Ház, táj

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – I. rész

Agrofórum Online

Nem csak mítosz a csalánlé, az ecet vagy a szódabikarbóna sikeres alkalmazása a növényvédelemben. Ha nem hisszük, járjunk utána! Mire használhatjuk a kertben ezeket az egyszerű anyagokat?

Létezik egy lista azokról az anyagokról, amelyek egy Európai Uniós értékelési folyamaton mennek keresztül. Ez alapján a tagállamok szavaznak arról, hogy az egyszerű anyag kategóriában jóváhagyhatók-e növényvédő hatású anyagként. Az így létrejövő lista olyan anyagokat tartalmaz, melyek jelenleg élelmiszerként, vagy gyógyhatású anyagként forgalmazott termékek, de bizonyíthatóan van növényvédelmi hatásuk, és a megadott felhasználási körülmények között sem a környezetre, sem az emberi egészségre nem jelentenek kockázatot.

Ezeknek az anyagoknak a jóváhagyása határozatlan idejű, és sem forgalmazásuk, sem felhasználásuk nem igényli a növényvédő szereknél szükséges engedélyezési eljárás lefolytatását. Ez azt is jelenti, hogy ezekhez az anyagokhoz nem tartozik felhasználási előírás, engedélyokirat vagy címke (ahogy a növényvédő szereknél), mivel elsősorban nem növényvédő szer boltokban, hanem hétköznapi üzletekben (élelmiszerbolt, háztartási bolt, gyógyszertár) lehet őket megvásárolni.

A szódabikarbóna sikerrel alkalmazható lisztharmat és moha ellen is
A szódabikarbóna sikerrel alkalmazható lisztharmat és moha ellen is

A következőkben megismerkedünk ezeknek az anyagoknak a hatásaival, és hogy pontosan milyen károsítók ellen bizonyított a gyérítő mechanizmusuk.

Csalánkivonat

Bizony, a csalán nemcsak a mi szervezetünk számára kívül-belül orvosság, hanem rovar-, gomba- és atkaölő hatása is ismert. Így méltán vethető be a következő problémák esetében:

NövényekKárosítókJavasolt kijuttatás
Alma, szilva, őszibarack, piros ribiszke, cseresznye, dió, körteZöld őszibarack-levéltetű, zöld rózsa-levéltetű, vértetű, levélpirosító ribiszke levéltetű, tarka diólevéltetű, fekete cseresznye-levéltetű, almamoly75 g friss vagy 15 g szárított csalánlevelet áztassunk be 1 liter vízbe 1-4 napig! Keverjük meg naponta, majd szűrés után a szűrletet ötszörösére hígítva permetezzük ki 1-5 alkalommal! A kezelés megismételhető 7-15 naponta. Szőlőben virágzás előtt és virágzás után alkalmazzunk csak csalánlevet, és hagyjunk több időt, akár 3 hetet a kezelések között! Minden növénynél tartsuk be azt, hogy a csalánleves kezelést követő 7 napon belül nem szüreteljük le a növényi részeket!
Alma, szilva, őszibarack, cseresznyeAlternáriás levélfoltosság, moníliás virágfertőzés, szürkerothadás, indáspenész
SzőlőKözönséges takácsatka, peronoszpóra
BabFekete répa-levéltetű, közönséges takácsatka
UborkaLisztharmat, alternária
BurgonyaZöld őszibarack-levéltetű, fitoftóra
Saláta, káposzta, olajrepce, retekBarnafoltos saláta-levéltetű, káposzta-levéltetű, nagy káposztabolha, káposztamoly, alternáriás betegség
BodzaBodza levéltetű
RózsafélékZöld rózsa-levéltetű
GyöngyvesszőGyöngyvessző-levéltetű
A csalán levéből készített permetlé sikerrel alkalmazható levéltetvek ellen
A csalán levéből készített permetlé sikerrel alkalmazható levéltetvek ellen

Ecet

A jó öreg vízkőoldó, a fürdőszoba és konyhatakarítások koronázatlan és kortalan királynője, az ecet bizony a kertben is nagy segítségünkre lehet. Ugyan nem olyan sokoldalú, mint a csalán, de kiválóan kiegészítik egymást.

