Akár tollas, akár kakastaréjos, a celózia (vagy magyarparéj) sokféle formában és színben pompázik. Valószínűleg ez teszi ezt a figyelemre méltó növényt olyan népszerűvé.
A celózia különböző formákban és színekben kapható. Ideális kertekbe, erkélyekre, beltérbe vagy akár virágcsokrokba való használatra. Bármilyen fajtát és termőhelyet is választ, az alábbiakban hasznos tanácsokat olvashat a növény ültetésével és gondozásával kapcsolatban.
Celózia: származási helye és jellemzői
A Celosia nemzetség, más néven magyarparéj /kakastaréj, Afrika és Dél-Amerika trópusi vidékeiről származik. Az Disznóparéjfélék (Amaranthaceae) családjába tartozik, és mintegy 60 fajt számlál. Egyszerű, zöld levelű, lágyszárú növény, amely vagy függőlegesen, vagy kúszónövényként növekszik. Amikor a celóziáról, a dísznövényről beszélünk, általában a Celosia argentea (Ezüst Celózia) valamelyik változatára gondolunk. A sok apró, egyedi virágból álló, karéjszerű virágzat egyes termesztett formáinál kakastaréjszerűen vagy tollas alakban is elrendeződhet.
Számos fajtája létezik, amelyek virágai a legkülönbözőbb színekben pompáznak, és júliustól októberig virágoznak. Az egynyári magyarparéj felfelé, és körülbelül 30 cm magasra nő, de a hazai élőhelyén akár a 2 méteres magasságot is elérheti. Környezetétől függően a celózia évelő vagy egynyári lehet. Ha egész évben melegen tartjuk őket (pl. szobanövényként), akkor több évig is élvezhetjük a virágzásukat.
Megjegyzés: A celóziát táplálékként és gyógynövényként is használják őshazájában, mivel a levelei többek között C-vitamint tartalmaznak.
A celózia méhbarát növény?
Bár a méhek és a pillangók a virágok csúcsán találnak táplálékot, a celóziák általában véve nem olyan vonzóak a rovarok számára, mint a nálunk őshonos virágos növények.
A legszebb fajok és fajták
A Celosia argentea számos fajtája létezik, ezek különböző virágformákkal és -színekkel büszkélkedhetnek. Az alábbiakban tehát három csoportra osztjuk a tollas kakastaréjt.
Celosia argentea var. Plumosa
Ezt a Celózia fajt a jellegzetes tollszerű virágzat jellemzi. Vöröses árnyalatokban a virág lánghoz is hasonlíthat.
- „Deep Purple”: élénk lila virágai vannak.
- „Rote Feder”: intenzív, tüzes vörös virágai vannak.
- „Venezuela”: ennek a fajtának rózsaszínű virágai vannak
Celosia argentea var. cristata (Tarajos Celózia)
A celóziák egyik fajtája, nagyon jellegzetes virágokkal. Az egyes virágok meglehetősen laposan helyezkednek el, és a tetejükön egyfajta hullámot képeznek, amely a kakastaréjra emlékeztet.
- „Hot Tropic”: meleg rózsaszín virágai kakastaréj alakúak.
- „Twisted Yellow”: narancssárga, sötét szélű, kakastaréjos virágai vannak.
Celosia argentea var. spicata (Bíbor Celózia)
Az úgynevezett búza celózia fajta valamivel egyszerűbb formájú. A virágok kisebbek és általában halványabb színűek. Virágzataik úgy néznek ki, mint egy keskeny csóva.
- „Flamingo Feather”: a virágok világos rózsaszínűek és a csúcs felé egyre élénkebb pinkre váltanak.
- „Celway Lemon”: virágai a csúcs felé haladva élénksárgává válnak, míg alul világosabbnak tűnnek.
A celózia nevelése
A celóziák beltéren és kültéren egyaránt nevelhetők. Mindkét esetben világos helyre helyezzük őket, mivel a virágképzéshez fényre van szükségük. A közvetlen napfényt ugyan elviselik, de a virágok színei kifakulhatnak tőle. Ezért a világos, közvetett fényű hely az ideális. Tartsa a celóziát széltől védve, és lehetőleg 16-21 °C közötti hőmérsékleten. Az 5 °C alatti hőmérsékletet nem tolerálja a növény, a magas páratartalmat viszont nagyon kedveli.
Ha kakastaréjt szeretne ültetni, a legjobb, ha konténert használ – így a telelés idejére be tudja vinni a házba. Először hozzon létre egy durva anyagból álló vízelvezető réteget, mielőtt egy réteg szubsztrátot töltene bele. A talajt tartsa mindig egyenletesen nedvesen. Ha az aljzat túl száraz, az korai virágzáshoz és rövidebb virágzási időszakhoz vezethet.
