Házikert

Az őszi levelek felhasználásának 8-féle módja

Agrofórum Online

A természet a lehulló leveleket gondosan beleépíti a talajba, és meglehet, nekünk is ezt kellene tennünk. A lehullott levelekből ugyanis a kertészek aranyat varázsolhatnak! Hogy miként? Az alábbiakban megmutatjuk az őszi falevelek különféle felhasználási módjait, amelyek segítségével sok hasznos teendőt végezhetünk el a kertben, legyen szó akár a növények védelméről, akár a mulcsozásról.

A levelek az ősz legbőségesebb termései

Bizony, a falevelek az évszak legbőségesebb termései. Mennyi csodálatos szerves anyag, ráadásul teljesen ingyen! A fák ásványi anyagokat szívtak fel a talaj mélyéről és a felszínre hozták őket. A levelek ennél fogva gazdag kalcium-, magnézium-, foszfor-, kálium- és egyéb források.

Egy nagyobb fa levelei akár 20 ezer forint értékű növényi tápanyagot és humuszt rejthetnek magukban. A levelek ráadásul kétszer annyi ásványi anyagot tartalmaznak, mint a közönséges trágya. Ezt a hatalmas mennyiségű szerves anyagot a talaj szerkezetének javítására lehet felhasználni.

  • A levélhumusz könnyebbé teheti a nehéz, agyagos talajtípusokat.
  • Táplálja a földigilisztákat és a hasznos mikrobákat.
  • A levelek növelik a száraz, homokos talajok nedvességmegtartó képességét.
  • Tetszetős mulcsként szolgálnak a virágoskertben.
  • Mesés szénforrást jelentenek a komposzthalomban lévő nitrogén ellensúlyozására.
  • Megóvják a zsengébb növényeket a hidegtől és a fagyoktól.
  • Egyetlen biokertész sem hagyhatja ki e minden évben kínálkozó lehetőséget.

Megjegyzés: Ha nincs saját kertje és így összegyűjthető őszi falevelei, a következőt teheti: sok településen komposztot készítenek azokból a levelekből, amelyeket a lakosok a szeméttelepeken adnak le; a nagyobb városok és községek pedig levél- és kerti hulladékgyűjtést tartanak. Egész biztosan tud szerezni néhány zsáknyi összegyűjtött falevelet saját felhasználásra.

Az alábbiakban bemutatjuk, mire jók a falevelek és hogyan használja fel őket a talaj táplálása érdekében, ahelyett hogy műanyag szemeteszsákokba tömné és a szeméttelepre dobná őket.

1. Javítsa fel a talaj minőségét

Keverje a felaprított faleveleket közvetlenül a kertje földjébe. Jövő tavasszal a talajában hemzsegni fognak a földigiliszták és más hasznos élőlények. Megjegyzés: ha a felaprított faleveleket közvetlenül a talajba keveri, adjon hozzá némi lassan oldódó nitrogéntartalmú műtrágyát is, hogy segítse a levelek lebomlását, és biztosítsa, hogy a talajmikrobák ne használják fel az összes rendelkezésre álló nitrogént.

2. Hozzon létre egy komposztkupacot

Készítsen a komposztból értékes talajjavító anyagot. Ha eddig nem komposztált, itt az ideje, hogy elkezdje. Halmozza fel az őszi faleveleket az udvar sarkában. A leveleket fogja össze egy vékony dróttal vagy valamilyen hálóval, hogy a szél ne fújja szét a kupacát. A folyamat felgyorsítása érdekében aprítsa fel a leveleket fűnyíróval (vagy használjon levélaprítót). Ezeket a szénben gazdag „barna” leveleket rétegezze magas nitrogéntartalmú „zöld” anyagokkal, például fűnyesedékkel, elhalt növényi részekkel és konyhai hulladékokkal. A „zöld” táplálja a baktériumokat, amelyek a levelek lebontásával kapcsolatos munkát végzik. Rétegezzen 8-10 cm vastag régi levelet 2-3 centiméternyi friss fűnyesedékkel vagy más zöld, lombos kerti hulladékkal. Ezután hagyja a komposztot egész télen állni, és időnként forgassa át, hogy ezzel átszellőztesse a kupacát. Ha a komposztkupac száraznak tűnik, permetezze le kerti slaggal és forgassa át vasvillával. Mire eljön a tavasz, addigra jó minőségű komposztja lesz, amelyet a kerti ágyásaiba keverhet.

