Házikert

Csattanó maszlag: egy lenyűgöző és mérgező gyomnövény

Agrofórum Online

A csattanó maszlag világszerte elterjedt mérgező gyomnövény, amely jól ismert erős toxikus hatásáról, amely emberre és állatokra egyaránt veszélyes lehet. A mezőgazdaság szempontjából komoly problémát jelent, mivel verseng a kultúrnövényekkel a tápanyagokért, és magvai hosszú ideig megőrzik csírázóképességüket a talajban.

A csattanó maszlag (Datura stramonium) a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozik. Lágyszárú, egyéves növény, amely kedvező körülmények között akár 1-1,5 méter magasra is megnőhet.

Levelei karéjosak, nagy méretűek, és sötétzöld színűek. Virágai tölcsér alakúak, fehérek vagy halványlilák és éjszaka nyílnak ki, hogy vonzzák az éjszakai beporzókat. Termése egy tüskés tok, amely éréskor felnyílik és fekete magvait szétszórja. 

A növény minden része – különösen a magok – nagy mennyiségben tartalmaz mérgező alkaloidokat, például atropint, hioszciamint és szkopolamint. Ezek a vegyületek a központi idegrendszerre hatnak, és akár halálos mérgezést is okozhatnak. 

Előfordulás és terjedés 

A csattanó maszlag főként melegebb éghajlatú területeken fordul elő, de jól alkalmazkodott a mérsékelt égövi régiókhoz is. Különösen gyakori parlagterületeken, útszéleken, szántóföldeken és gyomtársulásokban. Magvai akár 30-40 évig is életképesek maradhatnak a talajban, így nehéz teljesen kiirtani. 

A növény gyorsan terjed, különösen a laza, tápanyagban gazdag talajokon. Elsősorban magról szaporodik, és a mezőgazdasági gépek, öntözés, valamint a takarmány- és terményszállítás révén is könnyen továbbterjedhet. 

A csattanó maszlag gyomosítása és a termésveszteség

A csattanó maszlag a szántóföldi kultúrák, például kukorica, napraforgó, burgonya és cukorrépa egyik jelentős gyomnövénye. Nagy termetű növényként árnyékolja a haszonnövényeket, csökkentve azok fényellátását és növekedését. Gyors növekedése miatt verseng a vízért és a tápanyagokért, így jelentős terméskiesést okozhat. 

Takarmány- és élelmiszer-szennyezés

A csattanó maszlag magjai és egyéb növényi részei súlyosan mérgezőek az állatokra és az emberekre egyaránt. Ha takarmányba vagy emberi fogyasztásra szánt terménybe kerül, komoly egészségügyi problémákat okozhat. Különösen veszélyes lehet gabonafélék, olajos magvak és zöldtakarmány szennyeződése esetén. 

A maszlaggal szennyezett takarmány fogyasztása esetén a szarvasmarhák, lovak és más állatok mérgezési tüneteket mutathatnak, például kitágult pupillák, remegés, zavartság, szapora szívverés és mozgáskoordinációs zavarok jelentkezhetnek. Súlyos esetekben a mérgezés halálos kimenetelű is lehet. 

Növényvédelmi problémák

A csattanó maszlag ellenálló és gyorsan szaporodó növény, így az irtása komoly kihívás elé állítja a gazdálkodókat. Mechanikai gyomirtással (pl.: kapálás, szántás) és növényvédő szeres védekezéssel lehet hatékonyan csökkenteni az állományát. 

A növényvédő szeres kezelés során fontos a megfelelő hatóanyag kiválasztása, mivel egyes szerek kevésbé hatékonyak a maszlag ellen. A legjobb eredményeket szelektív herbicidekkel, például hormonhatású és ALS-gátló készítményekkel lehet elérni. 

A csattanó maszlag hasznosíthatósága

Bár a csattanó maszlag elsősorban káros gyomnövényként ismert, egyes népi gyógyászati hagyományokban régóta használják. Mérgező alkaloidjai miatt azonban kizárólag ellenőrzött körülmények között alkalmazzák orvosi célokra, például görcsoldóként és fájdalomcsillapítóként. 

A modern gyógyszeriparban egyes alkaloidjait kivonják és felhasználják, például az atropint, amelyet szemészeti beavatkozásoknál alkalmaznak pupillatágítóként. Azonban a növény közvetlen fogyasztása rendkívül veszélyes, ezért használata szigorúan ellenjavallt laikusok számára. 

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Lehet hazánkban teát termeszteni?

2025. május 20. 05:40

Vajon lehetséges-e hazánkban eredményesen teát termeszteni? Varga Marianna, magyar teanagykövetet kérdeztük.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban IV. rész – T4-es életformájú egyszikű gyomnövények

2018. szeptember 26. 13:58

A magról kelő gyomnövények közül az Ujvárosi-féle életformarendszerben T4-es kategóriába sorolt növényekkel gyűlik meg évről évre a legtöbb bajunk.

Két különleges invazív faj Brazíliából – De mint tudjuk, a természet nem ismeri a határokat

2017. március 15. 10:18

A szerző Brazíliában előforduló invazív gyomnövényeket mutat be, olyanokat, melyek rokonát – a selyemkórót – hazánkban behurcolt, veszélyes gyomként tartunk számon.

Csattanó maszlag: mit érdemes tudni róla?

2022. április 22. 05:35

Bár tény, hogy virága és levele is rendkívül mutatós, de az elővigyázatosság sosem baj, sőt! Igen komoly, mérgező hatóanyagokkal rendelkező növényről beszélünk.

Mit kell tudni az özönnövényekről?

2023. február 18. 05:37

Sokan foglalkoznak azokkal a növényfajokkal, amelyeket inváziós, invazív növényeknek vagy özönnövényeknek is nevezünk. Mit kell tudnunk ezekről a fajokról? Mi a titka a gyors terjedésüknek? Melyek a legjelentősebb fajok?