22℃ 14℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Ház, táj blog

Készítsünk húsvéti asztali díszt!

Agrofórum Online

Dobjuk fel a húsvéti ünnepekre az otthonunkat saját készítésű díszekkel! Készítsünk egyedi asztali díszt a családdal!

A tavasz beköszöntével úgy érezzük, magunkhoz tudnánk ölelni a természet ezernyi csodáját. Számos gyönyörű szokás kapcsolódik a húsvéti ünnepkörhöz is, aminek elemeit felhasználhatjuk egy dísz elkészítéséhez. A legősibb húsvéti jelkép, a Jézus Krisztust jelképező bárány, a germán hitvilágból származó és elterjedt nyúl, az élet újjászületését és a termékenységet szimbolizáló tojás, a húsvét ünnepén megszentelt élelmiszereket tartalmazó kosár, az isteni jelenlétet és a boldogságot elhozó gyertyaláng mind megjelenhetnek a húsvéti díszekben is, megspékelve olyan tavaszi motívumokkal, mint a színes virágok és a kedves énekesmadarak.

Készüljünk elő!

Mindenekelőtt döntsük el, hogy milyen hangulatú és színvilágú díszt szeretnénk! Bátran keressünk ötleteket újságokban vagy az interneten! A dísz nagyságát igazítsuk az asztalunk méretéhez! Ezt követően nézzünk utána, hogy hol szerezhetjük be az alapanyagokat és a szükséges eszközöket! Amennyiben nem alkotunk rendszeresen, így nem vagyunk felszerelkezve például ragasztópisztollyal, kérjünk kölcsön az alkotás idejére! Ha kisgyermekekkel együtt alkotunk, ragasztópisztoly helyett válasszunk hobbiragasztót, amivel könnyebb a kicsiknek is bánni!

Az asztali dísz alapját, a kisebb dekorációs elemeket (pl.: fa feliratok, kisebb műanyag díszítő formák), illetve a nagyobb, központi figurákat (pl.: bárány, nyuszik, madarak, fészek stb.) is megvásárolhatjuk piacon, virág-vagy hobbiboltokban, esetleg nagyobb áruházakban is.

Az eszköz-beszerzés után keressünk a lakásban egy akkora helyet, ahol elegendő helyünk lesz az alapanyagok kipakolásához és magához az alkotáshoz! A legjobb, ha bevonjuk a tevékenykedésbe családtagjainkat vagy barátainkat is!

Kezdődhet az alkotás!

Megvan az időpont, a hely a lakásban, leterítettük az újságpapírt az alkotótérre, elővettük a ragasztót és az alapanyagokat is. Mi ez alkalommal egy kis kosárkát fogunk kidíszíteni, aminek a bélését száraz oázissal oldjuk meg. Ezt bármelyik barkácsáruházban vagy hobbiboltban fellelhetjük. Az oázist ollóval könnyen méretre vághatjuk, hogy beférjen a díszbe. Ezután mohát ragasztunk rá (lehet rafiát is), hogy eltakarja a szürke bélést. A mohát jól nyomkodjuk az oázisra és a kis kosár pereméhez!

A következő lépésben felhelyezzük az apró díszítőelemeket. Ha kicsit bizonytalanok vagyunk, hogy pontosan hogy állítsuk össze a kompozíciót, először csak ragasztás nélkül tegyük egymás mellé a díszeket, nem szükséges rögtön az első kigondolt helyre felragasztani! Mi a kis kertünk kerítésével kezdtünk. Ezzel kicsit több munka van, de lehet helyette termésekkel, virágokkal díszíteni a kosárka szélét! Ezt követően kiválasztjuk a dísz főszereplőjét. Nekünk ez alkalommal egy kis madár és a fészke lesz a középpontban. Ha gyertyát is szántunk a kompozícióba, először annak a helyét határozzuk meg, és ahhoz igazítsuk a többi díszt, lehetőleg biztonságos távolságra a gyertyától!

A felhasznált ragasztóból próbáljunk mindig csak egy kicsi cseppet tenni a díszekre (kivéve a nagyobbakra, ott lehet kicsit többet). A terméseket tartsuk ott fél-egy percig, hogy megszáradjon a ragasztó.

Munkánkhoz türelmesek legyünk, álljunk hozzá bizalommal és szeretettel! Mindig tartsuk szem előtt: nagyon kevés dolog van, amit nem lehet kijavítani!

Ezúton kívánok minden kedves Olvasónak jó egészséget, sok örömöt és áldott húsvéti ünnepeket!

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

234 tojást eszünk fejenként, évente

2019. április 17. 11:57

A húsvéti tojásfogyasztás évente átlagosan mintegy 270-280 millió darab, ami az éves fogyasztás 10-11 százaléka - közölte a Baromfi Termék Tanács (BTT) mezőgazdasági titkára.

Nőhet a bárány felvásárlási ára a húsvéti időszakban

2023. március 31. 09:17

A szűkös kínálat miatt kisebb mértékben emelkedhet a bárány felvásárlási ára a húsvéti időszakban - közölte a Juh Terméktanács.

Mit csináljunk a megmaradt sonkával húsvét után?

2024. április 6. 08:10

A legtöbb családban húsvét után marad a hűtőben főtt sonka, amire a többnapos rokonlátogatásokkal egybekötött eszem-iszom miatt kevésbé vágynak az emberek. Érdemes hát a „hétköznapi ebédekbe” rejteni a főtt sonkát, hogy ne vesszen kárba.

A hosszan érlelt sonkák nem drágulnak

2021. március 25. 05:36

A sonkák előrendelésein, a kereskedelmi láncok igényein nem látszik a válság, hiszen az előző évhez képest jelentősen, csaknem tizedével nőtt a húsvéthoz kapcsolódó készítmények rendelése a Pápai Hús Kft.-nél. A növekmény legnagyobb részét ráadásul a hosszú hetekig érlelt, minőségi termékek adják. A húspiac óriási árhullámzásainak sajátos húsvéti meglepetése, hogy ezek a sonkák nem drágábbak, mint tavaly, mert még a sertésárak újbóli elszállása előtt készültek.