3. Készítsen levélkomposztot

Túl nagy munkának tűnik a hagyományos komposztálás? Akkor készítse el az angol kertészek kedvencét, a híres levélkomposztot. Egyszerűen gereblyézze a leveleket egy nagy kupacba. Ha felaprítja őket, gyorsabban lebomlanak, de aprítás nélkül is működni fog a komposztja. Tartsa a leveleket nedvesen, hadd vegyék át felettük a gombák az uralmat. Meglátja, egy-három év múlva a levelek sötét, édes illatú, kalciumban és magnéziumban gazdag, vízmegtartó, talajjavító anyaggá bomlanak le. Kiválóan alkalmazható ez a fajta komposzt a zöldséges- és virágos kertek földjének javítására, mivel nagyszerű kiegészítője a virágföldeknek.

4. Készítsen mulcsot

A falevelek kiváló védelmet nyújtanak a zöldségfélék, az áfonya (és más bogyós gyümölcsök), valamint a díszcserjék számára. Nem csak hogy elnyomják a gyomokat és segítenek megtartani a talaj nedvességét, de mivel nem tartalmaznak gyommagvakat, nem ösztönzik az új gyomok terjedését sem.

A zöldséges kertünkben az ágyásokat apróra vágott levelekből álló mulcs-réteggel takarjuk le, hogy a talaj ne vizesedjen át a tél folyamán. Feltétlenül aprítsa fel vagy darálja le a leveleket, mielőtt mulcsként használná őket. Az egészben hagyott levelek olyan szőnyeget képezhetnek, amelyen a víz nem tud áthatolni.

A falevelek néhány évelő számára is hatékony szigetelő anyagként szolgálnak. Az évelők mulcsozásának legideálisabb ideje a talajmenti fagyok után következik – így ha még nem olyan hideg az idő, tegye félre a felaprított leveleket zsákokban, hogy később felhasználhassa őket.

A lombtakaró lehetővé teszi, hogy az ősszel elültetett fokhagyma csírázás nélkül gyökeret eresszen, és megakadályozza, hogy a felületes gyökerű szamóca a téli fagyási-olvadási ciklusok során megrogyjon.

5. Fűnyíróval aprózza fel a leveleket a pázsiton

A Michigani Állami Egyetem kutatói kimutatták, hogy a gyepnek valójában jót tesz egy vékony lombréteg. A „levélhulladék” ugyanis javítja a talaj minőségét, így tavasszal kevesebb műtrágyára van szükség. Azt javasolják, hogy használjunk mulcsozó fűnyírót 8 centiméter magas pengével, és hetente egyszer nyírjuk le a füvet, amíg a levelek hullanak. Ezáltal a levelek a tél folyamán kisebb darabokra bomlanak, és tápanyagokkal látják el a talajt. A régebbi fűnyírók mulcsozó kés felszerelésével mulcsozó géppé alakíthatók át.

Ne legyen maximalista! Hagyja meg a lehullott faleveleket, hogy táplálja a gilisztákat, a gombákat és talajbaktériumokat. Csak ne hagyjon vastag, összetapadt levélrétegeket a gyepen, mivel ez megakadályozza a talaj oxigénellátását és elősegíti a betegségek kialakulását.

6. Védje meg és raktározza el télire a gyökeres zöldségeket

A levelek jó szigetelőréteget képeznek a hidegtűrő zöldségek és a földben tárolt gyökérzöldségek – például a sárgarépa, a kelkáposzta, a póréhagyma és a cékla – számára. Takarja le őket, és egész télen betakaríthatja a termést.

