Házikert

Amit az évelő őszirózsa termesztéséről és gondozásáról tudni kell

Agrofórum Online

Az anyatermészet egyik legkegyetlenebb fricskája az, hogy a kertészeti szezon legideálisabb időjárása egybeesik a legtöbb virágzó növényfaj hervadásával. Az évelő őszirózsák (Symphyotrichum spp.) azonban nem vesznek részt ebben a tréfában, így az őszi napok rövidülésére reagálva gyönyörű virágokkal ajándékozzák meg a kertészeket, és augusztustól kezdve egészen októberig virítanak a kertekben. Az Észak-Amerikában őshonos Asterek számos nemzetség több faját, valamint több tucatnyi nemesített változatát foglalják magukban, de a kertészek számára az Asterek csupán gyönyörűséges virágok, amelyek a szezon végén lila vagy kék margarétaszerű virágokat hoznak.

Bár a lakberendezési és kertészeti áruházak a sütőtök-díszek és a szalmabábuk között gyakran szezonális termékként forgalmazzák az Astert, ez egy hosszú élettartamú évelő növény, amely a kert örökös tagjává válhat. Ez a gyorsan növő évelő ráadásul már az első évben készen áll arra, hogy színpompás őszi látványt nyújtson a teraszunkon elhelyezett dézsákban, vagy a kertünkben, a számára kialakított ágyásokban. Mindemellett, ha egyszer meghonosodik, szépen elterpeszkedik a hidegben megkopaszodó cserjék között és sok-sok éven át gyönyörködhetünk meseszép virágaiban.

Általános elnevezésAster, Évelő őszirózsa
Botanikai névSymphyotrichum spp.
CsaládAsteraceae
NövénytípusLágyszárú, évelő növény
Érett méret30-60 cm magas
Napsütés igényTeljes napfény
TalajtípusVályogos, jó vízelvezetésű
Talaj pH-értékeSemleges, savas
Virágzási időNyár, ősz
Virágok színeiLila, rózsaszín, kék, fehér
Őshonos területÉszak-Amerika

Az Aster évelő őszirózsa gondozása

Bár a tavasszal elvetett magokból is lehet Astert nevelni, több évbe is beletelhet, mire az így nevelt palántáink erőteljes, kifejlett méretű növényekké válnak. Az Astert leggyakrabban cserepes formában vásárolják meg és ültetik el a kertészek. A növény leginkább az agyagos, jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát, kiváltképp, ha a többi növény közt van elegendő helye a terjeszkedéshez, és a gyökerei is kényelmesen elférnek.

Körülbelül háromévente célszerű kiásni és tőosztással szaporítani a növényeket, hogy azok ne fásodjanak el túlságosan, és ne száradjon ki a közepük. A fás középső részeket el lehet távolítani, a külső hajtásokat pedig a többivel megegyező mélységben újra kell ültetni.

Fény

Az Astert olyan helyre ültessük, ahol a nap nagy részében teljes napfény éri. A túl sok árnyék kisebb növényeket és kevesebb virágot eredményezhet, különösen a közönségesebb fajták és a hibridek esetében. Vannak azonban olyan őshonos fajták, amelyek jól érzik magukat részlegesen árnyékos körülmények között is.

Évelő őszirózsa

Talaj

Az Aster az enyhén savanyú, 5,8 és 6,5 közötti pH-értékkel rendelkező agyagos talajt kedveli. Amennyiben a talajunk lúgos, szerves anyagok, például istállótrágya vagy komposzt hozzáadásával korrigálhatjuk.

Víz

Az új palántákat tartsuk nedvesen és öntözzük rendszeresen, amíg a növény virágzása be nem fejeződik. Általános szabály, hogy az Aster földjének állandóan nedvesnek kell lennie, de soha nem szabad vízzel telítődnie. Egy dologra érdemes odafigyelni: próbáljuk meg úgy öntözni az Aster tövét, hogy ne fröcsköljük a vizet a levelekre – ez ugyanis lisztharmatot vagy gombásodás kialakulását eredményezheti. A legtöbb évelő növény számára általában heti öt centiméternyi eső vagy heti egyszeri öntözés ajánlott.

