Házikert

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

Agrofórum Online

Sok télen virágzó növény illatos, a legtöbbjük árnyéktűrő, és néhányuk akár cserépben is nevelhető, így az évszaknak megfelelően el is tehetjük, majd elővehetjük őket. Ezeknek az értékes növényeknek a látványa és illata feldobhatja az év legsötétebb időszakát.

Ne felejtsük el, hogy attól függően, milyen hideg a tél, mennyi a hó, ezek a növények hamarabb vagy később is virágozhatnak, mint megszokott. Egy erősebb hideg esetén pedig teljesen felhagyhatnak a már megkezdett virágzással, majd enyhülést követően újra pompáznak.

Cserjék (lombhullató)

Koreai hóvessző (Abeliophyllum distichum). 1,5-2 m magasra növő, lombhullató cserje. Csillag alakú, fehér virágait február–márciusban bontja. Napos, félárnyékos helyet igényel, jól tolerálja a meszes talajt.

Farkasboroszlán (Daphne mezereum). Viszonylag alacsony, ritkás ágú, nagyon jó télállóságú, de lombhullató cserje. Humuszos, nedves talaj, párás környezet és árnyékos vagy félárnyékos fekvés a legideálisabb számára. Hűvösebb klímán ültethető napra is, de csak ha a talaj folyamatosan nedves marad. Februártól áprilisig virágzik, mégpedig finom illatú, rózsaszín virágokkal. Lassú növekedésű, ezért nem igényel és nem is szereti a metszést.

Farkasboroszlán
Farkasboroszlán

Varázsmogyoró (Hamamelis intermedia). A varázsmogyoró kivételes szépségű, számos kedvező tulajdonsággal bíró díszcserje.  Sárga virágai vékony szálakból álló, pókszerű képződmények, amelyek a tél végén, a tavasz legelején nyílnak. A varázsmogyoró a napos vagy enyhén félárnyékos helyeket kedveli.

Varázsmogyoró
Varázsmogyoró

Kikeleti bangita (Viburnum x bodnantense). Fagytűrő, lombhullató díszcserje. Lassan fejlődik, 2-3 méter magasra nő. Díszítő értékét illatos, fehér-rózsaszín virágainak és őszi lombszíneződésének köszönheti. Virágzása februárra–márciusra esik, de enyhe teleken már korábban is szirmot bonthat.

Cserjék (örökzöldek)

Tarkalevelű ezüstfa (Elaeagnus pungens Maculata). Kb. 2 méteres kifejlett magasságot elérő, örökzöld lombozattal rendelkező cserje. Apró, illatos sárga virágai a levelek hónaljában ősszel nyílnak. Gyakran alig észrevehetők, de az illatuk már messziről érződik. Magassága 2,4-4,5 m.

Mahónia (Mahonia × media). Amahónia kifejlett magassága 4-6 méter, sötétzöld, összetett, nagyméretű levelei az ágakon körkörösen helyezkednek el. Sárga virágai késő szeptemberben, októberben nyílnak, illatosak. A virágokból lilás-fekete mutatós termés fejlődik.

Mahónia
Mahónia

Kúszónövények

Télen virágzó klematisz (Clematis cirrhosa fajták). 3-4 méter magasra növő, kúszó cserjék, amelyeknek több fajtája elérhető. Krémszínű, pöttyös, lila, pirosasbarna virágokat hozhat, novembertől februárig virágzik.

Klematisz
Klematisz

Évelő lágyszárúak

Bergenia – több faj/nemesített fajta, rózsaszín vagy fehér virágokkal. A vaskoslevelű bőrlevél (B. crassifolia) virágzik a legkorábban, már márciustól, de a levelekben egész évben gyönyörködhetünk. Ellenálló, árnyéktűrő növény. Magasság: 20-40 cm.

Fekete hunyor (Helleborus niger). A hunyor csodálatos növény, hiszen akkor virágzik, ráadásul dúsan és látványosan, amikor minden más lágyszárú visszahúzódik. Több faja is előfordul Magyarországon. A nemesített fekete hunyort a fehér, lila, rózsaszín vagy fekete virágok dúsan díszítik decembertől márciusig. Magassága: 20-30 cm. Félárnyékba ültessük.

Fekete hunyor
Fekete hunyor

Hagymások

Csillagos téltemető (Eranthis hyemalis). A téltemető február–márciusban hozza csodálatos sárga virágait. A 10 cm magasra növő növények szőnyeget alkotnak, ezért kiváló talajtakaró napos vagy félárnyékos helyre.

Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis). A hóvirág a természetben védett, de a boltokban kapható hagymát nyugodtan ültethetjük. Talán mindenki ismeri, de azért leírjuk: a növény 10-15 cm magasra nő, fehér virágai januártól márciusig nyílnak.

Kikeleti hóvirág
Kikeleti hóvirág

Csillagvirág (Scilla mischtschenkoana Tubergeniana). Kora tavasszal, február–márciusban virágzó, évelő hagymás növény. Bár kicsi, 10-15 cm magasra növő virágról van szó, ragyogó halványkék virágfelületet alkot a természetben és a kertünkbe ültetve is.

Csillagvirágmező
Csillagvirágmező

Fotók: Pixabay

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hogyan ápoljuk télen a szobanövények leveleit?

2023. január 2. 04:36

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy hogyan ápoljam télen a szobanövényeim leveleit?

Milyen lesz az idei tél? Nagyjából már látható, és nem sok jót ígér az előrejelzés

2023. november 6. 11:10

Lassan elbúcsúzhatunk Magyarországon a fehér karácsonytól, hiszen a nyáron túlzottan felmelegedő, majd lassan lehűlő Atlanti-óceán megakadályozza a hideg telek kialakulását.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

Jön a tél, a lovaknak is szükségük van az extra gondoskodásra

2024. november 4. 14:40

Bár a lovak nagytermetűek, így csak nagyon ritkán fáznak, több takarmányra, friss vízre és alkalmanként némi melegítésre is szükségük lesz.