Ha rendelkezik egy hűvös, párás hellyel (pl. egy kamrával vagy egy pincével, esetleg egy padlástérrel) akkor sárgarépát, céklát és más zöldségféléket is tárolhat ropogós, frissen lehullott levélrétegek között. Minden egyes levélréteget permetezzen meg egy kis vízzel (de ne hagyja, hogy átázzanak). Ha nem termeszt saját zöldséget, látogasson el egy termelői piacra, és próbáljon meg olyan árust találni, aki legalább egy fél köteg vagy annál nagyobb mennyiséget ad a kedvenc gyökérzöldségeiből.

7. Hagyjon némi falevelet a vadon élő állatoknak is

A falevelek nem csak számunkra hasznosak. A lehullott levelek a vadon élő állatoknak, így például a beporzóknak is nyújtanak némi téli fedezéket. Méhek, lepkék, bogarak, pillangók, csigák, pókok és tucatnyi ízeltlábú és beporzó telel át az elhalt növényi részeken, ahol védelmet találnak a hideg időjárás és a ragadozók ellen. A párosodott dongókirálynők például csak egy-két centiméter mélyre ássák be magukat a földbe, hogy téli álmot aludjanak, és a természetes levélaljzatra támaszkodva szigetelik magukat a hideg ellen. Sok lepke is száraz leveleknek álcázott gubókban telel át. (Legyünk hát óvatosak, amikor leveleket dobunk ki!)

Ne gereblyézzük meggondolatlanul, és ne szórjuk el a környezetünk természetes élővilágának egy olyan darabját, amely nélkülözhetetlen az élet körforgásához. Fontoljuk meg egy-két levélkupac létrehozását, és hagyjuk, hogy természetes módon lebomoljon. (Hagyjuk a leveleket egészben; ne aprítsuk fel.) Hagyjuk a leveleket a kerti ágyásokon mulcsként egész télen, és kora tavasszal ne siessünk az eltávolításukkal. (Ne aggódjon; a virágoknak nem okoz gondot a leveleken keresztül kidugni a fejüket.) A pillangók és a beporzók hálásak lesznek Önnek!

8. Jó szórakozást!

A kisebb-nagyobb gyerekek, de a tinik és a felnőttek is rengeteget szórakoznak ősszel azzal, hogy a nagyobb levélkupacokba ugrálnak, vagy csak egymásra dobálják a színes leveleket, míg mások az utcán rugdossák a lábuk elé gördülő száraz faleveleket. Az ősznek mesés hangulata, színe, fénye, illata van, amit nem szabad kihagyni. Ilyenkor kell sétálni, levelet gyűjteni, gyönyörködni a természet szépségében. Hazaérve almát sütni és héjában krumplit, hozzá forró csokit inni vagy fahéjas teát. Bár már a levélégetés nem divat, régen mesés hangulatot árasztottak az utcákon felparázsló, az égbe fehér füstkígyót eregető vaskos levélkupacok, amely mellett a szomszédok összejöttek beszélgetni. A régi emberek számára az égő falevél illata egyben az ősz illata –  persze, manapság a környezetszennyező hatása miatt joggal tiltják már ezt az egyébként rém hangulatos tevékenységet, de a legtöbb ember lelkében valószínűleg örök emlék marad az a látvány és az az illat, amit ezeken az estéken éreztek.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Az ősz a falevelekkel való mulcsozás szezonja

2022. október 3. 08:28

Itt az ideje, hogy kihasználjuk a természet kertészeknek szánt ajándékát: az őszi faleveleket!

Lassan már ember sem kell a mulcsozáshoz – itt a Müthing és az AgXeed szenzációs gépe

2023. október 23. 09:10

A mulcsozás is azon munkafolyamatok közé tartozik, amely viszonylag egyszerűen automatizálható. Az ezen a téren specialistának számító Müthing meg is alkotta az első humán kezelő nélküli gépét.

Nyakunkon a fagyok - last minute feladatok a kertben

2020. november 25. 04:36

Az első komoly fagyok előtt még gyorsan ültethetünk szabad gyökerű fákat is, amelyekből ilyenkor még széles a kínálat a kertészetekben.

Tippek kánikula idejére, amiket a kertben használhatunk

2024. augusztus 12. 05:40

Tippek következnek kánikula idejére, hogy a kert újra örömhely legyen.