Mikor vegyük, hol keressük, milyen fát válasszunk a karácsony központi szereplőjének? Örök dilemmák a tökéletes karácsonyfa megvásárlása körül. Ebben a cikkben választ kapunk a mikor és hol kérdésekre, illetve arra, mire figyeljünk földlabdás vagy vágott élőfenyő vásárlásakor.
A mikor-kérdés már majdhogynem a mi kényelmünkre és igényeinkre van bízva, hiszen november végétől egészen az utolsó utáni pillanatig lehetőségünk van megvásárolni a fenyőfát.
Időben gondolkodjunk el viszont azon, hogy vágott fenyőt vagy élő (földlabdás-gyökeres) fenyőt szeretnénk. Arról is döntenünk kell, milyen fenyőfajt válasszunk. Ezekben a milyen-kérdésekben családi tapasztalatok és az eladók is segítségünkre vannak.
A hol-kérdéshez szükségünk lehet egy kis „nyitott szemmel járásra”, környezettanulmányra vagy internetes utánajárásra a bevásárló-körút előtt, hogy elkerüljük a plusz köröket. Előnyben vannak, akiknek vannak bejáratott helyeik, jó tapasztalatokkal, de egy esetleges drágulás vagy szemléletváltás esetén bárki kényszerülhet arra, hogy új lelőhely után nézzen.
Mikor vásároljuk meg a fát?
Több okból sem érdemes sokáig halogatni a karácsonyfa-vásárlást, függetlenül attól, hogy gyökeres vagy vágott élőfenyőt választunk.
A parkolókban, utak mentén fellelhető fenyőfa-árusokhoz általában a szezon elején, egy szállítmánnyal érkeznek a fák, és általában már nem rendelnek újat. Hasonló a helyzet a nagyáruházak választékával is, ám egyes kertészetekhez két-, vagy háromfelé osztják a szállítmányt, így többször vannak frissebb fák.
A szezon elején nemcsak a nagyobb választék, de az árusok kisebb leterheltsége miatt is érdemesebb vásárolni: még nincs nagy tömeg, a szakembereknek több idejük jut egy-egy vevőre, több fát meg tudnak nekünk mutatni, több tanácsot, tippet tudnak velünk megosztani.
A földlabdával megvásárolt gyökeres fenyőkre fokozottan kell vigyázni, főleg abban az esetben, ha ki szeretnénk az ünnepek után ültetni. Erről bővebben a gyökeres fák vásárlásánál lesz szó. Most elöljáróban annyit, hogy a földlabdás fenyő vásárlását mindegyik megoldás közül a legkorábban érdemes elrendezni.
Érdemes figyelembe venni, hogy a vágott fenyő esetében a legtöbbet az 1-2 méteres fákból adnak el, a gyökeres fenyőfák közül az 1 méteresekre van a legnagyobb kereslet. Amennyiben ezekbe a mérettartományokba esik a mi leendő választottunk is, nem szabad az utolsó hétre hagyni a vásárlást.
Hol vásároljuk meg a fát?
Általában azokon a helyeken, ahol egész évben növényekkel foglalkoznak – kertészetekben, barkács-áruházak növényrészlegein – nagyobb a kínálat a fenyőfákból, meg tudják oldani a szállítást is, és több az esztétikailag kifogástalan fa köztük. Szakszerűbb segítséget is remélhetünk ezeken a helyeken, de az alapvető praktikus tanácsokkal az út menti fenyőfaárusok is el tudnak látni minket.
Érdemes olyan helyet választani, ahol a nagyobb választék mellett helyben vállalnak faragást és csomagolást is – ez ma már a legtöbb helyen vásárlói alapkövetelmény, és érdemes érte kifizetni azt a minimális felárat, amivel sok bosszúságtól megkímélnek minket: nevezetesen az otthoni befaragást és a szállítás utáni macerás autótakarítást.
Amennyiben nincs lehetőségünk nekünk hazaszállítani a fenyőnket, érdemes olyan kertészetekhez fordulni, ahol vállalnak kiszállítást is. De ennél költségtakarékosabb megoldás lehet, ha a család vagy baráti társaság összefog, és együtt mennek „vadászatra”.
A mikor- és a hol-kérdések után el kell döntenünk, hogy vágott vagy gyökeres élő fenyőt választunk.
Földlabdás fenyőfa vásárlása
A kiültetésre szánt gyökeres fák közül azt érdemes választani, amelyiknek nagyobb a földlabdája. A nagyobb földlabdával kevesebb sérült gyökér jár, ami kedvezőbb az ültetés utáni gyors és egészséges fakadás szempontjából. A szállítás során körültekintően rögzítsük!
