Ház, táj

Hogyan segíthetjük a kertünkbe látogató madarakat? I. rész

Agrofórum Online

Hosszú évszázadok óta tapasztalhatjuk, hogy a madarak egyes fajai milyen hatékonyan képesek alkalmazkodni az emberi környezethez. A falvakban, városokban is képesek felkutatni a számukra megfelelő élelmet, képesek fészket rakni (pl.: verebek, cinegék) vagy odút vájni (pl.: fakopáncs), nevelni az utódokat, mindezzel segítve a környezetük természeti egyensúlyának fenntartását. Nem mellesleg páratlan élmény nekünk is segíteni és megfigyelni őket.

A kert kialakításának és fenntartásának számos mozzanatában megoldható, hogy madárcsalogató- és marasztaló földi paradicsommá varázsoljuk a telkünket. Már előre szeretnék eloszlatni egy aggodalomra okot adó tényezőt: a megoldások többségét ugyanúgy alkalmazhatjuk okosan egy 30 m2-es előkertben, mint egy 500 m2-es telken is, így kérem a Kedves Olvasót, ne vándoroljon tovább ezen a ponton az internet további zegzugaiba, hanem fedezzük fel együtt a madárbarát kert kialakításának titkait! A cikk első részében azok a növények kerülnek felsorolásra, amelyek különféle okokból segítik a kertünkben élő madarakat.

Az egyik legkézenfekvőbb lehetőség: megfelelő növényválasztás

A természetesen kialakított, fajgazdag kert életteret és élelmet is képes biztosítani a madaraknak. A gondosan megválasztott és telepített növények védelmet, fészkelőhelyet és éléskamrát is jelentenek a madaraknak akkor, amikor a legnagyobb szükségük van rá: ősszel és tavasszal létfontosságú a madarak számára, hogy megerősödjenek, így eredményesebben vészelik át a hideg évszakot, és tavasszal újult erővel vethetik bele magukat az éves jótékony munkájukba.

A vörösbegy szívesen rakja fészkét a kúszónövények hajtásai közé, amiken ősszel a táplálékát is megtalálja

Ilyenkor ősszel az egyik legnagyobb segítség számukra, ha találnak a növényeken olyan alternatív élelmet (pl.: terméseket), amelyekkel pótolni tudják az egyre csökkenő rovartáplálékból adódó energiaveszteségeket. Ahogy egyre közelítünk a hideg hónapokhoz, a növényeken talált táplálék válik számukra a fő élelemforrássá. Vegyük sorra, melyek azok a növényfajok, amelyek az őszi hónapokban táplálékforrást jelenthetnek a szárnyas kerti segítőinknek.

A fekete rigó tökéletes szimbiózisban képes élni az emberrel egy olyan kertben, ahol talál megfelelő mennyiségű élelmet

Igyekezzünk minél több madárfajnak segíteni!

Minden madárnak megvannak a kedvelt csemegéi, de a nagy gazdagságban többféle élelmet is kipróbálnak. A cinegék a reggeli órákban látogatják a vitaminban gazdag terméseket nevelő bokrokat; a verebek napközben lepik el a fán hagyott almát; ha a rigó nem fér hozzá az almához, a kányabangita terméseivel tömi meg a hasát; a vörösbegyet a kökénybokron vagy a kúszónövények erdejében találjuk meg, míg a tengelice az ősszel termést hozó sövényünk meghitt zugaiban tobzódik.

Válasszunk őshonos növényeket!

Manapság a díszkertünk benépesítésében csak a csillagos ég szab határt a lehetőségeknek. Azonban ha a hazánkban élő madárfajokat szeretnénk tartósan megsegíteni az ínségesebb időkben, a legjobb növényválasztás erre a célra a bogyótermő, őshonos fásszárú növényeink.

A madárbarát kert egyik jolly-joker növénye a berkenye

A galagonya termését több mint harminc madárfaj fogyasztja

Az abszolút jolly-jokernek a berkenye és a galagonya számít. Ezt a két, hazánkban őshonos növényfajt rengeteg madár látogatja: a berkenye hatvanhárom madárfaj terülj-terülj asztalkája, a galagonya pedig harminckét különböző madárfaj látogatására is számíthat.

A som vitamindús termését imádja a cinege és a rigó is

Elsősorban a rigó és a cinege látogatja a szeptember közepétől vitaminban gazdag termést hozó somot is. A som is egy rendkívül hasznos növénynek számít a kertben, ugyanis a márciustól nyíló, gyönyörű sárga virágai a hasznos beporzó rovarok seregeit vonzza.

