Házikert

A korosabb növények előnyei a kertben

Agrofórum Online

A kertészkedés során sokszor az újdonságokra, friss telepítésekre helyeződik a hangsúly, pedig érdemes figyelmet fordítani a már meglévő, korosabb növényekre is.

Ezek a matuzsálemek nemcsak a kert karakterét formálják, hanem számos gyakorlati és ökológiai előnnyel is bírnak. Ismerkedjünk meg azzal, miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit!

A korosabb növények különleges értékei

Összeszedtem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények fő előnye, hiszen sok kertet megálmodó tulajdonos dönt a nagyobb növények mellett, még ha azok drágábbak is. Sokan az időt vásárolják meg.

Stabilitás és megbízhatóság

A régebben ültetett növények már alkalmazkodtak a helyi adottságokhoz: ismerik a talajt, az éghajlatot, és megerősödött gyökérzetük révén kevésbé érzékenyek a szélsőségekre. Egy idősebb fa vagy bokor sokkal jobban viseli a szárazságot, a hőséget, de akár a keményebb teleket is, mint egy fiatal példány.

Gazdagabb ökoszisztéma

A korosabb növények, különösen a fák, élőhelyet és táplálékot biztosítanak számtalan élőlény számára: madaraknak, rovaroknak, gombáknak, kisemlősöknek. Egy nagy lombkorona vagy terebélyes bokor árnyékában egész miniatűr ökoszisztémák alakulhatnak ki, amelyek növelik a kert biodiverzitását.

Látvány és karakter

Az idő teszi igazán széppé a növényeket: egy régi fa szabdalt törzse, egy idős cserje formás ágrendszere különleges karaktert ad a kertnek. Olyan patinát és mélységet kölcsönöznek a környezetnek, amelyet újonnan telepített növényekkel hosszú évek alatt lehet csak elérni.

Az idő teszi igazán széppé a növényeket
Az idő teszi igazán széppé a növényeket (fotó: Pixabay)

Kevésbé igényelnek beavatkozást

Egy jól megerősödött, korosabb növény általában kevesebb gondozást igényel egy idő után. Mély gyökérzetének köszönhetően ritkábban kell öntözni, ellenállóbb a betegségekkel és kártevőkkel szemben is. Mindez természetesen a telepítés utáni évre nem vonatkozik, ott ugyanúgy öntözni kell a gyökeresedéshez. Formája természetesen kialakult, így kevesebb metszést kíván, ha hagyja a maga útján fejlődni.

Értékteremtés

Egy kert értékét – akár eszmei, akár ingatlanpiaci szempontból – jelentősen növeli a benne lévő érett növényállomány. Egy árnyékot adó, termetes fa, egy dús lombú, virágzó bokor olyan érték, amit pénzért nem lehet gyorsan pótolni.

Hogyan gondozza a korosabb növényeket?

Figyelmes ápolás: Bár kevesebb beavatkozást igényelnek, fontos az állapotuk időszakos ellenőrzése, szükség esetén a sérült vagy beteg részek eltávolítása!

Tisztelet a növény ritmusának: Ne próbálja drasztikusan átalakítani vagy ifjítani őket, inkább hagyja, hogy természetes módon öregedjenek tovább!

Talajmegóvás: Kerülje a tömörítést a gyökérzónában, ne végezzen mély ásást közvetlenül a törzs közelében!

A korosabb növények a kert kincsei: nemcsak szépségükkel, de ellenálló képességükkel, ökológiai hasznukkal és történetükkel is gazdagítják környezetüket. Ha megbecsüli őket, hosszú időn át élvezheti stabilitásukat, és azt az egyedi bájt, amelyet csak az idő adhat meg a természet alkotásainak.

Kiemelt kép: Pixabay

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Hogyan ápoljuk a fiatal gyümölcsfákat?

2024. április 2. 12:40

Az ápolási műveletekkel hibázhatunk is: milyen műtrágyát használjunk, mikor adjuk a növényeknek, milyen metszést kell alkalmazni az első évben? Ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ a következőkben.

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Leégett a bőrünk kertészkedés közben? Van természetes megoldás!

2022. július 14. 06:37

Szerencsére sok lehetőség van akár házilag is naptejet készíteni, és rengeteg jó recept is létezik hozzá, de én most a saját kedvencünket osztom meg az olvasókkal.