Hőmérséklet és páratartalom

Az Aster virágai hűvösebb időben is jól érzik magukat, és fagytűrők – átmenetileg képesek elviselni a fagypont közeli hőmérsékletet is. Ami a páratartalmat illeti, az Asternek nincsenek különleges igényei, ezért nincs szükség páratartalom-növelésre vagy extra permetezésre.

Trágyázás

Az Asterek szerény tápanyagigényű növények, ezért tavasztól kezdődően havonta kétszer kiegyensúlyozott virágtrágyával kell táplálni őket, egészen addig, amíg a virágaik ki nem nyílnak. A túlzott tápanyagbevitel lerövidítheti a virágzási időt, ezért augusztusban hagyjuk abba az őszirózsa trágyázását.

Aster őszirózsa fajták

Az Aster rendszertana némileg bonyolult, mivel ma már több növénynemzetség tartozik ide, amelyek mind az Asteraceae családon belül találhatók. A legtöbb kertésznek nem kell sokat foglalkoznia a rendszertani tudnivalókkal, mivel ezeket a növényeket egytől-egyig Aster néven árulják, mindegyik ugyanolyan (vagy nagyon hasonló), margarétaszerű virágokat hoz, ráadásul ugyanúgy terülnek el és ugyanolyan színpompás látványt nyújtanak a kertben. A legnépszerűbb fajták közé tartoznak a következők:

  • Aster dumosus ‘Saphir’ – Törpe őszirózsa (kék): Ezek a sötétkék virágok korán nyílnak, és élénksárga közepük van.
  • Aster novi-belgii ‘Karminkuppel’ – kopasz őszirózsa: Egy másik korai virágzó, amely málnaszínű, sárga közepű virágokkal büszkélkedhet.
  • Aster ageratoides ‘Ezo Murazaki’ – őszirózsa: halványlila virágú, szépen terülő fajta, amely középmagasra nő.

Metszés

Az Aster metszése egyszerű: vágjuk le az elszáradt virágokat, hogy helyet csináljunk az új hajtásoknak. Az elhalt vagy fonnyadásnak indult szárakat azonnal távolítsuk el. A legegyszerűbb minden évben a friss virágok levágása: akkor kell levágni őket, amikor már majdnem teljesen kinyíltak, így maradnak a legtovább szépek a lakásban elhelyezett vázákban és így gyönyörködhetünk bennük a leghosszabb ideig.

Amikor a fagy végül elpusztítja a leveleket, vágjuk vissza a szárakat a talaj szintjén, hogy a madarak egész télen a virágmagokkal táplálkozhassanak – a pintyfélék különösen kedvelik az őszirózsa magvait.

Évelő őszirózsa

Az Asterek szaporítása

Az Asterek magvak gyűjtésével vagy dugványozással is szaporíthatók, de messze a legegyszerűbb és legajánlottabb módszer a tőosztással történő szaporítás. Az Asterek, függetlenül attól, hogy mikor végezzük a tőosztást, túlélnek, de ha a szaporítást késő ősszel vagy a következő tavasszal végezzük el, a növények eléggé meg tudnak erősödni ahhoz, hogy már az első évben meseszép őszi virágokat hozzanak.

Ássuk ki a gyökércsomót egy lapáttal!

Az átültetéshez osszuk szét a csomót néhány kisebb darabra. Az Aster gyökerei szívósak, ezért ehhez a művelethez éles ásót kell használnunk. Dobjuk ki a gyökércsomó fás középső részét. Helyezzük vissza a növényrészeket ugyanolyan mélységbe, mint az eredeti növényt. Az átültetés után alaposan öntözzük meg, és tartsuk nedvesen a palántákat, amíg az növekedésnek indul. Trágyázzunk csontliszttel (kövessük a címkén feltüntetett mennyiséget), amely magas foszfortartalmú, és támogatja a növények megtelepedését.

Hogyan termesszünk magról Astert?

Bár az Aster magról is termeszthető, a csírázás nehézkes lehet. A fajtától függően előfordulhat az is, hogy végül olyan növényt kapunk, amely egyáltalán nem hasonlít az anyanövényre, ezért az osztással történő szaporítást javasolják a kertészeknek.

