Házikert

12 csodás beporzóbarát növény, amely ősszel (is) virágzik

Agrofórum Online

Véget ért a nyár és eltűnik a bőséges táplálékforrás a méhek, lepkék és egyéb beporzók számára. Pedig ők ilyenkor még nem vonulnak téli pihenőre.

Olyan növényeket mutatunk, amelyek nemcsak gyönyörűek, de a beporzók számára is kiváló késői méhlegelőt kínálnak.

1. Hylotelephium – varjúháj

Ezek a korábban a Sedum nemzetségbe tartozó, szárazságtűrő évelők nyár végétől mágnesként vonzzák a méheket.

Hylotelephium széles körben elterjedt, pozsgás növényfajok nemzetsége. Jellemzően sziklakertekben és szárazságtűrő kertekben használják őket dísznövényként, köszönhetően víztároló képességüknek és látványos virágzatuknak. Napfénykedvelők és kevés gondozást igényelnek, jól alkalmazkodnak a különböző talajtípusokhoz. Virágaik változatos színűek, többnyire rózsaszín, fehér vagy sárga árnyalatokban pompáznak nyár végétől őszig. Szaporításuk egyszerű, csak le kell törni egy sarjhajtást és azt elültetni.

Hová ültessük? Napos helyre, jó vízelvezetésű talajba, ágyások szélére, kavicsok közé vagy sziklakertbe, cserépbe vagy virágládába.

Varjúháj

2. Fuchsia magellanica – télálló fukszia

Chiléből származó, 1-1,5 méteres lombhullató cserje, zöld lombozattal és egész nyáron nyíló piros csövű, bíboros szirmú csüngő virágokkal. Komolyabb fagyokat is elviseli (–15 Celsius-fokig), de csak az ország enyhébb részein is csak védett fekvésben próbálkozhatunk a kiültetésével.

A Fuchsia magellanica június és október között hozza sajátos alakú piros virágait, amelyek bőséges nektárt biztosítana a méhek, pillangók és lepkék számára. Az első fagyokig virágzik, így alkalmas arra, hogy a nyár végétől a tél elejéig segítse a beporzókat.

Hová ültessük? A teljes napsütéstől a teljes árnyékig bárhová, ágyás közepére vagy nagy cserpébe.

Télálló fukszia

3. Dahlia ‘Bishop of Llandaff’ – dália

A fajtának bíborvörös virágai és feltűnő, mély bronzszínű lombozata van, aminek a kedveltségét köszönheti. A fajta egyszerű, nyitott virágai utat engednek a virágporral teli porzókhoz a méhek számára, így ez az egyik legjobb dália, amelyet a beporzók számára ültethetünk.

Hová ültessük? Napos ágyás közepére vagy nagy konténerbe. A gumókat elvirágzás után ássuk ki és tegyük fagymentes helyre.

4) Hedera helix – borostyán

A borostyánt sokan tekintik gyomnak, pedig az élővilág számára óriási értéket képvisel. Még egy méh is létezik, a borostyánméh (Colletes hederae), amely a borostyán virágaitól függ mint alapvető táplálékforrástól.

A virágát sok más beporzó is látogatja, valamint élőhelyet biztosít a gerinctelenek széles körének, és bogyói táplálékforrást, sűrű szövedéke pedig búvóhelyként szolgál a madaraknak.

Hová ültessük? A borostyán szinte bárhol gyorsan nő, és nagyszerű talajtakaró ott, ahol más növény nem marad életben, például a száraz árnyékos területeken.

Borostyán

5) Salvia microphylla  – csecsemőzsálya

Aki zsályát tart, biztosan észrevette már, hogy a méheket különösen kedvelik. A ‘Hot Lips’ zsálya egy rendkívül mutatós, bokros növekedésű örökzöld évelő. Tojásdad levelei aromásak, ajakos virágai kezdetben élénkpirosak, majd a nappalok rövidülésével fehérre színeződnek. Nyár végén, ősz elején virágzik.

Hová ültessük? Napos, jó vízelvezetésű ágyásba. Télen az első évben takarni kell a töveket, mert elfagyhatnak. Később már erre nincs szükség.

Csecsemőzsálya

6. Lonicera –­ lonc

Bár a legtöbb nektárt a lonc még júniusban termeli, hosszú virágzási időszakának köszönhetően ősszel is fontos szerepet játszik. E sokoldalú kúszónövény illatos, csöves virágai leginkább a lepkéket vonzzák. A különféle fajokat futtathatjuk kerítésre vagy használhatjuk talajtakarónak is.

Hová ültessük? Napra vagy félárnyékos helyre, rácsra, pergolára vagy kerítésre futtatva. Illatának intenzitása estefelé fokozódik.

Lonc

7. Helenium autumnale – őszi napfényvirág

Az őszi napfényvirág könnyen elérhető tápanyagforrást biztosít a rovarok széles köre számára.

A Heleniumok évelők, amelyek a nyári fő virágzási csúcs után is látványos színt varázsolnak az ágyásokba, és így még ősszel is látványosak maradnak.

Hová ültessük? Napos, félárnyékos helyre, lehetőleg támasztékot biztosítva. Csoportosan ültetve és szoliterként is szépen mutat. Talajban nem válogat, nem bánja, ha a talaj nem jó vízáteresztő képességű. Kedveli a párát. Napos helyen öntözést igényel.

