Ház, táj blog

Erdei pinty és fenyőpinty: Ismerjük meg kertünk látogatóit!

Agrofórum Online

Az egyik leggyakoribb fészkelő madarunk és kedves északi rokona is érkezhet látogatóba hozzánk. Ismerjük meg jobban a díszes és alkalmazkodó erdei pintyet és az utazó, nem válogatós fenyőpintyet!

Fontos tudni!

Az erdei pinty (Fringilla coelebs) és a fenyőpinty (Fringilla montifringilla) is a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj.

Mindkét faj védett Magyarországon, természetvédelmi értékük a vörösbegyhez hasonlóan 25 000 forint.

Az alkalmazkodó erdei pinty

Az erdei pinty Európában általánosan elterjedt faj. Hazánk egyik leggyakoribb fészkelő madara. Vonuló faj, nálunk az északkelet-európai állomány egy része telel, míg a magyarországi állomány Nyugat-Európa mediterrán térségében tölti a telet. Ez az eredetileg erdei madárfaj kiválóan alkalmazkodik a különböző természeti körülményekhez, ugyanis szinte bármilyen fajtájú és nagyságú fatársulásban képes megtelepedni. Találkozhatunk vele fenyvesekben, akácosokban, fasorokban, erdősávokban, gyümölcsösökben, kertekben, és egyre gyakrabban városi környezetben is. A vörösbegyhez hasonlóan területvédő madár, tavasszal és nyár elején gyakran hallhatjuk a hím rendkívül erőteljes énekét.

Erdei pinty
Az erdei pinty jó alkalmazkodó, szinte bármilyen fajtájú és nagyságú fatársulásban képes megtelepedni

Erdei pinty testhossza 14-16 cm, szárnyfesztávolsága 24-29 cm. A hím (20-29 g) kissé nagyobb a tojónál (18-27 g). A hím és a tojó tollazata eltér, a hímé díszesebb: fejtetője és nyakszirtje kékesszürke, homloka koromfekete. Szeme környéke világos rozsdabarna, begye és melle vörösbarna. Felső háta és farcsíkja jellegzetes sárgászöld. Erdei pinty szárnyán a fehér és a szürke csíkok váltakoznak. A tojó mintázata hasonló, de a változatos színek helyett a barna és a bézs árnyalatok alkotják: fejtetője és háta sötétebb barna, melle és hasa krémszínű. Szárnyain fehér, világos és sötétbarna sávok váltakoznak.

Pinty hímjének a tollazata
Az erdei pinty hímjének díszesebb a tollazata, mint a tojóé

Április végétől június végéig kétszer költ. A fészket a tojó építi, amelyet zuzmóból és mohából készít a fára, és szőrökkel, pehelytollakkal bélel ki. Általában 4-6 tojást rak, melyeken csak a tojó kotlik, míg a hím párját eteti, és őrzi a területet.

Főként gyümölcsöket, magvakat fogyaszt, melyeket a vörösbegyhez hasonlóan a talajon szedeget össze. Kisebb arányban rovarokkal is táplálkozik. Fiókáit is állati eredetű táplálékkal eteti, például hernyóval, bogarakkal, kétszárnyúakkal és pókokkal.

Pintynek tojója az etetőnél
Erdei pinty tojója érkezett az etetőhöz, az erdei pinty főként növényi eredetű táplálékot eszik

Az öltözködő fenyőpinty

A fenyőpinty Észak-Európában és Észak-Ázsiában honos, hazánkban rendszeres vendég szeptembertől áprilisig. Az erdei pintyhez hasonlóan vonuló madár, ősszel indul kisebb csapatokban az élelemben gazdagabb déli területek felé. Különösen kemény teleken akár több ezer madár is mozoghat együtt.

Testhossza 14 cm, szárnyfesztávolsága 25-26 cm. A hím és a nőstény tollazata eltér, sőt a felnőtt egyedek nyári és téli tollazata is más a rejtőszín biztosítása érdekében. Nyáron a hímek feje és hátuk egészen a testük közepéig fekete színű, torkuk, mellük színpompás narancssárga. Farok- és szárnytollaik szintén feketék. Csőre fekete vagy szürkéskék. Télen a hímek tollazata a fekete részeken szürkésbarnára vált, fejük és hátuk sötét foltokkal lesz tarkított. Faroktollaik és szárnyaik világos és narancssárga sávozottak lesznek.