Ha a kakastaréjt a szabadban szeretné tartani, május közepétől ültesse ki, miután a fagyveszély elmúlt – a növény ugyanis nem bírja a hideg hőmérsékletet. Amikor a hőmérő egész nap legalább 10 °C-ot mutat, ültesse ki a celóziát a szabadba. Ültesse a növényeket egymástól 20-25 cm távolságra, hogy elegendő helyük legyen a növekedéshez.
Tipp: Ha a celóziát tavasszal a szobából a szabadba költözteti, lassan szoktassa a növényt az új körülményekhez. Kezdetben csak néhány órára helyezze a növényt félárnyékba, majd fokozatosan növelje a szabadban töltött idő hosszát.
Összefoglaló: A celózia ültetése
- Helyszín: meleg (16-21 °C), szélvédett, világos, indirekt megvilágítású hely.
- Konténerbe való ültetés esetén ajánlott: drénréteg durva anyagból és humuszban gazdag, tápanyagban bővelkedő szubsztrátum.
- Kiültetés a szabadba: május közepétől, amikor a hőmérséklet egész nap 10 °C felett van; az ültetési távolság 20-25 cm.
Gondozás
Van néhány fontos lépés, amit a celózia gondozása során meg kell tennie, hogy a növény pazar virágokat hozzon és egészséges maradjon.
A növény vízigénye meglehetősen magas. Soha ne hagyja kiszáradni az ágyás alját, mindig tartsa egyenletesen nedvesen. Az esővizet előnyben részesíti, de a csapvizet is elviseli. A tányérban összegyűlő vizet körülbelül 15 perc után távolítsa el.
A trágyázással kapcsolatban a következőket kell megjegyezni: a kevesebb több. A tápanyagok túladagolása többek között a celóziák virágainak színét is befolyásolja. A cserepes celóziákat májustól szeptemberig négyhetente tápoldatozza. A tápoldat nemcsak a növekedést segíti elő, hanem a benne lévő mikroorganizmusok révén a gyökereket is erősíti.
A metszés csak korlátozott mértékben szükséges. Általában nem kell korlátozni a celózia növekedését. Az elszáradt virágok levágása viszont meghosszabbítja a virágzási időszakot. Virágai kiváló vágott virágok is. A legjobb, ha akkor szedjük le szirmait, amikor még épp csak kifejlődtek. A vágott virágok ilyenkor tovább tartanak.
A celóziák hajlamosak a tripszek általi fertőzésre. Ezek a növényi nedvekkel táplálkoznak, és apró, fakó foltokat okoznak a leveleken. Ha a növény nem áll kellően szellős helyen, a botritiszes gombák is megtámadhatják.
A celózia ellenálló?
A celózia nem télálló, 10 °C alatti hőmérsékleten a beltérbe kell vinni. A teleltetése lehetséges, de kiszámíthatatlan. A celóziák teleltetéséhez tartsa a cserepet egész évben világos és meleg helyen, és télen csak takarékosabban öntözze – télen ne tápoldatozza. Ideális teleltetési hely a sok mesterséges fényt biztosító üvegház. Mindezek ellenére egyszerűbb lehet, ha elteszi a sok celózia magot, és a következő évben egyszerűen elveti azokat.
A celózia szaporítása
A celóziát tavasszal magvetéssel szaporítják. Először készítsünk elő egy konténert vagy cserepet egy drénréteggel és termesztőközeggel. A konténer és az szubsztrátum előkészítése után a magokat egyenként el kell vetni. Nagyon enyhén nyomja le a magokat, és szórjon rájuk egy finom réteg homokot, hogy nehezebbé tegye őket – mivel a celózia magvaknak fényre van szükségük a csírázáshoz, ne fedje be őket teljesen földdel. A magok csírázásához a 20-22 °C-os hőmérséklet és az állandó páratartalom az optimális. Hogy a magokat körülvevő környezetet párásan tartsa, helyezzen egy átlátszó műanyag zacskót a tárolóedény fölé. Tartsa a cserepet világos, sok napfénnyel megvilágított helyen. Ahogy a palánták növekednek, kissé csökkentheti a talaj nedvességtartalmát, és kicsit többet tápoldatozhat. Akkor ültesse át a celóziás növényeket, amikor már elég nagyra nőttek. A növények gyökerei nagyon érzékenyek, ezért óvatosan bánjon velük.
Mérgező a celózia?
A celózia nem mérgező sem a macskák, sem a kutyák, sem az emberek számára. A növényeket bármilyen háztartásban gond nélkül lehet tartani. Őshazájában a celóziát a gyógyászatban és a konyhában egyaránt hasznosítják.
A cikket fordította: Ordódy Eszter