télire, és ha szerencsénk van, az év további részében majd mi élvezhetjük segítő munkájukat.

Gondoskodjunk a madarak etetéséről és itatásáról!

Bár ezzel a témával korábban számos cikk foglalkozott, röviden most is kitérünk a hazánkban telelő madársereg ellátására. Mivel a madarak egész télen aktívak, tehát nem alszanak téli álmot, rendszeres táplálékbevitelre van szükségük, hogy tavasszal újult erővel vághassanak neki a fészekrakásnak és a fiókák gondozására is jusson még energiájuk. Egyik lehetőség a támogatásukra olyan növények ültetése a kertünkbe, ami életteret és/vagy élelmet nyújt a madaraknak (pl.: kökény, tűztövis, madárbirs, fagyal, borbolya, iszalag, vadszőlő, borostyán, csipkerózsa, galagonya, berkenye, bodza, som, stb.).

Gondoskodjunk a madarak etetéséről és itatásáról is

Másik lehetőség, hogy amikor már ezek a növények sem nyújtanak elegendő táplálékot a madaraknak, akkor mi magunk gondoskodunk további eleségről nekik: a madáretetőben napraforgómaggal, dióval, földimogyoróval, almával, faggyúval, cinkegolyóval várjuk őket. Ezek az eleségek magas kalóriatartalmukkal segítik a madarakat a fagyos éjszakák és didergető nappalok átvészelésében.

Emellett kihelyezhetünk a madarak részére tiszta vizet is, amire szintén szükségük van télen, mivel még a számukra kihelyezett táplálékkal sem tudnak megfelelő mennyiségű folyadékhoz jutni. Biztosítsunk nekik egy sekély itatót, amiben folyamatosan ellenőrizzük a víz mennyiségét és halmazállapotát.

Készítsünk téli lakhelyet kerti hulladékból!

Az őszi metszési munkálatokból és a lombhullásból származó növénymaradványokból ideális búvóhely készülhet az állatoknak: a halomba rakott ágak, levelek, kisebb farönkök nyújtotta menedéket a sündisznó, sőt számos béka- és gyíkfaj is felkeresheti majd. A madarak számára ezek a búvóhelyek „terülj-terülj asztalkám”-ként is funkcionálnak: a vörösbegy és a feketerigó, akik jellemzően a földön keresik a táplálékukat, számos rovart fognak találni a levélkupacban.

Ezzel kapcsolatban nagyon fontos, hogy a nem menedékhelynek szánt, de régóta nem mozgatott, halomba rakott növényi maradványokat ne gyújtsuk meg, és ne essünk neki vasvillával vagy más egyéb kerti szerszámmal úgy, hogy előtte óvatosan, kézzel átvizsgálva ne ellenőriztük volna a kupacot!

Építsünk süngarázst

Ha érzünk magunkban a rovarhotel építése után még több kreatív energiát, alkothatunk a sündisznók számára is külön bejáratú szálláshelyet. A sok helyen süngarázsnak nevezett építménybe akár több állat is befészkelheti magát.

Hagyjunk meg egy kisebb, magas fűvel borított területet!

Ez nemcsak télre jó tanács: az év többi szakában is biztosított, természetes és hosszabb időre bolygatatlan búvóhely tökéletes hely a sünöknek, hasznos rovaroknak. Ne féljünk attól, hogy ezen a területen a kártevők is felszaporodhatnak: őket elintézik a télen szárnyaink alá vett segítőtársaink! Ennek a területnek nem is kell nagy kiterjedésűnek lennie, már 1-2 m2 elegendő.

Csökkentsük a bolygatással járó kerti munkákat!

Többek között a permakultúra egyik alappillére, hogy igyekezzünk minél kevésbé beleszólni és befolyásolni a természetes folyamatokat a kertben. Ehhez kapcsolódóan megpróbálkozhatunk a termesztett növények meghagyásával az ágyásokban, kihagyhatjuk a veteményes parcelláinak felásását, illetve a fiatal (egyéves) komposztot ne, vagy csak óvatosan, kesztyűs kézzel forgassuk át.

Az ágyások meghagyásával a növényi maradványokban telelő hasznos rovarok (pl.: katicabogarak) számára biztosítunk búvóhelyet, a föld felásásának mellőzésével a nyugovóra térő békák és poszméhek lélegezhetnek fel. Itt meg kell jegyezni, hogy ezeket a gyakorlatokat csak akkor alkalmazzuk, ha pl. talajlakó kártevőktől nem hemzseg a talaj, és csak egészséges növényi maradványokat hagyjunk szabadon a parcellákon.

Tisztítsuk meg a kerti tavat!

A lehullott levelek és egyéb szerves anyagok bomlása nedves körülmények között gyorsabb. A bomlási folyamatok során a víz oxigénszintje lecsökken, így a vízben élő állatok megtizedelődhetnek, ha nem tisztítjuk meg a tavat, és a keletkező gázok a befagyott vízréteg alatt rekednek. A kihalászott leveleket bátran helyezzük a komposzthalomra, miután megbizonyosodtunk róla, hogy nem jött a szállítmánnyal senki potyautas.

Lehetőségeinkhez mérten támogassuk az állatokat a téli időszakban! Még ha sokszor nem is látjuk a segítségre szoruló állatokat, amint megtalálják a helyüket a kertben télre, akkor is megéri segítenünk nekik! Kellemes időt és jó egészséget kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Madáretetés a ház körül – melyik madárfajnak milyen eleséggel készüljünk?

2019. december 18. 05:37

Kis tollas vendégeink télen nagymértékben rá vannak szorulva a részükre kihelyezett eleségre. Az érdekükben tett fáradozásaink számunkra is többszörösen megtérülnek: hónapokon át közelebbről is megfigyelhetjük ezeket a csodálatos állatokat.

Emlékeztető – mit NE tegyünk a téli etetés során a madáretetőbe?

2021. január 6. 10:11

Sajnos megeshet, hogy felkészületlen jószándékból olyan termékek is kerülnek a madáretetőbe, amelyeket a háztájunkat látogató madarak nem tudnak elfogyasztani. Ezek az élelmiszerek számos okból kifolyólag okozhatnak problémát a vendégeinknek, ezért kerüljük a kihelyezésüket!

Mikortól kell etetni a madarakat a kertben?

2024. november 28. 04:39

Mikortól kell etetni a madarakat? Mit tegyünk ki nekik a kertbe?

Madárodú kihelyezése a kertbe

2022. november 27. 05:38

A téli madáretetésen túl a környezetünkben élő madarak számára az a legnagyobb segítség, ha megteremtjük számukra a lehetőséget a fiókanevelésre. De mire jó még a madaraknak egy madárodú? Hogyan és mikor helyezzük ki? Mikorra várhatjuk az első lakókat?