Házikert

2024-től újra felfedezhetjük az otthoni komposztálást

Agrofórum Online

Új szabályok léptek életbe és fognak is még, mert 2024. év elejétől kötelező lesz a háztáji biohulladék szelektív gyűjtése, ami nagyban átírhatja a kerti szokásainkat is, és talán, de csak talán, végre megszűnhetne az avarégetés is, mint hobbitevékenység.

Biohulladék alatt nem a bio minősítésű hulladékot kell érteni, csak a szabályozás kicsit megtévesztően hangzik. Biohulladéknak minősül minden olyan kerti és konyhai hulladék, melyből komposztot lehet készíteni.

Ez az egész gyűjtés egy 2018-as EU-s döntés nyomán került hazánkban is előtérbe. Magyarországon a hulladék kb. 30%-a konyhai hulladék, és ennek az átalakítását és újrahasznosítását kell optimalizálni most az új szabályozással.

A komposztálás lesz a megoldás

Akinek van saját kertje, vagy közösségi kertekben tevékenykedik, ott a komposztálás könnyű lesz. A társasházi lakásoknál és panelházaknál lesz érdekes a kérdés, hogyan lehet reális keretek között megoldani a konyhai hulladékok csökkentését.

A valódi komposzt igazi kincsnek számít, amit házi keretek között is ezerféle módon hasznosíthatunk a gyep tápanyagozásától kezdve a szobanövények táplálásáig.

Számos kiskerti vagy lakásban is alkalmazható megoldás jelent már meg

Pár évvel ezelőtt láttam először szobai komposztálót, ahol trágyagilisztákkal egy olyan ülőkét hoztak létre, melynek belseje egy gilisztahumusz-készítő rendszer, de a teteje szépen kárpitozott bútorként funkcionál. Hogy mennyire elterjedt ez, nem tudom, de akár még lehet is létjogosultsága hosszútávon.

A valódi komposzt igazi kincsnek számít (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kez-mezogazdasag-orolt-sar-3696170/)

Közösségi komposztálás ideje

A közösségi kerteken kívül akár a társasházak kertjeiben is lehetne komposztálni. Ehhez az az összefogás kellene persze, mely nyugati felebarátainknál már létező jelenség, de nálunk, magyaroknál tudjuk jól, hogy ezt még tanulnunk kell. Pedig mindenki profitálhatna a közös komposztálás élményéből!

A közösségi kertek előnye

A közösségi kertek egyre nagyobb teret hódítanak, városi körülmények között, mi is ismerjük jól, hogy hány éves sorban állás van egy-egy közösségi kertbe a bekerülésért. Ez valahol jó, valahol nagy nehézség azoknak, akik sorban állnak.

De minél több ilyen kezdeményezés indul el, annál jobban lehet hatékonyan edukálni is az embereket a kerttel, az élelmiszereik megtermelésével, és jelen esetben a komposztálás fontosságával kapcsolatban is.

Minél kisebb ökológiai lábnyomunk legyen

Bár most került előtérbe, nagyon nagy kavarodás van az emberek fejében az ökológiai lábnyomot illetően. A legkisebb ökolábnyoma egy életvitelnek akkor van, ha az ember a lehető legtöbb esetben odafigyel arra, hogy helyit vegyen, helyit egyen. Ebbe a banán aligha férne bele, bár nagyon nehezen mondunk le róla. Igaz, hogy a magyar paradicsom is ritka lassan, de a multikban megvesszük a spanyolt. Ez már nem a kis ökolábnyom, amit hagyunk magunk után.

Komposztálás terén is ugyanez a helyzet: minél inkább arra törekszünk, hogy helyben komposztáljunk, annál kisebb ökolábnyomot hagyunk magunk után.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Csicsóka: fenntartható megoldás a kertben és a tányéron

2025. április 8. 11:10

Ez a rendkívül szívós, kevés gondozást igénylő gumós növény nemcsak ellenáll a szárazságnak és a szegényes talajviszonyoknak, hanem jelentős egészségügyi és környezeti előnyökkel is bír.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

A Mospilan 20 SG rovarölő szer kapott elsőként engedélyt hazánkban drónos kijuttatásra

2023. augusztus 18. 05:40

Az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SG az első növényvédő szer Magyarországon, amely engedélyt kapott pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra.

Agarászni nem kell félnetek, jó lesz?!

2020. február 8. 05:38

Interjút készítettünk Fekete-Szűcs Norberttel, magyar agár tenyésztővel és egyben a fajta elkötelezett rajongójával.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy II.

2023. július 23. 06:40

Növénybarátként érdemes a külföldi utazásaink előtt tájékozódni a növényegészségügyi előírásokról, hiszen a tudtunkon kívül nagy kárt okozhatunk, ha a hazahozott növénnyel együtt a növény egyik betegsége vagy kártevője is beutazik vele együtt.

Erdőgazdálkodás, erdőhasznosítás hogyan adózunk utána?

2019. szeptember 25. 08:34

Nagyon sok gazdálkodót, vállalkozást érintő kérdés az erdőgazdálkodás, az erdő hasznosításából származó jövedelem adózási kérdésköre. A cikk - a teljesség igénye nélkül - segít az eligazodásban.