Házikert

A büdöske takarmányként és „áldozatnövényként” is használható

Agrofórum Online

A büdöskék vagy bársonyvirágok (Tagetes spp.) gyakoriak a hazai kertekben mint gazdagon virágzó dísznövények. Azonban nemcsak dekoratívak, hanem ehetők is és hatékonyan távol tartják a kártevőket.

A büdöskék a fészkesvirágzatúak családjába (Asteraceae) tartoznak, és eredetileg Közép-Amerikából, főként Guatemalából és Mexikóból származnak. A nemzetség körülbelül 50-60 fajt számlál, amelyek közül néhányat nálunk egynyári dísznövényként termesztenek.

A büdöskék lehetnek egynyáriak vagy évelők, illetve felállók vagy bokros növekedésűek. Fajtól függően 20 cm-től akár 3 m magasra is megnőhetnek. A legtöbb faj sötétzöld, szárnyasan összetett levelekkel rendelkezik, amelyek gyakran erős aromát árasztanak.

A virágzási idő általában júniustól októberig tart, de egyes fajok csak ősszel virágoznak. A virágok lehetnek egyszerűek vagy teltek, színük sárga, narancssárga, piros, fehér, gyakran többszínű.

A büdöske nem mérgező?

A büdöske általában nem mérgező az emberek számára. Még akkor sincs közvetlen veszély, ha a kisgyerekek véletlenül a szájukba veszik a növény részeit.

Fontos azonban megjegyezni, hogy érzékeny személyeknél bizonyos anyagok a növényben napfény hatására bőrirritációt okozhatnak.

Büdöske és a háziállatok

A büdöske a háziállatok – például kutyák és macskák – számára is biztonságos. Nem tartalmaz toxikus anyagokat, így nem jelent veszélyt kedvenceink egészségére. Nyugodtak lehetünk, ha kisállataink a kertben vagy az erkélyen a büdöske körül játszanak, vagy alkalmanként belecsipegetnek.

Büdöske mint ehető növény

Néhány büdöskefaj nemcsak biztonságos, hanem ehető is, és sokoldalúan felhasználható a konyhában. Különösen népszerű a Tagetes tenuifolia, amelynek citromos vagy mandarinos íze van. E fajta szirmaival salátákat, desszerteket és leveseket is gazdagíthatunk.

A gyűjtést napos reggeleken, a harmat felszáradása után érdemes elvégezni, amikor az aroma a legintenzívebb. Szárítva a szirmok teákhoz is felhasználhatók, lágy, gyümölcsös ízvilágot adva.

Érdekes lehetőség a Tagetes lucida is, amely ánizsos íze miatt mexikói tárkony néven is ismert. Frissen és szárítva egyaránt használható teákban vagy fűszerként.

A Tagetes lemmonii citrusos aromája szintén különleges ízt adhat ételeknek és italoknak.

Büdöske mint takarmánynövény

A büdöske egyre nagyobb figyelmet kap a baromfitakarmányozásban. A büdöske szirmai luteint és zeaxantint tartalmaznak, amelyek természetes színanyagok és antioxidánsok. Hozzájárul a tojások élénk sárga színének kialakításához és támogatják a baromfi immunrendszerét.

A büdöskében található kémiai anyagok – például a tiopén vegyületek – természetes antiparazita és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek. Ez segíthet a bélrendszeri problémák megelőzésében, valamint a patogén mikroorganizmusok visszaszorításában.

Büdöske mint áldozat

A bársonyvirág vonzza a csigákat, így „áldozatnövényként” is alkalmazható. A csigák a büdöskét részesítik előnyben, így védelmet nyújthatnak az értékesebb zöldségeknek.

Büdöske mint zöldtrágya

A Tagetes tenuifolia jól alkalmazható zöldtrágyaként, mivel javítja a talajt és vonzza a beporzókat. Áprilistól vethető a szabadba.

Büdöske mint kártevőriasztó növény

A büdöske olyan vegyületeket bocsát ki, amelyek elűzik a talajlakó és repülő kártevőket. A zöldségeskertben, különösen a paradicsom körül, hatékony védelmet nyújt.

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?

Mutasd az igazi neved!

2024. június 17. 05:40

Vannak növények, amelyeknek az igazi, eredeti, tudományos magyar nevét talán életünkben nem hallottuk. Így voltam én is a szúnyogűzővel és a mézvirággal, amiknek a hivatalos neve csak akkor jött velem szembe, amikor a kertünket kezdtük benépesíteni.

Mely dísznövények bírják jól a szárazságot a virágoskertben?

2022. augusztus 27. 14:38

Milyen dísznövényeket ültethetünk kertünkbe, melyek jobban bírják a szárazságot?

Napimádó egynyári virágzók a balkonra

2023. augusztus 5. 13:40

Nagy kedvenceink következnek most az egynyári virágzókból, melyekkel a legunalmasabb nyár is élvezetes lesz!