Otthon – ha korán megvásároltuk és van rá lehetőségünk – tároljuk a kert egy szél- és fagymentes szögletében. Közvetlenül mielőtt a meleg szobába vinnénk és feldíszítenénk a fát, vigyük be olyan zárt térbe, amelynek hőmérséklete átmenetet képez a kinti hideg és a szoba hőmérséklete között. Ez a hely lehet a garázs, folyosó, lépcsőforduló – lényeg, hogy hűvös, de fagymentes legyen. Mindezt a hirtelen hőmérséklet-különbség miatt bekövetkező lombhullás elkerülése végett kell megtenni.
Tegyük cserépbe vagy valamilyen edénybe, locsoljuk rendszeresen – ne öntözzük túl, de tartsuk a földjét nyirkosan. Akkor se növeljük a vízadagot, ha kicsit potyognak a tűlevelei. A legalkalmasabb helye a szobában ott van, ahol a lehető legtávolabb van minden fűtőtesttől, de éri a fény.
Az élő fenyő kiültetés utáni egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy meghagyjuk a fiatal rügyeit, új hajtásait. Emellett kerüljük a műhavas díszítést, és a díszek felrakása és leszedése közben is fokozottan ügyeljünk a sérülések elkerülésére!
A karácsonyi ünnepek után lehetőleg minél rövidebb ideig tartsuk a fát lakásban, fokozatosan szoktassuk vissza a hideghez, és amikor enyhülnek a téli napok, kiültethetjük a kertbe. Az ültetés helyén legalább egy 40-70 cm átmérőjű gödröt ássunk, és támogassuk a fa fejlődését az új helyén szerves trágyával, amit ültetéskor juttatunk ki. Figyeljünk arra, hogy a fenyőfa gyökérnyaka a talajfelszínnel egy szintben legyen, amely köré kiszórhatunk fanyesedéket, fenyőkérget annak érdekében, hogy a földje tovább nedves maradjon – kiültetés után többször, alaposan meg kell öntözni, mert sok vizet igényel.
Amennyiben nem akarjuk kiültetni, de ragaszkodunk az élő fenyőhöz, intézzük a vásárlást olyan kertészetben, ahol az ünnepek után visszaveszik.
Vágott fenyőfa vásárlása
Ebben az esetben is körültekintően kell végigjárnunk a vásárlás-szállítás-tárolás-díszítés-leszedés folyamatát, ha az ünnepek alatt gyönyörű fenyőfával szeretnénk örvendeztetni a családot.
Vásárlásnál a már említett szolgáltatásokat (faragás, hálóba csomagolás) érdemes igénybe venni, mindemellett a legtöbb árusítóhelyen talpat is tudunk vásárolni: többféle méretben, többféle anyagból készült fenyőfa-talp közül választhatunk, az ízlésünk és a fa mérete befolyásolhatja a döntésünket. Amennyiben bizonytalanok vagyunk, kérjük ki az árusítók és ismerősök véleményét. Az én családom az időtálló kovácsoltvas fenyőfa-talpra esküszik, mások a víztartós műanyag karácsonyfa talpat tartják a legjobbnak.
A sérülésmentes szállítás, tárolás és díszítés jelentősége vágott fenyőfánál is kulcsfontosságú. A hálóba csomagolt fenyőfánkat érdemes a végleges helyére állítás – vagy otthoni befaragás – előtt közvetlenül kibontanunk. Kerüljük a lakásban a fűtőtest / kandalló melletti helyeket, ne helyezzünk a közelébe égő gyertyát vagy olyan lakásdíszt, amit nehezen lehet megszabadítani a lehulló tűlevelektől.
A hagyomány szerint vízkereszt napján válunk meg a karácsonyfától és szedjük le a díszeit. Egyes fenyőfajok (pl.: luc) esetében fel kell készülnünk arra, hogy eddig a napig sok tűlevelet fognak hullajtani. A legtöbb településen szervezetten szállítják el az ünnepek után kihelyezett fenyőfákat, ezekhez az időpontokhoz – amiket a települések előre közzétesznek – is igazíthatjuk a fenyőfa kihelyezését.
A cikk második részében a karácsonyfa céljára vásárolt fenyőfajok és –fajták közti különbségekről, előnyeikről és hátrányaikról lesz szó.
Fenyőillatú, boldog, békés karácsonyi ünnepeket kívánok!