Házikert

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

Agrofórum Online

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.

Az ország egy része folyamatosan kapja az esőt, néhol a jégesőt, másik felében meg hírből ismerik csak a csapadékot. Részint mindegyik probléma ugyanúgy fontos tényező a kertünk szempontjából, mert a hirtelen lezúduló csapadékot sem tudjuk több napra eloszlatni, ha nincsenek hatékony trükkjeink erre.

Magaságyásról nézve

Régivágású magaságyáshívőként azért a sok esőt nem annyira kedveljük, mert pont ez az a területe egy kertgazdaságnak, ahol a sok eső probléma is lehet. A magaságyásokat célszerű ellátni túlfolyóval, pont ebből a problémából fakadóan, mert a víztározás ilyenkor nagy gond is lehet. Befulladó gyökerek, tacsakosra ázott talaj.

Ereszcsatorna és tartály

Kihasználva az időszakos nagy vízmennyiséget egy praktikus dolgot tehetünk, ha összegyűjtjük az esővizet. Az ereszcsatornákat nagy hordókba vagy IBC-tartályokba is belevezethetjük, de készíthetünk földbe süllyesztett esővízgyűjtő rendszert is. A fontos az, hogy lezárható legyen, hogy amint visszajön a nagy kánikula, már nem tudjon elpárologni a drága esővizünk.

Humusztartalom növelése

Egy talajban minél nagyobb a szervesanyag-tartalom, minél humuszosabb, annál több nedvességet képes befogadni és megtartani. Ha abban a térségben lakunk, ahol a csapadék mennyiség rendszerint igen alacsony, akkor a humusztartalom növelése lehet az a megoldás, amivel a kevés csapadékot és egyben öntözővizet is meg tudjuk fogni a gyökerek körül.

Nem mellesleg, aki most adná fejét faültetésre, léteznek olyan gélképző anyagok is már, melyeket a fa ültetőgödrébe kell tenni a gyökér köré és a nedvességet összegyűjtve és fokozatosan leadva segíti a fa gyökeresedését.

Tápanyagok utánpótlása

Akár a gyepet nézzük, akár a veteményest, megfelelő tápanyagok pótlásával az aszálykárokat is lehet csökkenteni. A magnéziumpótlás ilyenkor rendkívül fontos (magnézium-szulfáttal például),  nagyságrendekkel javítható a növények szárazságtűrése.

Nagy vízadagokkal való öntözés a gyökereket mélyebbre vonzza, így nem a talajfelszín közelébe növekednek. A talajfelszín közelében lévő gyökérzet hamarabb reagál a szárazságra, míg egy mélyebben gyökerező növény sokkal jobban tudja hasznosítani a talaj kapillárisain keresztül elérhető vizet is.

Ha viszont sok csapadék esett rövid időn belül, az okozhat relatív tápanyaghiányt ugyanúgy, mint ahogy ki is moshatja a tápanyagokat a talajfelszínből a mélyebb rétegek felé, ami szintén hiánytüneteket fog eredményezni. Ilyenkor a tünetnek megfelelően kell pótolni a tápanyagokat, lehetőség szerint lombon keresztül, mert úgy garantáltabb a felszívódás.

Talajtakarás

Akár aszályos időszak van, akár éppen sok csapadék hullott le rövid idő alatt a mulcsozás, talajtakarás nagyban segít a talajban tartani a lehullott csapadékot. A letakart talajfelszín miatt kisebb a kipárolgás, több nedvesség jut a növényeknek is, ami egy kiegyensúlyozott növekedést is eredményezhet.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Víznyelő alakult ki a kukoricatáblán, a föld alá kerültek a növények

2024. augusztus 10. 16:10

A gazdák egyszerűen kiszivattyúzzák a talajvizet, ami a mélyebb rétegek fellazulásával és beomlásával jár.

Meghosszabbodik az öntözési idény

2019. március 31. 07:17

Március 1-jétől október 31-ig tart az öntözési idény az eddigi április 15-től szeptember 30-ig terjedő időszak helyett, igazodva a klímaváltozáshoz és a gazdálkodók igényeihez.

Idén is mintegy 1600-1800 tonna zöldséget takaríthatnak be a termesztők

2019. július 26. 08:03

A legtöbb zöldséget augusztus és október között takarítják be, egyelőre a zöldborsó és a spárga betakarítása fejeződött be.

Ingyenes lesz az aszálymonitoring-rendszer használata

2018. május 30. 07:32

Az aszály elleni védekezésben érdemi előrelépést hoz az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) által létrehozott újszerű, komplex vízhiány-előrejelző rendszer.