Ház, táj

Minden, amit az egyéb tüzelőanyagokról tudni érdemes

Agrofórum Online

A tűzifán kívül lehetőségünk van egyéb tüzelőanyag beszerzésére is, de nem mindegy, milyen fűtőberendezésünk van otthon, és mennyire támaszkodnánk az alternatív megoldásokra! Ha a tűzifa-használaton kívüli egyéb tüzelőanyagokat keresünk, meg kell ismerkednünk a különböző brikett-termékekkel és a pellettel.

A legelterjedtebb háztartási tüzelőanyagok hazánkban a szénalapú tüzelőanyagok. Ide tartozik a tűzifa és természetesen a szén. Ezeken kívül szerves hulladékból, illetve a fenti kettőből készült egyéb tüzelőanyagok a legismertebbek, mint például a fabrikett, a barnaszénbrikett és a pellet.

Fabrikett

A fabrikett természetes alapanyagokból (faforgács, fapor, faapríték, fűrészpor, erdőgazdasági melléktermékek) készült tüzelőanyag. Ezek az anyagok a fakitermeléskor keletkezett hulladék faanyagok, így a fabrikett előállításával gyakorlatilag hulladékhasznosítás történik.

A fabrikett előállítása során ragasztóanyag-mentes technológiával, magas nyomáson préselik össze az összetevőket, többnyire valamilyen henger vagy tégla formára. Mivel a késztermék kötőanyagot nem tartalmaz, az összetétele a természetes fáéval azonos.

A tűzifával szembeni előnye a fabrikettnek, hogy alacsony a nedvességtartalma (kb. 4-10%), mivel a préselés hatására nem marad levegő és felesleges nedvesség benne, ezért a fűtés szempontjából jobb hatásfokkal rendelkezik, mint a tűzifa. Fűtőértéke kimagasló, a tüzelésre alkalmas keményfa fajokéval (pl. csertölgy) vetekszik (16-19 MJ/kg). Ezenkívül hamutartalma is alacsony (legfeljebb 1%), hosszabb ideig és nagyobb hatékonysággal ég.

A fabrikett előállítása során magas nyomáson préselik össze az összetevőket, többnyire valamilyen henger vagy tégla formára

További előnye, hogy használhatjuk kandallóban, cserépkályhában, kazánban, vagy bármely olyan fűtőberendezésben, ahol fatüzelés megengedett. Mivel a fabrikett egységes darabokból áll és fűtésre alkalmas nedvességtartalommal vesszük meg, a vásárlás után nincs szükség feldolgozásra és szárításra, így könnyen és kényelmesen tárolható. Alkalmazható faelgázosító, vagy vegyes tüzelésű tüzelőberendezésben egyaránt.

Amikor fabrikettet vásárolunk, a következőkre figyeljünk:

  • natúr fából (pl. tölgy, bükk) készült,
  • nem tartalmaz hozzáadott kötőanyagot,
  • vagy természetes kötőanyaggal (pl. enyv) készült,
  • a termék rendelkezzen a megfelelő szabványminősítéssel, így biztosan a fentieknek megfelelő minőségű fabrikettet vásárolunk.

Barnaszénbrikett

Érdekességképpen megemlíteném a barnaszénbrikettet, amely kevésbé környezettudatos megoldás, mint a fabrikett, és sok szempontból nehezebb a kezelése is. Az elmúlt időszakban több helyen is kutakodtam, hol lehet barnaszénbrikettet beszerezni, de mindenhol átmeneti készlethiány van belőle. Mindenesetre, ha összefutnánk vele, a következőket mindenképpen érdemes tudni róla.

A barnaszénbrikettet szárított, előkészített, nyers barnaszénből készítik préseléssel, kötőanyag nélkül. A meggyulladásához magas hőmérsékletre van szükség, ezért meggyújtása egyenletes, forró, izzó parázson optimális. Ha egyszer meggyulladt, akkor hosszan tartó, egyenletes lángon ég, Nagy előnye, hogy jelentős energiatartalmának köszönhetően nem kell olyan gyakran rakni a tűzre, mint tűzifa használata esetén. A barnaszénbrikett további előnye, hogy vegyes tüzelésű cserépkályhákban, kandallókban és hagyományos fűtőberendezésekben is alkalmazható.

Alkalmazásának hátránya, hogy a kéményt gyakran kell koromtalanítani, külön kell foglalkozni az elégése utáni melléktermékkel (salak). Amennyiben a brikett magas kéntartalmú szénből készült, fokozott környezeti terhelést jelent a használata. Tárolásakor figyelni kell arra, hogy fokozottan érzékeny a nedvességre, aminek hatására könnyen elporladhat.

Pellet

A pellet alapanyagai közé tartoznak a faiparban keletkező forgács, fűrészpor vagy tüzelőanyag céljából termesztett növényi anyag, továbbá mezőgazdasági melléktermékek (pl.: szalma). A felhasznált alapanyagoktól függően találkozhatunk fapellettel és agripellettel is.

A pellet olyan háztartásokban jelent alternatív megoldást, ahol automatizált fűtési rendszert üzemeltetnek

Minden pellet a fabriketthez hasonlóan készül: a hasznosítható alapanyagokat ledarálják, majd nagy nyomáson préselik, ezáltal egy magas fűtőértékű, tömörített, egynemű fűtőanyag keletkezik.

A pellet olyan háztartásokban jelent alternatív megoldást, ahol automatizált fűtési rendszert üzemeltetnek. Hamutartalma a fabriketthez hasonlóan rendkívül alacsony, kb 0,5-1%.

Összehasonlítás

A következő táblázat az egyes tűzifa-fajok és az ebben a cikkben bemutatott anyagok fűtőértékét hasonlítja össze. Az egyes tűzifa-fajok fűtőértéke itt a légszáraz állapotra vonatkozik.

FűtőanyagFűtőérték (MJ/kg)
friss tűzifa6,8-7,0
légszáraz tűzifa14,4-15,8
csertölgy16,8
kőris16,9
gyertyán15,8
bükk15,6
akác14,9
nyír14,2
fenyőfélék14
nyárfa13,4
fabrikett16-19
pellett18-19
lignit3,5-10
barnaszén12,5-20
feketeszén17-33

Jó tudni!

A fabrikettet nemcsak fűtési célra használhatjuk. Mint természetes növényi tápanyagot, a kiskertekben a műtrágya helyettesítéseként is alkalmazhatjuk, kevésbé terhelve így a környezetünket.

Kapcsolódó cikk:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Lesz-e jövője trágyaként a birkagyapjúnak?

2022. november 7. 04:36

Egyik kertészeti profilú üzletben birkagyapjút tartalmazó trágyát árusítanak. Milyen tulajdonságai vannak a birkagyapjúnak, lesz-e jövője trágyaként?

Talajmegújító gazdálkodás pelletált csirketrágyával

2021. január 8. 10:45

A szervesanyag által táplált mikrobák a talajban lévő tápanyagokat is feltárják, így azokat elérhetővé teszik a növények számára.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.