Őszi napfényvirág

8. Symphyotrichum novi-belgii – kopasz őszirózsa

Ez a korábban Aster novi-belgii néven ismert, későn virágzó évelő növény ősszel is színt visz a kertekbe. Sokféle fajtája van, de azt tudni kell, hogy a kevesebb szirmú változatok több nektárt szolgáltatnak. Augusztustól októberig hozza rózsaszínes-lila, margarétaszerű virágait.

Hová ültessük? Teljes napra vagy félárnyékos helyre, az ágyásközepére. Jól társítható díszfüvekkel. A kompaktabb fajták konténerekbe vagy a virágágyás szélére is ültethetők.

9. Elaeagnus submacrophylla – hibrid ezüstfa

Egyrészt gyönyörű, különleges, illatos virága és szép bogyói vannak. Másrészt örökzöld, szárazságtűrő, szívós, elviseli a meleget, elég jól tűri a fagyokat is. Harmadrészt bogyója és magja ehető, gyökerein nitrogénmegkötő baktériumok élnek, így nitrogénnel gazdagítja a talajt. Októberben és novemberben virágzik, és értékes őszi nektárforrást biztosít a méheknek.

Hová ültessük? Sövényként vagy örökzöld fókuszpontként, napfényes helyre vagy félárnyékba.

Hibrid ezüstfa

10. Ceratostigma plumbaginoides – tarackoló kékgyökér

A tarackoló kékgyökér terjedő tövű, lombhullató évelő. Ez az ősszel virágzó évelő növény erőteljes, alacsony növekedésű, így ideális talajtakarónak vagy az ágyás elülső részén képezhet színfoltot.

Élénk kobaltkék virágai vöröses árnyalatú lombozatot díszítenek, amelynek színe az ősz előrehaladtával egyre intenzívebbé válik. Alacsony fenntartási igényű és szárazságtűrő, ha valahol jól érzi magát, a lepkék és pillangók lelkesen látogatják.

Hová ültessük? Teljes napfényre vagy félárnyékba, jó vízelvezetésű talajba, az ágyásokelejére vagy a csupasz földterületek takarására.

11. Succisa pratensis – réti ördögharaptafű

A réti ördögharaptafű gyógynövény. Nevét a népmesék szerint onnan kapta, hogy az ördög leharapta mérgében a gyökerét a gyógyító képessége, Szűz Mária elleni dühe vagy egyéb ördögi ok miatt. A láprétek jellegzetes növénye. Lila-kék virágai magas, légies szárakon állnak, amelyek elegánsan kiemelkednek a környező növények közül. Magról könnyen termeszthető, így költséghatékony választás.

Hová ültessük? Sokáig virágzó, látványos évelő. A beporzó rovarok is nagyon szeretik. Érdemes a kertben helyet keresni neki. Öntözött kertben jól érzi magát, svanyúbb talajonnedvesebb területeken vadvirágokkal vegyítve, de ágyásba is ültethető. Árnyéktűrő, így fás kertekbe különösen alkalmas. Vékony, magas termetének köszönhetően nagyon jól társítható más növényekkel.

Réti ördögharaptafű

12. Arbutus unedo – nyugati szamócafa

Két méter magas, örökzöld cserje. Fényes, sötétzöld lombjával, valamint fahéjszínű kérgével díszít. Kicsi, fehéres-rózsaszín virágai októbertől decemberig nyílnak. Narancspiros termése a virágzással egy időben érik. Az apró, lámpásszerű, fehér vagy halvány rózsaszínű virágok vonzó fürtökben állnak, amelyeket gyönyörűen ellensúlyoz a fényes, sötétzöld lombozat. Ha van hely a kertben egy eperfának, a szeptembertől novemberig tartó virágzási időszakban méhekkel lesz tele.

Hová ültessük? Napos, védett helyre, fiatalon konténerbe, hogy fagymentes helyre tudjuk vinni, mivel fagyérzékeny, védett helyre való különlegesség.

Nyugati szamócafa

Fotó: Pixabay

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Magaságyásból hivatás

2021. január 4. 09:02

Petrát egy éve ismertem meg, amikor egy cikkem kapcsán felkeresett. Akkor lelkesen mesélt arról, hogy egyedül kertészkedik, szabadidejében szakkönyveket olvas, és nem ijed meg a fizikai munkától sem. Azóta követtem a folyamatosan frissülő kertész profilját, és olykor egy-egy szakmai kérdést is megvitattunk. A tavaszi helyzetben a tervezett személyes látogatásom elmaradt, és a sors úgy adta, hogy erre még most is várni kell. Ám a technika részben most kárpótolt minket.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készítsük elő a növényeket a téli tárolásra!

2022. november 2. 09:24

A lakásból nyárra kihelyezett mediterrán növényeinket fel kell készíteni a téli „üzemmódra”.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék I.

2021. november 29. 07:36

Lassan kezdődik a téli madáretetés főidőszaka, amikor szárnyas vendégeinknek nagy szükségük van a segítségünkre. Használjuk ki az alkalmat, és figyeljük meg az etetőhöz érkezőket! Mely cinegefajokat fedezhetjük fel közülük? Ismerkedjünk meg közelebbről a széncinegével, a kékcinegével és a barátcinegével!

Novemberi tennivalók a kertben

2022. október 29. 06:34

Ahogy közeledik a november, egyre hidegebb és csapadékosabb lesz az idő. A fák őszi ruhába öltöznek, a téli hajtások pedig egymás után bukkannak elő.