Az emberi egészség megőrzésének szempontjából is értékes csipkerózsa áltermése a galagonya és a som terméséhez hasonlóan nélkülözhetetlen vitaminbomba a madarak számára is. Ha kertünkben nevelünk csipkerózsabokrot, ne szedjük le ősszel az összes áltermést, hagyjunk a madaraknak is, hasonlóan a bodzához, a vadszederhez és a vadkörtéhez, amelyek szintén őshonos, madármarasztaló növényéi lehetnek a kertnek.

Az almafánk bőséges áldásából tartogassunk egy pár termést a verebeknek és a rigóknak is – csapatostul fognak érkezni az életmentő lakomára.

A kúszónövények – minden egy helyen

A vadszőlő nemcsak élelmet, de kiváló rejtekhelyet is biztosít a madaraknak

Az egészséges, virágot és termést is bőven hozó kúszónövények (pl.: iszalag, vadszőlő, borostyán) nemcsak táplálékot, hanem kiváló fészkelő- és búvóhelyet is biztosítanak az énekesmadaraknak: a vörösbegy és a rigó is előszeretettel fészkel a kúszónövények jótékony rengetegében, ahol ősszel csak ki kell nyújtani nyakukat a táplálékért.

A tökéletes búvóhely

A kert benépesítésekor a tövises bokrokat nem feltétlen részesítjük előnyben a többi növényfajhoz képest, viszont egy madárbarát kert esetében ideális választásnak bizonyulnak: a madarak nemcsak élelmet találnak a bokrokon, de menedéket is jelentenek számukra a tövises ágak a ragadozóktól. Ilyen tökéletes búvóhelyet találnak a madarak a fagyal, a borbolya, a tűztövis és a kökény ágai között is.

A tűztövis termésekben gazdag ágai még a ragadozóktól is elrejtik a madarakat

A tűztövis narancssárga-sárga bogyótermése annyira vonzó a madarak számára, hogy egy pillanatra sem riadnak vissza a sűrű ágrendszerű növény tüskés hajtásaitól. Épp ellenkezőleg, a kis profi manőverezők előszeretettel húzzák meg magukat az ágak között a veszély elől menekülve, ami házimacska képében csap le a legtöbbször a rájuk.

A kökénybokor fészekrakáshoz alkalmas helyet is jelent a madarak számára

A kökény hamvas-kékes, vitamindús gyümölcseit nem csak mi, hanem a madarak is örvendezve fogadják. A termés megízleléséig érdemes addig várni, amíg az első reggeli fagy meg nem csípi, ezután ugyanis sokkal édesebb lesz az íze. A madarak számára a növény nemcsak csemegét, hanem fészekrakáshoz alkalmas helyet is jelent. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a bokorban menedéket lelő madarak védelme érdekében nem metsszük meg a kökénybokrokat március és október között – ez különösen fontos, ha sövényként neveljük a növényt!

Apropó, sövény: jó tudni, hogy a tengelice nagy sövénykedvelő: amennyire csak lehetséges, elrejti családi életét a kíváncsi szemek elől, ezért kifejezetten szeret sűrű élősövények ágai közé fészket rakni.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

A legjobb téli madáreleségek

2022. október 31. 05:37

Milyen ételek, milyen madarakat vonzanak?

A madárodúk tisztítása: mikor és hogyan végezzük?

2024. november 25. 08:10

Az ősz beköszöntével sok kistestű állat – köztük hasznos és veszélyeztetett fajok – használja az odúkat téli menedékként.

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

2020. november 19. 10:03

Még egy utolsó, nagy lendületre van szükségünk a házikerti munkák elvégzéséhez: nemcsak a kerti bútorokat kell letisztítva bevinni, a kerti csapokat vízteleníteni, a madáretetőt és –itatót kihelyezni, hanem most alapozzuk meg a sikeres tavaszi növénytermesztést is! Nézzük, milyen munkálatok várnak ránk a novemberi kertben!

Hogyan készítsük fel a kertünket az állatok téli megsegítésére?

2020. november 25. 13:02

A téli hónapokra számos emlős-, kétéltű-, hüllő- és madárfajnak nyújthat menedéket, vagy életmentő táplálékot a kertünk, ha idejében megteremtjük a feltételeket. Egy állatbarát kert tavasztól őszig busásan meghálálja a téli segítséget. Lássuk, mit tehetünk a kertben a különböző állatfajok téli támogatására!