Teleltetés

Amikor beköszönt az ősz, és az Aster virágzása megáll, néhány héttel az első fagy beköszönte előtt adjunk neki elegendő mennyiségű vizet – körülbelül 1-2 centiméternyit -. A fagy után vágjuk vissza a lombozatot. A téli időszak alatt takarjuk be az Aster tövét néhány centiméternyi mulccsal, hogy megvédjük a gyökereket.

Gyakori kártevők és betegségek

A rozsda és lisztharmat az Aster lombozatát is megfertőzheti. E problémák megelőzése érdekében tartsuk be a megfelelő (növény)távolságra vonatkozó ajánlásokat a légkeringés javítása érdekében, és kerüljük a levelekre fröccsenő vizet öntözés közben.

Évelő őszirózsa

A legtöbb kártevő békén hagyja az Astert, de a poloskák támadásai zavaróak lehetnek. Nagyobb valószínűséggel vesszük észre az általuk okozott károkat, mint magukat a rovarokat, amelyek nagyon kicsik és jellegtelen szürkésbarna színűek. Ha nyáron sárguló lombozatot és levélhullást észlelünk, fontoljuk meg, hogy rovarirtó szappant használjunk a növényeken, és a levelek minden oldalát átmossuk vele, hogy elriasszuk a kártevőket. Szerencsére a poloskák megjelenése megelőzi a virágzás idejét, így a permetezés nem érinti a pillangókat és a méheket.

Hogyan lehet virágzásra ösztönözni az Astert?

Bár az Asterek szerény gondozás mellett is könnyen virágba borulnak, van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, ha a növényeink nem úgy teljesítenek, ahogyan kellene. Az Astereknek hetente körülbelül 2,5 cm vízre van szükségük, ezért figyeljük az időjárás-előrejelzést, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy növényeink elegendő esővizet kapnak az anyatermészettől. A magasra növő fajtákat karózzuk meg, hogy ne dőljenek el, és biztosítsuk számukra a szükséges teljes napfényt. A virágzás fokozása érdekében dolgozzunk bele egy kis komposztot, és tavasszal és nyáron ne habozzunk visszacsípni a virágokat, hogy még több legyen belőlük.

GYIK

  • Termeszthető-e az Aster beltérben?

          Az Aster remek konténerben/dézsában termeszthető növény. Ügyeljünk azonban       arra, hogy tőzeggel kevert virágföldet használjunk, naponta legalább 6 órányi    közvetlen napfényt biztosítsunk a növényeknek, és havonta egyszer trágyázzuk        őket.

  • Hol helyezzük el az Astert a házunkban?

Az Asternek teljes napfényre van szüksége a virágzáshoz, ezért ne lepődjünk meg, ha a közvetlen napfény elnyeréséhez a cserepeket a házon belül kell olykor – az időjárásnak megfelelően – ide-oda cipelnünk. Bármilyen napos ablakpárkány jól működik.

  • Milyen növények hasonlítanak az Asterhez?

A családba tartozó más növények közé tartozik a százszorszép, a körömvirág, a napraforgó, a krizantém és az echinacea.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Mikor és hogyan locsoljuk a zöldséges kertet?

2022. július 21. 10:42

A legtöbb kezdő kertész nem tudja, hogy ténylegesen mennyi vízre van szüksége a kertje megöntözéséhez.

Hogyan termesszünk saját csírákat befőttesüvegben?

2022. december 27. 08:26

Gondolta volna, hogy étkezésre szánt csírákat tulajdonképpen egy befőttesüvegben is termeszthet?

A kávézacc használata a kertekben

2022. november 20. 08:41

A magyar felnőtt lakosság 70%-a kávézik. De vajon mit csinálnak az emberek a kávézaccal?

Madársaláta termesztéséről mit kell tudni?

2023. március 28. 07:36

A madársaláta egy olyan növény, amelyet akár a téli hónapokban is felhasználhatunk saláták vagy szendvicsek készítéséhez. Ismerkedjen meg ezzel a zsenge leveles zöldséggel!