Fenyőpinty hímje
A fenyőpinty hímjének és a nőstényének is eltér a tollazata, sőt a felnőtt egyedek nyári és téli tollazata is más a rejtőszín biztosítása érdekében

A tojó tollazata kevésbé feltűnő, de melle és vállai neki is narancssárgák (kicsit sötétebb, mint a hímé). Nyáron feje és háta szürkésbarna, a rajtuk lévő sötét foltok sávokba rendeződnek. Faroktollai és szárnyai sötétbarnák, jellegzetes világos sávval. Téli megjelenésük nem tér el oly mértékben a nyáritól, mint a hím esetében, inkább kicsit fakóbbá válnak rajta a színek.

Fenyőrigó megjelenéseNyáronTélen
HímFeje és felső háta fekete. Torka, melle és vállai narancssárgák. Farok- és szárnytollak feketék.Testük sötét színű részein a tollazat kifakul. Fejükön és hátukon szürkésbarna, sötét foltos. Farok- és szárnytollaik világos és narancssárga sávozottak.
TojóFeje és háta szürkésbarna, rajta sötét foltok sávozott mintát adnak ki. Melle és vállai rozsdás-narancssárgák. Faroktollai és szárnyai sötétbarnák.Feje és háta szürkésbarna. Fakóbb színű mell és vállak. Egyöntetűen barna farok- és szárnytollak.

A fenyőpinty októbertől gyakran figyelhető meg nálunk az etetőknél. Vonulásuk idején bogyókat, magvakat fogyaszt. Főként a bükkfa makktermését és a lucfenyő magját kedveli. A költési időszakban rovarokat, pókokat zsákmányol, a fiókáit is kizárólag rovarokkal táplálja.

Hazánktól északabbra fekvő területeken költ. Fészkét fenyvesekben, ártéri erdőkben készíti mohából és zuzmóból, és szőrökkel, termésbolyhokkal béleli ki. Átlagosan 6-7 tojást rak (előfordul a 9 tojásból álló fészekalj is), melyet a tojó egyedül költ ki, a hím eközben eteti párját. A fiókák etetéséről a két szülő közösen gondoskodik.

Pintyek az etetőnél

Ősztől mindkét pintyfaj érkezhet hozzánk vendégségbe. Kedveskedhetünk nekik a talajon tálalt aprómagvakkal, és a bogyótermő bokrokon hagyott termésekkel. A verebekhez hasonlóan ők is maghántolók, erős csőrükkel megpucolják a magot, és az etető közelében maradva eszegetnek.

Fenyőpintyek vonulása
A fenyőpinty (képen a hím) vonulásuk idején bogyókat, magvakat fogyaszt

A pintyfélék előszeretettel látogatják a madáritatót is. Jó időben szeretnek rövid ideig pocsolni a vízben, és miután felfrissítették magukat, egy közeli fán szárítják meg a tollazatukat.

Érdekesség

Mindkét madárfajt gazdagon ellátta a népnyelv különböző elnevezésekkel: az erdei pintyet síró pintynek, árva pintynek, szemeti pintynek, csicsimómadárnak és csicsimőnek is hívják, míg a fenyőpintyet, nikovicnak, klikovicnak vagy nyigovicsnak is nevezik. Ezeken kívül mindkét madár osztozik a borpintyőke néven.

Az erdei pintyről készült képekért hálás köszönetem Bedőcs Gyulának!

Az etetéshez türelmet, a madárleshez pedig szép élményeket kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban VI. rész – évelő gyomnövények

2018. október 17. 03:39

Az évelő gyomnövények visszaszorítása vagy teljes kiirtása a területről rendkívül nehéz: áttelelő szerveik, melyek lehetővé teszik sokéves fennmaradásukat, szaporodásukat és közvetlen terménykárosításukat, igen szívósak, szó szerint ragaszkodnak a termőföldhöz.

Ragadozó madarak és macskák – veszélyben a madáretető vendégei

2023. november 30. 05:40

Hogyan helyezzük el a madáretetőt, hogy minél kisebb kockázatot jelentsenek az etetőt látogató madarak ragadozói az etetés során? Hogyan tudjuk fizikailag meggátolni a macskákat a vadászatban?

Kertünkbe látogató madarak – Tengelic és meggyvágó

2022. január 5. 04:36

Nagy örömünkre a madáretetőket számos színes egyéniség is felkeresi, köztük a tengelic és a meggyvágó is megtisztelhet minket. Ismerkedjünk meg közelebbről a bájos kis csapatjátékossal és a „vascsőrű” túlélővel!

Pad thai - házilag

2019. augusztus 8. 04:33

Régóta izgatta a fantáziámat ez a tradicionális thai étel, melynek számos elkészítési módja van a legkülönfélébb hozzávalókkal.