Házikert

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

Agrofórum Online

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.

Az ország egy része folyamatosan kapja az esőt, néhol a jégesőt, másik felében meg hírből ismerik csak a csapadékot. Részint mindegyik probléma ugyanúgy fontos tényező a kertünk szempontjából, mert a hirtelen lezúduló csapadékot sem tudjuk több napra eloszlatni, ha nincsenek hatékony trükkjeink erre.

Magaságyásról nézve

Régivágású magaságyáshívőként azért a sok esőt nem annyira kedveljük, mert pont ez az a területe egy kertgazdaságnak, ahol a sok eső probléma is lehet. A magaságyásokat célszerű ellátni túlfolyóval, pont ebből a problémából fakadóan, mert a víztározás ilyenkor nagy gond is lehet. Befulladó gyökerek, tacsakosra ázott talaj.

Ereszcsatorna és tartály

Kihasználva az időszakos nagy vízmennyiséget egy praktikus dolgot tehetünk, ha összegyűjtjük az esővizet. Az ereszcsatornákat nagy hordókba vagy IBC-tartályokba is belevezethetjük, de készíthetünk földbe süllyesztett esővízgyűjtő rendszert is. A fontos az, hogy lezárható legyen, hogy amint visszajön a nagy kánikula, már nem tudjon elpárologni a drága esővizünk.

Humusztartalom növelése

Egy talajban minél nagyobb a szervesanyag-tartalom, minél humuszosabb, annál több nedvességet képes befogadni és megtartani. Ha abban a térségben lakunk, ahol a csapadék mennyiség rendszerint igen alacsony, akkor a humusztartalom növelése lehet az a megoldás, amivel a kevés csapadékot és egyben öntözővizet is meg tudjuk fogni a gyökerek körül.

Nem mellesleg, aki most adná fejét faültetésre, léteznek olyan gélképző anyagok is már, melyeket a fa ültetőgödrébe kell tenni a gyökér köré és a nedvességet összegyűjtve és fokozatosan leadva segíti a fa gyökeresedését.

Tápanyagok utánpótlása

Akár a gyepet nézzük, akár a veteményest, megfelelő tápanyagok pótlásával az aszálykárokat is lehet csökkenteni. A magnéziumpótlás ilyenkor rendkívül fontos (magnézium-szulfáttal például),  nagyságrendekkel javítható a növények szárazságtűrése.

Nagy vízadagokkal való öntözés a gyökereket mélyebbre vonzza, így nem a talajfelszín közelébe növekednek. A talajfelszín közelében lévő gyökérzet hamarabb reagál a szárazságra, míg egy mélyebben gyökerező növény sokkal jobban tudja hasznosítani a talaj kapillárisain keresztül elérhető vizet is.

Ha viszont sok csapadék esett rövid időn belül, az okozhat relatív tápanyaghiányt ugyanúgy, mint ahogy ki is moshatja a tápanyagokat a talajfelszínből a mélyebb rétegek felé, ami szintén hiánytüneteket fog eredményezni. Ilyenkor a tünetnek megfelelően kell pótolni a tápanyagokat, lehetőség szerint lombon keresztül, mert úgy garantáltabb a felszívódás.

Talajtakarás

Akár aszályos időszak van, akár éppen sok csapadék hullott le rövid idő alatt a mulcsozás, talajtakarás nagyban segít a talajban tartani a lehullott csapadékot. A letakart talajfelszín miatt kisebb a kipárolgás, több nedvesség jut a növényeknek is, ami egy kiegyensúlyozott növekedést is eredményezhet.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.

40 millió köbméternyi belvizet fogtak vissza medrekbe, tározókba

2023. február 13. 08:54

A vízügyi igazgatóságok mintegy 40 millió köbméternyi belvizet tudtak holtágakban, medrekben, tározókban visszafogni az elmúlt két hónap csapadékából - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).

A vízhiányról számokban

2019. április 26. 11:03

Mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.

Állománycsökkenés? Ezek a lehetőségek az anyatehéntartó termelők számára

2022. július 26. 14:17

Az idei aszályhelyzet érzékenyen érinti a legeltető állattartókat is, így az anyatehén tartókat egyaránt.