Ház, táj

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – III. rész

Agrofórum Online

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?

A gyümölcscukor, a répacukor, a hagymakivonat és a hagymaolaj is tagja annak a listának, amely az uniós ellenőrzésen és szavazáson átesett növényvédelmi hatású egyszerű anyagokat tartalmazza. Ezt a listát minden évben felülvizsgálják, így a növényvédelmi célra használható anyagok köre bővülhet is, és a jelenlegi anyagok hatása is kiegészülhet.

A cikksorozat első részében a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg, a második részben a konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum szerepelt. Jelen cikk pedig a fent felsorolt anyagokról szól.

Gyümölcscukor

A gyümölcscukornak (fruktóznak) rovarölő hatást tulajdonítanak. Almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok (köztük az almamoly) ellen is. Egyfajta elicitor anyagként működik a fruktóz az alma esetében, ami azt jelenti, hogy a kezelés hatására a növényben védekezési reakciót vált ki. Ehhez nagyon kis mennyiséget kell levélrügy kipattanástól virágzás végéig alkalmaznunk. A kezelést 3 hét múlva meg lehet ismételni, egy vegetációs időszakban 5-7 alkalommal.

A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen
A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen

A kijuttatandó oldat javasolt koncentrációja 10 g fruktóz/100 l. Egy hektárra 600-1000 l oldatot célszerű alkalmanként kijuttatni, ez kerti körülményekre vetítve 0,6-1 l/m2. A hideg vizes oldatot közvetlenül a kijuttatás előtt javasolt elkészíteni és reggel 9 óra előtt kijuttatni.

Répacukor

A répacukor (szacharóz vagy nádcukor) a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik, vagyis egy kártevő rovar elleni megelőző védekezésre használható, hogy a növény felkészültebben várja az esetleges támadást.

A szacharózt vagy nádcukrot a következő helyzetekben alkalmazhatjuk:

  • Almatermésűeknél gyümölcsfúró rovarok ellen: a levélrügyek kipattanásától virágzás végéig 7-10 alkalommal, minimum 15 napos időközönként, A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,6-1 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
  • Csemegekukoricában kukoricamoly ellen: 1-2 leveles állapottól címerhányás kezdetéig 3-4 alkalommal, minimum 15 napos időközökkel. A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,2 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
A répacukor - szacharóz vagy nádcukor - a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik
A répacukor – szacharóz vagy nádcukor – a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik

Hagymakivonat

A hagymakivonat gombaölő hatását szabadföldön termesztett burgonyában, paradicsomban és uborkában hasznosíthatjuk, utóbbi két kultúrában hajtatott körülmények között is. A hagymakivonat gyakorlatilag egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni, majd 15 percig állni hagyni. Ezután fémszűrőn le kell szűrni, és 24 órán belül felhasználni. 1%-os töménységű permetlevet kell a növény levélzetére kijuttatni.

NövénykultúraKárosítóFelhasználás
BurgonyaAlternária0,6-1 l főzet/10 m2, első oldalhajtás megjelenésétől gumóképződésig, max. 3-5 alkalommal.
ParadicsomParadicsomvész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől az 5. bogyó vagy fürt bogyóinak kifejlődéséig, max. 3-5 alkalommal.
UborkaSzürkepenész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől főszár 5. termésének teljes méretű kifejlődédéig, max. 3-5 alkalommal.

Hagymaolaj

A hagymaolajnak a hagymakivonattal ellentétben nem gombaölő, hanem rovarriasztó hatása van. A gyökérzöldségek (pl.: sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, zeller) esetében a répalégy távoltartására alkalmazhatjuk. Ehhez párologtatóedényt (diszperzert) kell kihelyezni vetés után. A kertben elegendő egyet kitenni, a nagyobb területeken hektáronként 4-8 db-ot szoktak kihelyezni az ajánlás szerint.

A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni
A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni

A következő cikkben a sör, a mezei zsurló és a mésztej alkalmazásáról lesz szó, addig is örömteli kertészkedést kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Hogyan előzzük meg és kezeljük hatékonyan a lisztharmatot?

2023. július 12. 09:10

Tudjon meg mindent arról, hogyan ismerje fel, miként előzze meg és miképpen kezelje a növényeken előforduló lisztharmatot a már jól bevált, organikus és természetes módszerek segítségével.

Adjunk esélyt egy jó kalászos évnek!

2018. március 2. 07:46

A kora tavaszi fejtrágyázást követően március-áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása.

Együttműködési megállapodást írt alá a kamara és a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége

2019. szeptember 27. 08:02

Magyarországon a légi növényvédelemnek nagy hagyománya van, fontos technológiai eszköz a növénytermesztésben.

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben: a megfigyelés módszerei

2022. augusztus 21. 07:32

Cikksorozatunk második részében a megfigyelés módszereiről és az előrejelzési modellek lehetőségeiről olvashatnak.