NövényekKárosítókJavasolt kijuttatás
BúzaKőüszög, porüszögNedves csávázás (5-10%-os ecet-víz 1:1 arányú oldatából 1 cl/1 kg mag mennyiségben alkalmazva.)
ÁrpaPirenofórás levélcsíkosság
Sárgarépa, paradicsom, paprika, káposztafélékAlternáriás betegség, baktériumok

Ezenkívül az ecet kiválóan alkalmazható még a vágóeszközeink (metszőolló, fűrész) fertőtlenítésére (pl. megakadályozható vele a fák baktériumos fertőzése, élősködő, hervadást okozó gombák terjedése, kéregelhalást és tűzelhalást okozó kórokozók terjedése stb.). Ehhez csupán 50 ml 8%-os ecetet keverjünk bele 1 l vízbe, majd használat után, akár naponta mossuk le vele az eszközeinket!

Próbáljuk ki az ecetet a vetőmag kezelésére, nedves csávázásra, vagy a vágóeszközök fertőtlenítésére
Próbáljuk ki az ecetet a vetőmag kezelésére, nedves csávázásra, vagy a vágóeszközök fertőtlenítésére

Szódabikarbóna

A szódabikarbóna a gombabetegségek és a moha elenni küzdelemben is segítségünkre van a kertben, lássuk a listát, hol alkalmazhatjuk:

NövényekKárosítókJavasolt kijuttatás
Zöldségfélék, bogyósok, dísznövényekLisztharmatTeljes érésig 1-8 alkalommal, minimum 10 napos időközökkel, 0,1-0,5 g/m2 mennyiségben
SzőlőLisztharmatMásodik levelek kiterülésétől teljes érésig, 1-8 alkalommal, minimum 10 napos időközökkel, 0,25-0,5 g/m2 mennyiségben
AlmaVarasodásElső levelek kiterülésétől színeződés kialakulásáig, 1-8 alkalommal, minimum 10 napos időközökkel, 0,25-0,5 g/m2 mennyiségben
Gyümölcsfélék (cseresznye, meggy, almatermésűek)Tárolási betegségek (kékpenész, zöldpenész)Betakarított gyümölcsöket 1-4%-os oldatba mártva, vagy felületükre permetezve, 1-2 alkalommal, 10 napos időközzel
Dísznövények (cserepes)MohaPor alakú anyagot a kultúrnövények kelése után a mohatelepekre kell szórni 0,12 g/10 m2 mennyiségben

Mindenképpen érdemes észben tartani, hogy ezeknek az anyagoknak nem egyezik a hatásfoka az ugyanezekre a növényvédelmi problémákra kifejlesztett növényvédő szerekével. Eredményesen alkalmazhatók ezek az anyagok megelőző jelleggel, vagy kisebb, induló fertőzések esetén, és azt se felejtsük, hogy állattartó vagy kisgyermekes családoknál például remek megoldást jelentenek a növényvédő szerek részbeni kiváltására.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészek karácsonya – legjobb ötletek kis kertészeknek

2024. december 20. 05:40

Nézzünk szét a játékboltok, gazdaboltok kínálatában, mert garantáltan találunk a kis kertészek számára is gyönyörű ajándékokat a fa alá!

Kertészek karácsonya – legjobb ötletek felnőtt kertészeknek

2024. december 19. 05:40

A kertünk folyamatos ápolása, bővítése, a haszonnövények termesztése, vagy a dísznövények szaporítása sok eszközt igényel. Miért ne kerülhetne ezekből a szerszámokból, kellékekből egy pár a karácsonyfa alá?

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Az ecet felhasználási módjai a kertben

2023. július 19. 06:36

Az ecet rendkívül nagy segítség a háztartásban, legyen szó konyhai tisztításról, takarításról vagy mosásról. Arról viszont kevés szó esik, hogy a kertben is széles körben alkalmazhatjuk. Lássuk, hogy miben segít nekünk!

Ennyi mindenre jó az ecet

2023. szeptember 5. 10:10

Egyre több kutatás foglalkozik az ecet esetleges jótékony hatásaival. Abban ez esetben, ha úgy döntünk, hogy nem csupán salátáinkon látjuk szívesen, akkor viszont különösen nem mindegy, hogy természetes úton, vagy ipari körülmények között előállított változatát fogyasztjuk.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

2020. február 28. 04:38

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak.

Így távolíthatja el a mohát egyszerűen, természetes módon

2024. szeptember 6. 16:10

Számos természetes módszer létezik, amelyekkel hatékonyan eltávolíthatjuk a mohát anélkül, hogy vegyszerekhez kellene folyamodnunk.