A körömvirág egy gyönyörű, sokoldalúan felhasználható növény, amely díszít, védelmet nyújt a talajnak, és még gyógyhatású is. Könnyen termeszthető, kevés gondozást igényel, és számos formában hasznosítható.
A körömvirág (Calendula officinalis) a fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó körömvirágok (Calendula) nemzetségének tagja. Valószínűleg a Földközi-tenger térségéből származik. Ez az egyik legrégebben termesztett dísznövény, ezért eredeti elterjedési területe ma már nem határozható meg pontosan.
A körömvirág egyéves, lágyszárú nyári virág, amely felálló és bokros növekedésű. Fajtától és környezeti feltételektől függően 20-60 cm magasra nő, szára szögletes és elágazó.
Virágok
A körömvirág júniustól októberig virágzik. Az első hat hétben intenzíven virágzik, majd őszig új bimbókat hoz, amelyek kisebb virágokat eredményeznek. A fészekvirágzatok éjszaka záródnak. Fajtától függően krémsárgától a karminvörösig terjedhetnek. Lehetnek egyszerűek vagy telt virágúak. Egyes fajtáknál a virágzat közepe sötétebb árnyalatú.
Termés
A körömvirág termése a kaszat, amely a fészkesvirágzatúakra jellemző egymagvú zárt termés. A kaszatok különböző mértékben íveltek vagy gyűrűszerűen meghajlottak, innen ered a magyar „körömvirág” elnevezés.
Termőhely és talajigény
A körömvirág teljes napfényt kedvel, ilyenkor virágzása a legintenzívebb. A legjobb számára a kissé agyagos, nem túl nedves talaj. Ha a talaj túl sok nitrogént tartalmaz, a növény túlzottan burjánzik, kevesebb virágot hoz, és hajlamosabb a megdőlésre.
Vetés és ültetés
A körömvirág gyorsan és megbízhatóan csírázik. Március és június között közvetlenül az ágyásba vethető.
Gondozás
A körömvirág minimális gondozást igényel. Két liter érett komposzt bedolgozása elegendő tápanyagot biztosít az egész szezonra. A növényt csak mérsékelten kell öntözni, hogy elősegítsük a virágzást.
A elhervadt virágok eltávolításával újabb virágzásra ösztönözhetjük, kivéve, ha szeretnénk, hogy a növény önvetéssel szaporodjon.
Felhasználás a kertben
A körömvirág klasszikus falusi kerti növény, amely zöldségek mellett is ültethető. Gyökerei olyan anyagokat bocsátanak ki, amelyek távol tartják a fonálférgeket. A körömvirág a paradicsom vagy sárgarépa kiváló kísérőnövénye lehet.
Emellett nagyobb, vegyes nyári virágágyásokba is kiváló. Talajjavító növényként is hasznos, például a szamócaágyások utáni talajfrissítésre.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/02/koromvirag-1.jpg)
A vázába szánt virágokat akkor érdemes vágni, amikor a bimbók éppen kinyíltak, így tartósabbak lesznek. Szárításhoz fejjel lefelé, hűvös és szellős helyen kell felakasztani.
A körömvirág teleltetése
A körömvirág egynyári növény, így nem éli túl a telet. Azonban enyhe fagyokat (-5 °C-ig) kibír, és ha az ősz meleg, még télen is virágzik.
A növény magjai áttelelhetnek a talajban, így a következő évben újra kikelnek. A biztos újravetés érdekében célszerű a magokat ősszel összegyűjteni és tavasszal elvetni.
A körömvirág a konyhában
Régen a szárított szirmokat sáfrány pótlására használták, de saláták díszítésére, teakeverékekbe (szárítva) is kiváló.
Fontos! A virágszirmokat csak tálalás előtt adjuk a meleg ételekhez, különben a hő hatására barnává és csúnyává válnak.
A körömvirág legfontosabb gyógyhatásai
Gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően segíti a sebek, égési sérülések, vágások és fekélyek gyógyulását. Antibakteriális és gombaellenes hatása révén hatékony lehet kisebb fertőzések kezelésében.
Csökkenti a bőrpírt, viszketést, így alkalmas ekcéma, pikkelysömör és pelenkakiütés kezelésére. Elősegíti a hámosodást, gyorsítja a hegesedést. Használható ízületi gyulladások, visszérgyulladás és egyéb bőrgyulladások esetén.
Epehajtó hatású, segíti az emésztést és támogatja a májműködést.
A benne található antioxidánsok segítenek a szervezet védekezőképességének fokozásában. Különösen hasznos lehet megfázás és influenza esetén.
Figyelmeztetés!
Nagy mennyiségben fogyasztva hasmenést okozhat.
Terhesség alatt óvatosan kell alkalmazni, mert befolyásolhatja a hormonháztartást.
Macskák számára veszélyes lehet, mivel illóolajai mérgezőek számukra.