Házikert

DIY kert: így építjük magunknak a kertet

Agrofórum Online

A legtöbb ügyfelem magának akarja a kertjét megépíteni, de nagy segítség nekik az, ha valaki megtervezi. Ehhez másféle tervek is kellenek, mintha kivitelezővel dolgoznánk, de annál izgalmasabb utána az édes végeredmény, hogy nem a készbe ülnek bele, hanem velük együtt alakul a kert. Hogyan építsük magunknak a kertet?

Kertépítős csoportokban szoktam olvasgatni és a saját ügyfeleim esetében is látom azt az anomáliát, amikor rosszul választanak növényt, vagy rosszul találják ki a gyepkeveréket, mert fogalomzavarok vannak.

Napfényes kert, árnyéktűrő növények és a valódi árnyék

A valódi árnyék teljesen más, mint a legtöbb ember fejében van. Nézzük a legelejétől. Adott egy teljesen üres kert, ahova első évben elkezdünk fásítani. Hacsak nincs időgépünk, akkor az első évben az a kert még nem árnyékos. Lehet, hogy van benne 15 pár éves fa, de nem árnyékos még. Majd árnyékos lesz. Így tehát sem tervezőként, sem kerttulajdonosként nem merném azt mondani, hogy azonnal a végső verziót kell megalkotni, mert éveken keresztül még nem lesz árnyék ott, ahol majd egyszer lesz! Így a növényválasztékot is eszerint kell kialakítani, hiszen a kert egy élő rendszer.

Ugyanez igaz a gyepesítésre is. Bár gyepet sem 1-2 évre vet az ember, ameddig tűző napra kell vetni, mert a kert annyira fiatal, hogy sehol egy talpalattnyi árnyék, így nem tehetünk árnyéktűrő gyepkeveréket sem, mert még most nem aktuális.

Mennyi burkolattal kalkuláljunk?

Ha magunknak építjük a kertet és nincs gyakorlatunk a burkolatok lerakásában, akkor két opció van: vagy ne terveztessünk burkolatot a kertbe, vagy bízzunk meg hozzáértő szakembert az építés ezen szakaszához.

A rosszul lerakott térkövezés azért problémás, mert első körben még lehet, hogy akár esztétikusra is sikerül, de a burkolatnak tartósnak is kell lenni. Mire kibéreljük a tömörítéshez a hengert és a lapvibrátort, vagy mire rájövünk, hogyan lehet jól beseperni a térkő közeit, addigra annyi időnk és bérlési költségünk megy el, hogy egyszerűbb megbízni egy szakembert hozzá. Neki a kisujjában van az, amivel mi még csak ismerkedünk a videómegosztóról képi síkon.

A kert, mint egy élő rendszer folyamatosan változik (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/feny-termeszet-viz-nyar-7174102/)

Talaj-előkészítés és az alapos öntözés

Talaj-előkészítés nélkül nincs növényültetés. Talán ez az egyik legfontosabb dolog, amit javasolhatok minden kerttulajdonosnak, amikor nekiáll a kert betelepítésének.

Minden talaj-előkészítést jó esetben egy talajminta-vizsgálatnak kellene megelőznie. Nagyon sok növénypusztulást lehet úgy elkerülni, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen talajunk van.

Bár nálunk minden tervezés azzal indul, hogy a kert random helyeiről hozok el talajmintát és még a tervezés előtt bevizsgáljuk, de tudom azt is, hogy sokan ezzel nem foglalkoznak, pedig az eredményesség ezen is múlik: megfelelő talajba megfelelő növényeket válogassunk össze. Ha megvan a talaj alapvető ismerete, akkor annak megfelelően elindul a talaj táplálása, javítása és maga a talaj-előkészítés az ültetésre.

Az ültetendő növényeket is alaposan öntözzük be, ne szárazon kezdjünk hozzá az ültetéshez. Jó esetben az ágyásokat is nedvesítsük át, akár pár napon keresztül rendszeresen, hogy a gyökereknek ideális legyen az új helyük.

Higgyük el, hogy a kert, mint élő rendszer folyamatosan változik, és ami most pont ideális és örömmel vesszük, hogy megmarad a teljesen pucér talajunkban, az pár év múlva már egy más szinten lesz hasznos része a kertnek, még úgy is, hogy akár át is kell ültessük új helyre. Mert a kert folyamatosan változik.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Alapos figyelmeztetés: 60-80 százalékkal csökkent a talajaink szervesanyag-tartalma

2024. augusztus 11. 16:10

Az a feladata ma a talajművelésnek, hogy alkalmazkodjon a megváltozó feltételekhez.

Változó mélységű talajművelés – AutoDepth

A talajművelés során a talaj fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával elsősorban a víz- és levegőgazdálkodási jellemzők javítását célozzuk. Javulnak ezáltal a vízkapacitási jellemzők az altalaj és a művelt réteg között, növekszik a vízbefogadó képesség és az oxigénellátás, mindezek pedig összefüggésben vannak a hő- és tápanyag-gazdálkodási jellemzőkkel.

Baktériumkészítményekkel a precízebb és fenntarthatóbb gazdálkodás irányába

2019. január 30. 11:08

Nincsen más lehetőség, mint előre menekülni. Ezt vallja idősebb és ifjabb Petrohay György, akik a Velencei-tó közelében, Seregélyes határában gazdálkodnak.

Nagy bajba került egy termelő, szó szerint megnyílt a földje

2024. április 11. 10:10

Pontosan ez történt Szász-Anhalt tartományban egy gazdával. Errefelé szinte már rendszeresen akár 10 méter mély lyuk jelenik meg hirtelen a földeken. A veszélyes jelenségnek geológiai magyarázata van.