Ház, táj blog

Készítsünk karácsonyfadíszeket természetes anyagokból! – I. rész

Agrofórum Online

Csodálatos érzés és kellemes időtöltés, ha a vásárolt karácsonyfadíszek mellett vagy helyett a saját alkotásainkat aggathatjuk fel a fára. Mielőtt bárki is továbbgörgetne: ne gondoljunk bonyolult díszekre és lehetetlen küldetésre! Ezeket a díszeket gyerekekkel és kevésbé türelmes családtagjainkkal is elkészíthetjük!

Míg a két évvel ezelőtti cikkben kicsit szabadjára engedtem a Kedves Olvasóval a képzeletünket, és nem hoztam pontos ötleteket a díszek kinézetéhez, addig mostanra elkészült nálunk annyi természetes anyagokból álló karácsonyfadísz, hogy szép kis listát tudtam kikerekíteni belőle.

Válogassunk a lehetőségeinkhez mérten, és keressük meg a díszekhez az otthoni készletből a kincseket, vagy osonjunk ki a kertbe vagy az erdőszélre, hogy meglegyenek a szükséges alapanyagok. Aki kicsit előrelátó volt, az már tavasszal és nyáron nekilátott gyűjtögetni terméseket, de ne essünk kétségbe, ha nem tettük: a hobbiboltok, kertészetek széles választékkal várják az alkotni vágyókat.

Bevetésre készen az aranydiók

Az alkotásokhoz mindenképpen készüljünk elő a következőkkel:

  • idő és tér: szánjuk rá az időt, ne túllenni akarjunk rajta, és válasszunk ki egy megfelelően nagy asztalfelületet, ahol kényelmesen elférünk;
  • eszközök: újságpapír, ragasztók (ragasztópisztoly a nagyobbaknak, csőrös hobbiragasztó a kicsiknek), olló, drót, festék, ecset, szalagok, zsineg;
  • alapanyagok: termések, tobozok, fakarikák;
  • vásárolt kiegészítő alapanyagok: kis fa állatfigurák, csengő, fagolyó.

És nem utolsósorban: a munkánkhoz álljunk neki tisztelettel, odaadással, szeretettel és egy nagy adag játékossággal, és egy percre se felejtsük el: a karácsonyfánk legszebb ékességeit készítjük éppen.

Aranydiók

Az egyik legegyszerűbben elkészíthető dísz a dióhéjból készült függődísz. Én tavaly aranyszínű festékkel befestettem a terméseket, de ezt sem muszáj: gyönyörűen mutatnak a fán a természetes színeikkel is.

Így készülnek az aranydiócskák

Ha szeretnénk befesteni őket, akkor tegyünk magunk elé egy újságpapírt, és akrilfestékkel, hígítás nélkül fessük be őket, majd hagyjuk őket megszáradni! Ne keverjük el a dióhéjak párját, különben nehezebb lesz majd az összeragasztás! Ha megszáradt a festék, akkor az egyik fél héjra ragasszuk rá az összecsomózott zsineget (segít a kép), majd óvatosan kenjük be a ragasztóval a héjak érintkező részét! Finoman, de határozottan nyomjuk őket össze, és 10 másodpercig tartsuk így a kezünkben! Ezzel meg is volnánk az első díszünkkel.

Parafagyertyák tökmaglánggal

Amíg az aranydiócskák száradnak, próbálkozzunk meg egy melengető kis „gyertyadísszel”! Ha van otthon pár parafadugónk, kisebb facsipeszünk, tökmagunk és szalagjaink, már neki is állhatunk.

Nem tűzveszélyes, aranyos gyertyadíszek parafadugóból és tökmagból

A facsipeszeket befesthetjük egy választott színnel (én pirosra pingáltam őket), de hagyhatjuk natúr színében is. Ide is megfelelő egy egyszerű akrilfesték, vagy fafestéket is használhatunk. Amíg szárad a csipesz (viszonylag gyorsan), addig a parafadugók díszítéséről gondoskodjunk: ezeket is befesthetjük (csak a henger oldalát), vagy körben beboríthatjuk szalaggal. A szalagokat ragasztópisztollyal érdemes rögzíteni, így biztosan évekig fennmaradnak. Legvégül ragasszuk rá a „gyertyatestre” a tökmagot, ez lesz a gyertya lángja, majd az egész gyertyát ragasszuk fel a csipeszre! Egészen élethű lett, nem?

Fakorongok egyszerűen-nagyszerűen

A vékony ágmetszetekben (fakorongokban) az a jó, hogy nagyon sokféleképpen feldobhatjuk őket: egyik barátnőm tollal rajzolja meg rájuk a mintákat, vagy beleégeti a korongokba a megfelelő pirotechnikai eszközzel (ami olyan, mint egy ragasztópisztoly töltővel). Én most kicsi fafigurákat vásároltam hozzájuk, mert elég aprók voltak a korongjaim ahhoz, hogy jól látszódjanak rajtuk a rajzolt minták.

Aranyszínre festett kis figurák díszítik ezt a fakorongot

A fafigurákat befestettem aranyszínűre, hogy nagyon ne üssön el a fa színétől, de mégis legyen benne valami kis ünnepi huncutság. Miután megszáradtak, a fakorong mindkét felére ragasztottam egyet-egyet. Ezután már csak a zsineget kell a csomójánál fogva hozzáragasztani a korong szegélyéhez, és készen is vagyunk!

Remélem, mindenki megtalálja a neki tetsző, természetes anyagokból elkészíthető karácsonyfadíszt. Kellemes időtöltést és jókedvet kívánok az alkotáshoz, az ünnepekhez pedig békét, meghittséget, áldást és sok szeretetet kívánok!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Ne csak karácsonykor együnk halat!

2018. december 19. 10:17

A friss magyar hal egész évben rendelkezésre áll, azonban a lakosság halfogyasztása a legtöbbet fogyasztó országokhoz képest alacsony, tizedannyi hal fogy egy évben, az európai fogyasztás mintegy harmada.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Boralapú koktélok karácsonyra – egy próbát megérnek!

2023. december 3. 17:10

Szeretne boralapú téli, ünnepi ízű koktélokat kóstolni, vagy akár készíteni is? Akkor érdemes a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) színes, illatos kampányát figyelemmel követnie. A „Keverd és kóstold” kampányban ugyanis a boralapú koktélok kerültek fókuszba.

Boldog ünnepeket!

2024. december 24. 12:00

Békés, áldott, szeretetteli karácsonyt kíván Önöknek az Agrofórum teljes szerkesztősége!