Címke: Műtrágya

műtrágya

A tápanyagok visszapótlása a talajba szerves- és műtrágyák használatával oldható meg. A szerves tápanyag-források lehetnek növényi (zöldtrágya, komposzt) és állati eredetűek (istállótrágya). A szervetlen (ásványi) tápanyag-források a műtrágyák, melyekből N (pl. pétisó, karbamid), P (pl. szuperfoszfát), K (pl. kálisók, kálium-szulfát), Ca, Mg és egyéb mikroelemeket, akár kombináltan, keverten (összetett műtrágyák, pl. NPK) tartalmazók léteznek. A műtrágyák mesterséges előállításból származnak, de nem természetidegen anyagok, alkalmazásuk szükségszerű a megfelelő termelékenység eléréséhez. Természetesen a megfelelő mértékű kijuttatásra nagy figyelmet kell fordítani, amit gazdaságossági és környezetvédelmi szempontok is indokolnak. A szerves- és műtrágyák használatáról jogszabályok is rendelkeznek, például a Nitrát-rendelet, azaz a 27/2006. (II. 7.) Kormány Rendelet a vizek mezőgazdasági eredetű nitrát-szennyezéssel szembeni védelméről. A műtrágyázás alkalmazásának módja az alap- és a kiegészítő trágyázás. A műtrágya-kijuttatás módszerei: közvetlenül a talajra kiszórás, felszín alá bedolgozás, talajba injektálás, levéltrágyázás, fejtrágyázás. Az Agrofórum Online Tápanyag-utánpótlás rovata számos információval szolgál olvasói számára a tápanyag-gazdálkodás témakörében.

Agrárhírek / Megújuló energia

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3.

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

Agrárhírek / Agrárgazdaság

Egyre durvábbak a műtrágyaárak: okok és következmények

2025. január 25.

A műtrágyaiparban további nagymértékű áremeléseket jelentettek be, a magas termelési költségek és az orosz műtrágyaimport elleni szankciók miatt.

Agrárhírek / Környezetvédelem

Greenpeace vs. holland gazdák: 1–0

2025. január 25.

A bíróság döntése alapján 2030-ig 50 százalékkal csökkenteni kell a nitrogénkibocsátást. A gazdálkodók a megélhetésüket féltik.

Szakcikkek / Tápanyag-utánpótlás

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21.

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Agrárhírek / Növénytermesztés

Hol terveznek költségcsökkentést a gazdálkodók 2025-ben?

2025. január 20.

Az árrés és a bevételek egyre kisebbek, muszáj a kiadásokat megfogni, a költségeket csökkenteni. Melyik ujjába harap a termelő?

PR cikk / PR cikk

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Házikert / Kiskerti teendők

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16.

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

Agrárhírek / Növénytermesztés

Drága a műtrágya? Talajvizsgálattal tudatosan spórolhat

2025. január 8.

A talajvizsgálatot sokan felesleges kiadásnak tartják, pedig megalapozza a precíz tápanyagpótlást, amivel optimalizálhatja a bevételeit a termelő.

Agrárhírek / Növénytermesztés

A műtrágya átok a biológiai sokféleségre nézve?

2024. december 28.

A Balti-tenger ökoszisztémája komoly veszélyben van a túlzott műtrágyahasználat miatt, ami jelentős biodiverzitás-csökkenéshez vezet.