21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Házikert

Ássunk vagy sem: miért jó a no-till módszer?

Agrofórum Online

Egyre divatosabb az ásás nélküli kertészkedés, az erre nyitottabb gazdálkodók körében egyre többen állnak át a no-till módszerek valamelyikére. De vajon ez jó vagy sem? Mit kell róla tudni és miért tud teret hódítani?

Az ásás vagyis talajforgatás

A talajforgatás egy régi bevett szokás és még mindig az egyik legelterjedtebb gazdálkodási művelet. Az ásás során a talaj mélyebb rétegét fentre hozzuk, leforgatva ezzel a talaj felső rétegeit, melyben a humusz is van többek között.

Az érvek általában azok az ásás mellett, hogy a gyomosodásra jó hatással van, a gyomok leforgatásával az gyérül és a talajlazításra szüksége van a kultúrnövényeknek is. Ez utóbbi egyébként megállja a helyét, a másik érv talán kevésbé. A tarackoló gyökerű növények esetében például az ásás csak még jobban segíti terjedésüket, még akkor is, ha rendre a kezünk közé akadó tarackgyökereket kiszedegetjük.

VIGYÁZAT: a tarckot ne tegyük a komposztba, mert „pillanatok alatt” átszövi és sok későbbi problémánk lesz vele!

A no-till, avagy a talajforgatás nélküli megoldások

A természetben, az erdőkben nincs állandó ásás, talajforgatás. Mégis egy jól működő rendszerként tekinthetünk rá. Az egész elképzelés ebből is ered, hogy a természetes ökoszisztéma, a talajlakó állatok és más szervezetek számára az állandóságot a talaj „nem forgatása” adja.

Az ásás során az anaerob és nem fénykedvelő élőlények a felszínre kerülnek és nagy százalékuk el is pusztul. Míg az aerob és fénykedvelők a beforgatás által pont a talaj mélyebb rétegeibe kerülnek, ami meg számukra nem lesz ideális.

Bár az ásás lazítja a talajt, de a no-till módszereknél ismert az ásóvilla, amivel a lazítás a forgatás nélkül is elvégezhető, így védve a talaj belsejében kialakult ökoszisztémát.

De vajon a gyökerek és más növények nem veszik el a tápanyagot és vizet a haszonnövényektől?

Ez is egy gyakori kérdés, mert sokáig úgy tartották, hogy a talajtakaró növények elveszik a tápanyagot a kultúrnövényektől, de a jó talajtakaró növény és a klasszikus értelemben vett gyomok között is ég és föld a különbség. A jól kialakított talajtakaró növényzet például adhat plusz nitrogéngyűjtő baktériumokat is a haszonnövénynek, amiből minkét növény profitál. A talaj takarásával viszont a talajba jutó víz is jobban bennmarad, csökkentve ezzel az öntözés mennyiségét, és tudjuk, hogy minden csepp víz érték. Gondoljunk csak bele, egy erdőben sincs szükség öntözésre, mert egy jól beállt rendszerben a természetes vízkörforgás is meg tud valósulni.

https://www.youtube.com/watch?v=7jyKGAOZjLQ&t=818s

A talajforgatás nélküliség mellett az az érv is szól még, hogy az olyan talajlakók, mint a földigiliszták jótékony munkát tudnak háborítatlanul végezni. A földigiliszták nagyon szépen összekeverik a talajt és értékes gilisztahumusszal is ellátják.

Beforgassuk-e a trágyát, komposztot?

Szintén ide tartozó kérdés, mert a talajforgatás nélküliségnek ez is az egyik sajátossága, hogy a komposztot és trágyát sem feltétlen forgatjuk le. Gondoljunk bele: a gyökerek a legtöbb haszonnövénynél a felső 30-40 cm-en belül helyezkednek el, kivétel a gyümölcsfák, bár a fő gyökérzet ott is egy méteren belül van a talajfelszíntől számítva.

Ha a talajra kiterítjük a szerves trágyát, akkor a csapadék hatására elkezd bemosódni és a legtöbb tápanyag a gyökérszintben kerül felhasználásra.

Ha beforgatjuk egy jó 40-50 cm mélységbe a trágyát, akkor pont a gyökérszint fő rétege alá kerül és a bemosódásokkal csak még mélyebbre jut a tápanyaggal teli keverékünk hasznos része.

Próbáljuk ki kontrollterületen, és saját szemünkkel fogunk meggyőződni arról, hogy mennyivel jobban tudnak hasznosulni a kijuttatott szerves anyagok beforgatás nélkül!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Ássunk vagy sem: tapasztalatok - 2. rész

2022. szeptember 19. 05:37

Az elmúlt 8 év alatt igen sok saját tapasztalatot szedtem össze, és gazdatársakkal is sokat kísérletezünk a no-till témában, így nem is csoda, hogy van bőven valódi tapasztalat benne. Most ezt szeretném megosztani.

Hajtatott paprika tavaszi ültetése

2020. március 5. 04:36

Kétségtelen, a jövő útja a vízkultúrás hajtatás, de az úgynevezett előnövények után (pl. hónapos retek, karalábé, fejes saláta, kínai kel stb.), helye lesz a kései ültetésű paprikáknak.

A jó terméshez szükség van a talajforgatásra

2023. október 5. 07:40

A LEMKEN félig-függesztett Diamant 16 ekéje megfelel a szigorú követelményeknek a kezelhetőség, a munkaminőség és a termelékenység tekintetében.

Miért kell felásni a kertet?

2024. november 30. 04:38

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e felásni a kertet? Mi a célja?