Házikert

2024-től újra felfedezhetjük az otthoni komposztálást

Agrofórum Online

Új szabályok léptek életbe és fognak is még, mert 2024. év elejétől kötelező lesz a háztáji biohulladék szelektív gyűjtése, ami nagyban átírhatja a kerti szokásainkat is, és talán, de csak talán, végre megszűnhetne az avarégetés is, mint hobbitevékenység.

Biohulladék alatt nem a bio minősítésű hulladékot kell érteni, csak a szabályozás kicsit megtévesztően hangzik. Biohulladéknak minősül minden olyan kerti és konyhai hulladék, melyből komposztot lehet készíteni.

Ez az egész gyűjtés egy 2018-as EU-s döntés nyomán került hazánkban is előtérbe. Magyarországon a hulladék kb. 30%-a konyhai hulladék, és ennek az átalakítását és újrahasznosítását kell optimalizálni most az új szabályozással.

A komposztálás lesz a megoldás

Akinek van saját kertje, vagy közösségi kertekben tevékenykedik, ott a komposztálás könnyű lesz. A társasházi lakásoknál és panelházaknál lesz érdekes a kérdés, hogyan lehet reális keretek között megoldani a konyhai hulladékok csökkentését.

A valódi komposzt igazi kincsnek számít, amit házi keretek között is ezerféle módon hasznosíthatunk a gyep tápanyagozásától kezdve a szobanövények táplálásáig.

Számos kiskerti vagy lakásban is alkalmazható megoldás jelent már meg

Pár évvel ezelőtt láttam először szobai komposztálót, ahol trágyagilisztákkal egy olyan ülőkét hoztak létre, melynek belseje egy gilisztahumusz-készítő rendszer, de a teteje szépen kárpitozott bútorként funkcionál. Hogy mennyire elterjedt ez, nem tudom, de akár még lehet is létjogosultsága hosszútávon.

A valódi komposzt igazi kincsnek számít (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kez-mezogazdasag-orolt-sar-3696170/)

Közösségi komposztálás ideje

A közösségi kerteken kívül akár a társasházak kertjeiben is lehetne komposztálni. Ehhez az az összefogás kellene persze, mely nyugati felebarátainknál már létező jelenség, de nálunk, magyaroknál tudjuk jól, hogy ezt még tanulnunk kell. Pedig mindenki profitálhatna a közös komposztálás élményéből!

A közösségi kertek előnye

A közösségi kertek egyre nagyobb teret hódítanak, városi körülmények között, mi is ismerjük jól, hogy hány éves sorban állás van egy-egy közösségi kertbe a bekerülésért. Ez valahol jó, valahol nagy nehézség azoknak, akik sorban állnak.

De minél több ilyen kezdeményezés indul el, annál jobban lehet hatékonyan edukálni is az embereket a kerttel, az élelmiszereik megtermelésével, és jelen esetben a komposztálás fontosságával kapcsolatban is.

Minél kisebb ökológiai lábnyomunk legyen

Bár most került előtérbe, nagyon nagy kavarodás van az emberek fejében az ökológiai lábnyomot illetően. A legkisebb ökolábnyoma egy életvitelnek akkor van, ha az ember a lehető legtöbb esetben odafigyel arra, hogy helyit vegyen, helyit egyen. Ebbe a banán aligha férne bele, bár nagyon nehezen mondunk le róla. Igaz, hogy a magyar paradicsom is ritka lassan, de a multikban megvesszük a spanyolt. Ez már nem a kis ökolábnyom, amit hagyunk magunk után.

Komposztálás terén is ugyanez a helyzet: minél inkább arra törekszünk, hogy helyben komposztáljunk, annál kisebb ökolábnyomot hagyunk magunk után.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Aktuális a növényvédő szerek szabályos tárolásáról beszélni!

2018. október 31. 13:36

Nyilvántartási kötelezettséggel is jár a növényvédő szerek raktározása. A növényvédő szer raktárkészletek számlabizonylatait 5 évig meg kell őrizni.

Erdőgazdálkodás, erdőhasznosítás hogyan adózunk utána?

2019. szeptember 25. 08:34

Nagyon sok gazdálkodót, vállalkozást érintő kérdés az erdőgazdálkodás, az erdő hasznosításából származó jövedelem adózási kérdésköre. A cikk - a teljesség igénye nélkül - segít az eligazodásban.

Új növényegészségügyi rendszer és új nyilvántartási kötelezettségek

2019. november 26. 08:32

A rendelet szerint bővül a nagy veszteséget okozó, idegenhonos károsítók terjesztésére képes, éppen ezért vizsgálatköteles termékek köre.

Az Agrárminisztérium kútamnesztiát hirdet 2023. december 31-ig

2020. december 26. 10:36

A törvénymódosítás lényeges egyszerűsítést hajt végre a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vétele és a vízjogi engedélyezése tekintetében is.